Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, zajímaly by mě vaše zkušenosti s odchodem vašich nejblizších. jelikož se v těchto věcech vůbec neorientuju, zajímalo by mě, kolik peněz je v současné době mít odloženo na pohřeb se vším všudy, nic velkolepého, klasický(obřad, rakev, práce hrobníka, květiny, rozesílání parte, autobus pro smut. hosty...). Hrob už mám po rodičích. děkuji za vaše zkušenosti.
a dále, kdy je možné zažádat o příspěvek na pohřeb - pohřebné, co je k tomu potřeba a kde
Před 3 lety pohřebné bylo asi 800 Kč pro toho, kdo zařizoval pohřeb a přinesl na svůj obecní úřad účet + žádost - zřejmě nejbližší příbuzný...
Kdepak, Mindo, náš děda /tchán/ zemřel 6. 7. 2006. Právě před pár dny to bylo 6 let. Já jsem všechno kolem zařizovala a dostali jsme příspěvek na pohřebné ve výši 5000 Kč. To bylo v té době běžné a dostal to tak každý, kdo se prokázal úmrtním listem a potvrzením, že zajiš´toval poslední rozloučení. Jaga.
doplněno 10.07.12 07:11:A taková částka byla stanovena až někdy, tuším, do roku 2010. Pak nám ji mocipáni vzali celou a najednou. jediným loupežnickým chmatem!
V dubnu jsem platil pohřeb otci. V kostele, do hrobu. Pohřební služba stála se vším všudy 25 000,- Kč. K tomu farář, varhaník a zpěváci, vykopání hrobu a fůra ježdění okolo a byl jsem na třiceti. Nějaký pohoštění pro nejbližší smuteční hosty taky něco stálo.
Samozřejmě další radosti následují, notář, odhadce atd.
Když zemřela před lety matka, tak kremace, zakoupení hrobu a nový náhrobek vyšlo plus minus na sto tisíc.
Je to pár dnů co jsme si tím prošli, vykopání a zahrnutí hrobu 5 500, zpěváci v kostele + varhaník 1000, věnce-(živé květy) 1ks/ 1700, my měli 3 velké věnce. kytice na rakev 1 500, kostel-farář sice nic neřekne ale u nás je zvykem minimálně 1000kč. Pohřební služba: rakev ( takový střed z držadly na nešení), muzikanti, parte 200ks -30 000kč. Jelikož u nás je zvykem kar (řízek + bramborový salát cena byla 85kč/1 porce, 2 zákusky, štamrdle slivovice, káva. pivo, limo, záleží kolik zvete lidí a jak je to u vás zvykem, u nás někdo donese cukr, jiný vejce, ořechy... někdo dá 100kč nebo víc a dvě babky napečou, těm se dává za práci 500-1000kč. Cca 50 000kč. U nás spouští do hrobu nejbližší rodina (chlapi) nebo hasiči, fotbalisti...(rodina nedostane nic a těm ostatním se dává 1l slivovice) Parte u nás na vesnici nosí 2 kluci a berou 1kč za kus roznešeného tisku, no je dobrým zvykem že se jim něco přidá. Když zemřel můj otec a měl obřad v pohřební síni věřte mi, že to vyšlo levněji.
doplněno 09.07.12 21:53:socialniporadce.mpsv.cz/... zde je více o pohřebném.
za úplnej základ -kremace bez obřadu nákej ten převoz,parte, 10000kč před 2ma lety
tranquillitas.cz/... trochu podražili
Ta nejobyčejnější kolem 25 - 30 tisíc. Podle toho, kolik chcete květin, zda parte a kolik, zda autobus pro hosty, zda živou hudbu či jen reprodukovanou...atd. A po obřadu bývá hostina, buď doma či v nějaké restauraci, aby se pozůstalí, kteří mnohdy jedou hodně daleko domů, aspoň najedli. To bývá zvykem snad všude.
Dříve, donedávna, stát vyplácel tzv. "pohřebné", 5 000 Kč příspěvek na pohřeb, dneska už ne. Jó, šetří se všude a k čemu to vede. Pohřebné se vyplácí sice i nadále, ale pouze tehdy, zemře-li nezaopatřené dítě do 26 let. A od takové tragédie každého z nás, bože, chraň.
Ze zákona o pohřebnictví je povinen použít těchto služeb každý, nikdo z nás nemůže svého nebožtíka sám pochovat třeba na chatě pod dubem, i když to tam měl zesnulý seberadši. Proto platbě nikdo neunikne.
Dozvěděla jsem se nyní, že lze zesnulého spálit bez obřadu, bez květin, bez účasti, to stojí asi 12 000, je to nejlevnější forma. Poté, po vyzvednutí urny s popelem, se teprve pozůstalí sejdou a uspořádají rozloučení se zesnulým. I když je to prý u nás stále častější /finanční stránka/, zdá se mi to takové dost divné.
Bylo by dobré, kdyby každý aspoň starší člověk, počítal s posledními věcmi a min. těch 20 tisíc měl na pohřeb našetřeno. Neujde tomu nikdo z nás a pozůstalým tak odejme jednu velkou starost a vydání.
Jestli to nemáte daleko do městečka Letohrad, /nedaleko Ústí nad Orlicí/, zajeďte se tam podívat do vyhlášeného Muzea řemesel. Uvidíte, jak žili někdy na počátku 20. století pekaři, ševci, holiči, řezníci... A proč to píši? Zaujalo mě tehdejší pohřebnictví. Rakev stála 69 korun a celkový pohřeb se vším všudy okolo 3 stovek. Jenže ty peníze měly tehdy úplně jinou hodnotu než dnes. Jaga.
Krkovičko, morbidní to jistě není. Ten děda má opravdu dobrý rozum a nechce zatížit pozůstalé. měli byste žehnat jeho rozumu.
Často se stává, že umře někdo z rodiny, kde se probendilo kde co a na funus najednou není. Nezbývají než půjčky.
I já uvažuji rozumně a chci si našetřit na poslední věci člověka. Jen doufám, že je to ještě móóóc daleko. Jaga.
Náš děda měl taky našetřeno. A taky se z toho jeho pohřeb zaplatil. Myslím si, že je to v pořádku.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.