Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dědictví - jak se dědí dům?

Od: michal1981* odpovědí: 4 změna:

Dobrý den,

měl bych dotaz ohledně dědictví. Mám konkrétní příklad. Zemřela mi moje matka. Pozůstalý jsem já, moje sestra a otec, který se zemřelou byl v manželství a bydleli spolu. Po zemřelé zůstal dům. Dle katastru je otec vlastníkem 3/8 tohoto domu a 5/8 bylo mojí matky (nabyté v děditví po jejich rodičích). Rád bych se zeptal, jak se tento dům bude dělit. Dědit se bude podle zákona (není závět). Pro potřeby notáře a dědického řízení byl vypracovaný odhad domu. Na začátku jsme se dohodli, že otec v tomto domě dožije a já sestru vyplatím buď hned, nebo až po smrti otce. Otec se ale najednou rozhodl, že by chtěl dům prodat a pořídit si něco menšího. Já s tímto rozhodnutím ale nesouhlasím a chtěl bych tento dům zachovat v rodinném vlastnitví. Znamená to tedy, že je zřejmě budu muset vyplatit. Jaká částka tedy bude směrodatná pro vyplacení podílů obou dalších dědiců? Je to částka doložená notáři v odhadu nemovitosti? Mám v tomto případě přednostní odkupní právo, než by se to nabídlo dalším zájemcům? Cena nemovitosti v odhadu je cena obecná a je asi jasné, že cena tržní bude vyšší. Měl bych tedy v případném vyplácení vyplácet z ceny obecné?

Děkuji za odpověď.

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

claire*

1x

Protože dědíte ze zákona, Váš otec je nyní vlastníkem alespoň poloviny domu. To samozřejmě znamená, že nemůže prodat celý dům, ale pouze svoji část. Zde záleží na tom, jak je tento dům vnitřně uspořádán. Je-li rozdělen do více bytových jednotek, otci pravděpodobně nic nebrání v tom, aby jich několik (záleží na jejich počtu) prodal. Pokud dům tvoří jedinou jednotku, je velmi pravděpodobné, že otcovu část nikdo nekoupí, jelikož část této jednotky patří Vám a Vaší sestře a Vy v ní můžete bydlet stejně jako případný kupec, což nikomu nebude vyhovovat. Důležitá je rovněž samozřejmě komunikace v rodině a dohoda, proto se zkuste s tatínkem ještě domluvit. K Vašemu dotazu ohledně ceny pro vyplácení - předpokládám, že dům doposud nebyl nabídnut na trhu, tudíž není stanovena, jak uvádíte, tržní cena, ale pouze obecná. Vyplácejte tedy z této ceny. A v případě, že tatínek bude trvat na svém rozhodnutí, Vy máte přednostní právo na odkup, jelikož jste spolumajitelem nemovitosti. Co Vám ale rozhodně doporučuji, je konzultace s právníkem, abyste získal jistotu - já totiž právník nejsem, ale mám podobnou zkušenost jako nyní Vy.

claire, velice dobrá odpověď, jen dodám, pokud se nedohodnete, nelze prodat domek s více spoluvlastníky. Jedině soud by to potom vyřešil.

Opravdu bych doporučoval právníka, páč pak je na nápravu pozdě. Dědické řízení bylo již pravomocně ukončeno?

michal1981*

Dědické řízení bylo teprv teď zahájeno. Zajímalo mě, zda bez mého svolení, jakožto spoluvlastníka může vůbec dům nabídnout k prodeji. Nebo zda mi musí nabídnout možnost odprodeje přednostně...

dusatka*

Všechny Vaše otázky bude lepší položit přímo notáři, který vede dědické řízení.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]