Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Příspěvek pro nezaopatřeného studenta VŠ

Od: taalla® odpovědí: 17 změna:

Dobrý den,

Existuje nějaký příspěvek pro nezaopatřeného studenta VŠ který denně dojíždí 30km. V loňském roce chodil jeden den v týdnu na brigády, ale letos bohužel kvůli rozvrhu nemůže. Nechce a ani nemůže být zcela závislý na rodičích, se kterými bydlí v jednom bytě. Děkuji za odpověď.

 

 

17 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

askmenow*

2x

- ubytovací stipendium (počítá se nějak podle vzdálenosti, asi, ale dostávají ho v nějaké menší míře i ti studenti, kteří bydlí doma ve stejném městě, kde je VŠ)

- sociální stipendium (dokládají se příjmy rodiny)

- prospěchové stipendum (to chce ale dobré výsledky )

doplněno 06.08.12 17:05:

Takto je to třeba na UK cuni.cz/... - najděte si to i pro svou VŠ. Tedy pokud jde o státní. jak je to u soukromých, to netuším.

cocinkamichalka*

Askmenow má pravdu, ale s ubytovacím stipendiem zřejmě přijdete zkrátka, 30km je na dojížení dost málo (z hlediska ubytovacího stipendia.)...

klaraaaa

Na UK dostávají ubytovací stýpko i studenti z Prahy...

martinaa*

Na MU dostávali ubytovací stipendium i brňáci, pravidelně dvakrát do roka

 


Bohužel na žádné stipendium nárok nemá, vzhledem k náročnosti studia nepřipadá v uvahu ani prospěchové. Myslel jsem jestli neexistuje nějaký příspěvěk od státu třeba na ubytování apod...

martinaa*

Bohužel. Jste -li student, do 26 let mají vyživovací povinnost rodiče, pak už je to na Vás. Pokud se mají rodiče velice špatně, můžete zažádat o ono sociální stipendium. Stát jako takový Vám nic nedá, protože na to nemáte nárok.

Jinak se musíte snažit sám, do školy se mnou chodili takoví, co ve dne studovali, v noci pracovali, chodili na večerní či ranní směny apod. Šlo to, horko těžko, ale šlo...

askmenow*

A to ubytovací nemůžete mít proč? Když bydlíte jen 30 km, bylo by to jen pár stovek jednou za půl roku, ale je to jen o vyplnění jednoho formuláře, za tu práci lepší, než nic...

doplněno 08.08.12 00:57:

Přijde mi to celé nějaké nejasné - nechápu, proč by na stipendiium na podporu ubyytování neměl nárok. Bavila jsem se o tom teď ještě s několika lidma a mají to všichni na všech VŠ, co znám, i když bydlí ve stejném městě a u rodičů.

Nevím, jak by měla pomoci smloua o podnájmu. My nepředkládáme nic. Dostaneme to, at bydlíme pod mostem, doma, v Hiltonu, nebo na koleji.

Navíc myslím, že podnájem u rodičů u studenta do 26ti je pěkná kravina - stále na něj mají vyživovací povinnost.

Dejte sem, na jakou chodí vysokou školu, třeba zvládneme něco dohledat, nebo je tu někdo, kdo tam také chodí.

CHODÍ NA STÁTNÍ ŠKOLU?


Chodí na ZČU bohužel nárok po přerušení studia zaniká. Musel bohužel ze zdravotních důvodů semestr vynechat.

coop*

A co dělá o prázdninách? Kamarádka syna si loni přivezla z USA cca 70 000 Kč v šecích za 4 měsíční brigádu. Pravda musela tam pracovat (obsluha v restauraci + úklid hotelu). Ale není to lepší způsob "obživy", než se vydat cestou žebroty?

 


O ubytovací žádal a nemá nárok, asi přísné podmínky.

 


Známá říkala, že kdyby měl sepsanou s někým podnájemní smlouvu, že by měl nárok na příspěvek na bydlení. Je to pravda, může takovou smlouvu uzavřít s rodiči?

 


Může 26letý nezaměstnaný, registrovaný na ÚP získat nějaký příspěvek když nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti. Problém asi bude že bydlí u rodičů, kteří příjem mají ale společnou domácnost s nimi nevede. Může s nimi sepsat nějakou smlouvu o podnájmu nebo tak něco aby byl posuzován sám a ne jako celá rodina?

iz*

Odpověď výše je chybná, na podnájem nelze získat příspěvek na bydlení. Kromě toho mají rodiče k dětem vyživovací povinnost do doby, než jsou děti schopny se samy živit. Jedině snad, kdybyste se odstěhoval a měl uzavřenu nájemní smlouvu na své jméno.

doplněno 23.06.14 22:48:

Pokud syn žije v jedné domácnosti s rodiči, podílí se spolu s nimi na nákladech na bydlení (např. energie apod.), nehradí své potřeby samostatně ...

Něco jiného by bylo, kdyby např. v domě byly dvě samostatné bytové jednotky, každá by měla svůj eůeltroměr, plynoměr, vodoměr, ...

 


A s rodiči nemůže takovou smlouvu uzavřít, třeba na jednu místnost. Byt je v jejich vlastnictví, takže by s nimi uzavíral vlastně nájemní smlouvu.

doplněno 23.06.14 10:57:

Pak by se to možná dalo posuzovat jako oddělená domácnost?


A nelze toto ošetřit nějakou smlouvou ve které by bylo sepsáno co vše poplatek za nájem obsahuje? Na ubytovně se taky platí paušálně za každý den a energie se nevyúčtovávají zvlášt. Prostě nějak prokázat že ho rodiče neživý, že je bez prostředků a případně že musí platit ubytování přestože žije na stejné adrese.

uska*

taallo, promiňte příkrejší odpověď. Vy jste povinnen živit studenta, nikoliv stát. Nesouhlasím s vaší větou

V loňském roce chodil jeden den v týdnu na brigády, ale letos bohužel kvůli rozvrhu nemůže.

Muselo by se studentíkovi chtít si přivydělat, ne, že to nejde. VŠ není v žádném zapadákově, kde by se brigáda nesehnala. Váš syn či dcera bude vyjímka mezi VŠ, někteří se živí docela sami a zbytek od rodičů čerpá minimum. Spousta rodičů má druhé zaměstnání a vy jen přemýšlíte jak přijít k penězům bez práce. Stát - tedy i já, odmítám přispívat na lenochy.


VŠ musel bohužel s finančních důvodů ukončit. Nyní je registrován na ÚP a hledá práci. Ale bez prostředků se žít nedá proto můj dotaz. Lenochy také nepodporuji ale když někdo potřebuje trochu vypomoct.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]