Nejste přihlášen/a.
Zdravím, na koberci se mi rozbil rtutový teploměr, co dělat s kuličkami truti? Děkuji za rychlou odpověď.
Nevím z jakého důvodu by měla rtut odebírat lékárna - ta musí odebírat nepoužitá a prošlá léčiva, pakliže Vám vezme rtut, je to její dobrá vůle, možná z doby, kdy se ještě směly prodávat rtutové teploměry a tlakoměry.
Jinak se dobré rtut "nahnat" třeba do skleničky a zalít vodou - tak, aby se neměla šanci odpařovat. Rtut je nebezpečný odpad a jako takový musí její zpětný odběr řešit obec, nejčastěji ji tedy udáte ve sběrném dvoře.
Dobrý den.
To je nepříjemné.
Viz reda z netu: Pokud se vám doma rozbije teploměr, je nutné dát velký pozor, abyste našli a "sehnali" dohromady všechny kapičky rtuti. Na rtuti jsou v takovém případě nejhorší jedovaté páry a které jsou těžší než vzduch. (Na rtut nesahejte holou rukou a po úklidu si omyjte ruce.) Prohlédněte pozorně celou místnost, kde se teploměr rozbil - kapičky rtuti se mohou "zakutálet" i překvapivě daleko, zvláště na hladké podlaze. Pokud máte doma injekční stříkačku, můžete rtut do ní nasát. Kapičky rtuti lze také nahnat na kus papírua odtud do lahvičky. Lahvičku pak doneste do lékárny. Lékárníka upozorněte, že v lahvičce je rtut z rozbitého teploměru. Lékárna se pak už o bezpečnou likvidaci rtuti postará.
doplněno 31.07.12 21:18:oprava: rada z netu
Vyluxovat a pytlík normálně hodit do popelnice, v komunálním odpadu se to vstřebá... Neříkám že je to správně, ale kdybyste věděla, co tam všechno skončí...
Ona ta rtut není zas až tak nebezpečná, nedávno se to řešilo i zde, hlavně žádný stres...
Bože nééé... kdyby tohle dělali všichni... myslím, že nahnat to do skleničky a donést do lékárny není o moc pracnější a o mnoho bezpečnější pro vás i pro všechny.
To je pravda, jeden teploměr nás jako lidstvo položí na záda, stejně jako jedna stará voňavka ve spreji s freonem...
A když si zatopím, tak roztaje ledovec...
... se snažím to brát trošku reálně...
Moc děkuji všem za rady!
Tak protože se mi z koberce povedlo nahnat na papír jen dvě největší kuličky, zbytek jsem pečlivě vysála a sáček vyhodila do koše. Snad to bude ok Jsem nemehlo Nemám třeba zasaženou část koberce postříkat vodou (nevím, proč mě to napadlo?)?
Tak nevím, jestli to po tom vysátí mám ještě nějak řešit nebo to nechat být.
doplněno 31.07.12 21:37:vyhodila do popelnice Ne do koše.
Koberec vyhoďte, vykopejte podlahu..,
Nene, Martino, klid, jako děti jsme ten teploměr i rozkousli a jsme pořád na světě! Nebezpečné je se nadýchat rtutových par, takže jen ve velkém horku nečuchejte ke koberci...
A tím horkem myslím teplotu nad 350°C, což je bod varu...
Takže fakt klid, ju?
Olizování nedoporučuji, ale to je tak maximálně na průjem...
Životu nebezpečné jsou především výpary...
Takže klííídek...
Hope, ale rtut se vypařuje i za pokojové teploty, ne až při tom varu... Rtut je zrádná v tom, že se v organismu (játrech) ukládá. A do těla se nemusí dostat jen přímou konzumací, ale právě těmi parami (a pak je vcelku jedno zda vdechnutím nebo pokožkou). Ale souhlasím s Tebou, v tomto množství to fakt nemá cenu řešit, člověk toho v kupovaných potravinách zkonzumuje možná více...
Myslým, že by to vadilo poze pokud doma máte nějaké malé děti které by mohly najít nějakou zakutálenou kuličku, ale že by něco jen tak uteklo si nemyslím
Napadá mě vyzbírat rtut silným magnetem.
Dal by se vykuchat z hardisku z PC nebo z reproduktoru (velkého)
doplněno 31.07.12 21:58:A jó vlastně, moc se omlouvám za ten kec (diamagnetická)
Gumídku, to snad ne - rtut je podobně jako třeba voda, měď, uhlík nebo zlato diamagnetická...
Ke sbírání rtuti použít nikl-zinkový amalgám. Ten má tu vlastnost, že saje do sebe rtut. Kapičky rtuti přilnou ke kovové tyčince nebo k plechu, který je tímto amalgámem potažen.
Nejsnazší a nejvýhodnější likvidace rtuti je posypání zinkovým prachem, kdy vznikne taktéž amalgám, který na rozdíl od rtuti již není jedovatý a který se poté snadno odstraní.
Zinkový prach se používá. Anebo sirný květ. 100 gramů stojí řádově dvacku. Hodí se zejména tam, odkud ty kuličky nedostanete a mohly by vám trvale otravovat ovzduší (jistě, je to malé množství, v tom teploměru, a ještě menší bude to zbytkové množství), jako jsou spáry v podlaze, možná ten koberec (ale nevím, jak ho následně vyčistíte), případně kdyby se dřeba rtut dostala do voicích drážek skla v knihovně... et cetera. Jak říkám, je to levné, dražší by byla doprava. Podívejte se na ty odkazy, tam je i nabídka, doprava ovšem tak 50 - 100 korun (pokud náhodou nejste z Třebíče). Ale snad by se to dalo koupit v potřebách pro zakrádkáže, například; nebo zkuste nějakou drogerii (nevím, jestli se to prodává také v lékárně, ale obecně si myslím, že pokud ano, bude to mít nějakou vysokou čistotu a bude to drahé).
A následně byste sebranou rtut teoreticky měli odnést třeba do sběrného dvora, nebo někde i občas jezdí vozy se sběrem nebezpečného odpadu. Jak řečeno výše, přechovávat v lahvičce zalité vodou (proti odpařování, zalévat vodou koberec selkem nemá smysl, voda a rtut nijak nereagují a voda prostě uschne a byde vše jako předtím).
Druhá věc je, jestli se rozhodnete, zda vám takové akce stojí za to. Je toho malounko,ale... Rozhodně aspoň doma bych to mít nechtěl.
doplněno 01.08.12 08:54:N o samozřejmě, odkazy nefungují. Tak je sem zkusím vypsata můžete je přenést pomocí ctrl C a ctrl V:
Sira:
doplněno 01.08.12 08:56:Kupodivu se zdá, žetyhle odkazy (síra. zinek) jsou živé.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.