Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zrušení pracovního poměru

Od: martinq odpovědí: 20 změna:

Zaměstnavatel se rozhodnul snížit většině lidem ve firmě platy o 20% (důvod - špatné ekonomické výsledky) jelikož většina má platový výměr.. tak je to jednostranný právní úkon z jeho strany - nikdo se neptá zaměstnance jestli souhlasí.. Rozhodl jsem se odejít z firmy výpovědí dohodou. Než čekat na další snížení platu.. Prosím o radu, co musím mít nutně v té dohodě uvedeno, abych na úřadě mi nekrátili případně podporu tak jak se krátí, když podá výpověď zaměstnanec sám...

Případně prosím i o radu jak se takovému chování ze strany zaměstnavatele bránit.

 

 

20 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

poiu*

0x

Dobrý den, zaměstnavatel může bohužel jednostranně změnit mzdový výměr, pokud je zvlášt a není součástí smlouvy.

V dohodě byste musel mít uveden některý z "vážných důvod", jinak budete mít nárok pouze na 45 % podpory po celou dobu jejího poskytování.

Bližší informace: formulare.mpsv.cz/..._

doplněno 30.03.12 16:51:

Druhý pokus:

formulare.mpsv.cz/...

doplněno 30.03.12 16:55:

Omlouvám se, tak snad to třetice:

portal.mpsv.cz/...

 


0x

Zdraví Vás, Martine. Pozor, podpora se Vám zkrátí i v případě rozvázání pracovního poměru dohodou. Pokud zaměstnanec ukončí pracovní poměr "bez vážného důvodu" se zaměstnavatelem vlastní výpovědí nebo dohodou, bude pobírat podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu pouze ve výši 45 %.

poiu*

Pokud bude v dohodě uveden "vážný důvod", tak podporu mít krácenou nebude. Ovšem v tomto konkrétním případě pravděpodobně nepůjde žádný "vážný důvod" aplikovat.

martinq

lze aplikovat z vážných důvodů na straně zaměstnavatele - špatné ekonomické výsledky?

poiu*

Ne, pouze vyjmenované důvody:


Vážnými důvody jsou důvody spočívající v


. nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,


. nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou


. na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost),


pokud s UoZ trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se


pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,


. docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,


. místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,


. zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s kontaktním


pracovištěm KP při zprostředkování zaměstnání,


. jiných vážných osobních důvodech, např. etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele,

. okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce.

martinq

hm tak pak co radíte? jak postupovat..

 

martinq

cituji:

Ministerstvo potvrdilo, že za vážné důvody bude uznávat i situace, kdy zaměstnavatel už nemá o pracovníka zájem z organizačních nebo ekonomických důvodů - například kvůli nedostatku zakázek, "optimalizaci" a podobně.

hop®

Ale o Vás pravděpodobně zájem mají - za ty menší peníze.

poiu*

Chcete skončit Vy a kvůli snižování mzdy - toto vážný důvod není (zkuste se zeptat na ÚP, ale určitě Vám to potvrdí).

Řešením je buď zůstat (když nemáte novou práci), nebo se se zaměstnavatelem dohodnout a nějaký "vážný důvod" uvést, ale na to Vám zřejmě nepřistoupí - některé ÚP to důkladně prověřují.

martinq

ekonomický důvod ze strany zaměstnavatele snížení výdajů na mzdách z důvodu špatných ekonomických výsledků.. to by neprošlo?

poiu*

Ne, pouze některý z výše uvedených...

martinq

a co se skrývá pod?

. jiných vážných osobních důvodech, důvodech hodných zvláštního zřetele

poiu*

To posuzuje přímo ÚP, na to byste se musel zeptat pouze tam, ale skončení dohodou kvůli snížení mzdy to nebude.

Ono odejít kvůli snížení mzdy a uvádět to jako vážný osobní důvod je plně pochopitelné - pokud rovnou předete do nového, lépe placeného zaměstnání. Když po odchodu ze zaměstnání skončíte bez práce na sociálních dávkách, tak to už logiku postrádá.

jan0

to je tedy moudro lesi2311® ..

ono když se zaměstnavatel rozhodne snížit platy většině lidem tak to vypadá že s firmou není něco v pořádku a logické je zvednout kotvy.. to jak to bude dál pokračovat u zaměstnance - zda se bude hned moci přejít do nového zaměstnání je otázkou času.. a je možné, že to nebude hned a proto se dá předpokládat že dotyčný skončí na ÚP

coop*

Z toho vyplývá, že je lepší pobírat 45% čisté mzdy na ÚP než 80% hrubé mzdy jako zaměstnanec. To přece ÚP musí pochopit, že to je vážný "ekonomický" důvod a podporu v nezaměstnanosti by neměl krátit, čímž se zvýrazní rozdíl mezi odměnou za práci a odměnou za "nepráci"

 

jan0

coope si pleteš pojmy ÚP nevyplácí odměnu ale podporu v nezaměstnanosti, ty podpora lze použít například na financování dopravy po pracovních pohovorech atd.. neslouží to jako odměna, za nepráci... a mimojiné .. ono, když člověk zůstane u zaměstnavatele, který snížil mzdu na 80% tak mu zaměstnavatel následně neuloží míň práce ale většinou více, protože zaměstnavateli začnou odcházet lidé sami.. atd. atd.

coop*

Vycházel jsem zřejmě z mylného předpokladu, že lidé chodí do práce vydělávat peníze. Jak je vidět, je mnohdy výhodně jší houpat se v sociální síti a žít na úkor společnosti. Zvláštní země, zvláštní zákony. Nebylo by náhodou výhodnější, kdyby si tazatel nejdříve našel novou práci a pak řešil rozvázání pracovního poměru?

jan0

sedět na stejném místě a čekat až firma nebude mít peníze třeba ani na 60% mzdy? co když příjde další snížení platu. platový výměr je fakt super věc, firma může snižovat až na minimum, víš kolik to je?

coop*

Pořád nevidím žádnou výhodu mezi sezením na pracáku za méně peněz a chozením do práce za více peněz (a současně si hledat lépe placenou práci).

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]