Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
otec mi dal týden před smrtí větší obnos peněz, které měl našetřené. Chtěl, abych je měla já. Jsem jeho jediná dcera, rodiče jsou dlouhá léta rozvedeni. Chci se zeptat, jak to teď bude v případě dědického řízení. Budou tyto peníze spadat do dědictví? Otec měl i jiný majetek nemovitosti, auto... Jsem jediný dědic a všechno tedy stejně připadne mě. Pohřeb a jsem vypravovala já. Příjde mi ale zbytečné uměle navyšovat hodnotu dědictví, když jsem jediný dědic . Zbytečně bych platila víc peněz notáři. Jak to s takovými penězi je. Ostatní otcovi peníze, ktteré měl samozřejmě do dědictví nahlásit chci, ale zajímá mě jak to je s penězi, které mi dal. Děkuji. P.
Nejsem znalec v oboru práva,ale vím,že za svého života může každý darovat komukoli jak je mu libo.Otec Vám dal své peníze za svého života:Bylo jen jeho věcí,co s nimi učiní.Nikomu jinému po tom nic není,ani notářce ne.Mlčte,byl to dar,do dědictví nespadá.
No kdyby tady šlo o dědictví mezi alespoň dvěma sourozenci, ale zde je jasné, že dědit bude jenom jeden právoplatný dědic, jediná dcera. Podle mě by to bylo zbytečné umělé navyšování dědictví a tím se navyšuje i odměna notáře a daň. Peníze, které dal otec dceři za života nejsou jeho dědictvím. Hotovost, kterou měl u sebe, na účtě, na knížce ve fondech apod. samozřejmě do dědictví patří. Můj názor.
Bože Olino, a kdo ví, co vám otec dal? Chcete to prásknout notářovi? Snad jen vy dva o tom víte, tak o co vám jde? Jinak viz Obč. zákoník o dědictví.
Ale proboha proč? Proč to tak komplikovat? o co jako jde? Není jiného dědice. Není žalobce není soudce.
Není co řešit nemůžete zdědit něco co ten člověk v době smrti neměl. Kdyby šlo o něco jiného než peníze, tak co? Když něco nemám tak to po mě nemůže nikdo zdědit, ne? Před týdnem jsem dala své sestře taky větčí obnos peněz a co? teď když zemřu? Myslíte, že by šly tyto peníze do dědictví? NEŠLY! A to je stejné.
Paolina, Charlize, Ajaja, to o ten počítač losujete nebo vyhrává silnější?
doplněno 28.03.12 22:48:Jo, a ještě Jozinek...
nahlásit nic nemusíte ONI si to zjistí sami co po otci zůstalo. Ale pokud vám dal peníze do rukou, tak jako by jste nedostala nic. Jsou vaše.
doplněno 29.03.12 00:15:notář vše pozastaví a nejde nic vybrat. Tedy pokud měl notáře. Pokud ne tak o nic nejde.Jste jediná dědička tak proč obavy.
ONI si nic zjištovat nebudou a ani notář nic nepozastaví. Budete-li mít dispoziční právo k účtu, tak klidně můžete vybírat z účtu. Notář vyjde pouze ze stavu účtu ke dni úmrtí.
má matka zemřela,a veškeré věci ,knížky a pod,,byly zastaveny .Do doby,než se vyřeší její závět. Pokud měla vkl.knížku nemůže ji vybrat,jedině v den její smrti. Vše se řeší až po notářském řízení.
Jak byly veškeré věci zastaveny?
Z knížky na jméno může vybrat pouze majitel popřípadě disponující osoba. Pochybuji, že by notářka vzala knížky do úschovy. Kdybyste vkladní knížku měl(a) u sebe a byl(a) disponující osoba, tak byste klidně mohl(a) peníze vybrat, ale zrušit knížku již ne. Jedině, že by maminka zemřela v domově důchodců. Pak by vedení domova vydalo knížku až po nabytí platnosti dědického rozhodnutí. Proč asi byly zrušeny vkladní knížky na doručitele? Aby dědicové byli nuceni přiznat vkladní knížky.
Ono je taky důležité určit, co to je větší obnos peněz. V některé rodině to začíná třeba nad třemi miliony a v jiné na patnácti tisících. Pokud jste v té kategorii milionářů a jde třeba o 10 milonů, pak bych si dal na to pozor. Blíží se doba, kdy se bude podávat majetkové přiznání a pokud neprokážete zdroj příjmů (darování, dědictví, příjmy ze zaměstnání nebo podnikání, prodej majetku, atp.), pak o ně můžete přijít třeba díky případné 100%-ní DzP. Jestli to ve vašem případě není ani milion, pak se tím nezabývejte, to není ani na lepší auto, ani na lepší byt - takovou částku nikdo řešit nebude.
Milá Olinko, totéž řešila mamka po pohřbu mojí babičky. Babička nám dala za života hodně pěkných věcí a taky peníze. My to doma nemáme kvůli penězům, ale kvůli vzpomínkám. Když na to kouknu , babičku pozdravím a vzpomenu si. Notář to samozřejmě nezahrnul do dědictví. Bylo to za jejího života. Ale na notářství byl masakr. Sourozenci řvali jako dobytkové. Kvůli 5.000. Jojo. Jinak se držte
Kdo se ptá? paolina? Olinka? charlize? jozinek? ajaj? :D Nemáte v tom trošku hokej? Že je jeden dědic, neznamená, že bude osvobozen od daní. A tady o daně jde přece v první řadě! Co kdyby hrozilo, že stát zchudne?!
Paolíno, kde není žalobce není soudec. Jelikož jste jediný dědic, nemůže nikdo požadovat darovanou částku jako kolaci, která je potřeba započíst do dědictví .
Citace, že se započítávíá i to co za života daroval, je právě určeno pro kolaci. Kdybste byli dva dědici, bude se právě krátit o tutu částku Váš podíl.
Jelikož dědíte sama, nikomu nic neříkejte a vzpomínejte na otce jen v dobrém.
Ještě bych doplnil Milana, že i ostatní peníze, jak píšete - hlásit nemusíte pokud je máte doma v hotovosti, nebo i třeba všelijaké šperky, zlato, prsteny apod. To běžně nikdo nehlásí a paní na dědickém vám to určitě taky poradí. Ostatní majetek, co je někde evidovaný samozřejmě nahlásit musíte - nemovitost, auto, cenné papíry, vkladní knížky atd.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.