Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Ukončení dohodou vs nemocenská

Od: atanerss* odpovědí: 9 změna:

Když dostanu od zaměstnavatele ukončení pracovního poměru dohodou,mám nějakou ochrannou lhůtu jít na nemocenskou ,a proplatí m i ji ještě zaměstanavatel?Nebo se musím neprodleně hlásit na úřad práce a pojištovnu?Mockrát děkuji,spěchá to...

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x

Dobrý den. Ochranná lhůta pro účel nemocenských dávek činí 7 kalendářních dnů po skončení pracovního poměru. Pokud člověk onemocní v ochranné lhůtě, má nárok na nemocenské dávky, jež od 22. dne nemoci vyplácí OSSZ.

doplněno 26.03.12 10:31:

"lessi" byl rychlejší

doplněno 26.03.12 10:36:

Jinak "neprodleně" se na ÚP nemusí hlásit nikdo. To totiž není povinné. Aby za Vás ÚP hradil zdravotní pojištění, nahlásit byste se měla do třech dnů. Pokud nastoupíte na nemocenskou, pak až po skončení marodní. Pokud bude pracovní poměr ukončen dohodou, budete mít nárok na podporu pouze ve výši 45% po celou podpůrčí dobu.

atanerss*

Mockrát Vám všem děkuji za Vaše názory,každou chvilku čakám na tel.od šéfa a jdu na popravu.Určitě se ještě dnes ozvu,až budu mít papír v ruce.,a budu potřebovat Vaši pomoct.protože v těcto věcech neumím chodit.Držte mi pěsti.Renáta

 

zz*

0x

řekl bych, že dohodu dostat nemůžete, ale musí ji uzavřít obě dvě strany dobrovolně. Pokud tedy souhlasíte s ukončením pracovního poměru na dohodu, pak záleží, k jakému datu. Když onemocníte před tímto datem, ukončení pracovního poměru se posouvá o délku nemocenské.

Při ukončení pracovního poměru dohodou se žádný konec při nemoci neposouvá, zaměstnání skončí sjednaným datem.

Jinak ochranná lhůta je 7 dní, v té době, pokud onemocníte, budete mít nárok na nemocenskou. POZOR, na nemocenskou, t.j. od 22 dne nemoci. Na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (t.j. prvních 21 dní) mít nárok nebudete, protože vám mzda nebude ucházet.

Na pracovním úřadě by vás neměli zaregistrovat, pokud už budete mít vystavenou neschopenku. Pokud byste se nejdřív přihlásil a teprve poté onemocněl, tak vás kvůli nemoci samozřejmě nevyřadí. Na zdravotní pojištovnu doporučuji dojít si každopádně, ne každý zaměstnavatel nástup nemoci v ochranné lhůtě hlásí.

atanerss*

tady je to trochu jinak,chtěli dát výpověď parag.53, nebo ukončení dohodou.Když mi dohotu dají k dněšnímu dny, mám nárok třeba od zítřka na nemocenskou?

zz*

jasně, nárok máte kdykoliv ale v tomto případě to od zejtřka už nebude věc zaměstnavatele, zítra již nejste u něj v pracovním poměru

zz*

btw na tohle bych si dal majzla, myslím že od nového roku platí, že pokud svoje poslední zaměstnání ukončíte dohodou, nedostanete na ÚP podporu v nezaměstnanosti. Aby jste ji dostal, musí vás vyhodit - třeba pro nadbytečnost

atanerss*

tak vám děkuji

Pokud nemáte již slíbené nové místo, pak ta dohoda je pro Vás nevýhodná. Ale zase na druhou stranu pořád lepší, než § 53. Zaměstnavatelé, když se chtějí někoho zbavit, neohlížejí se napravo, nalevo a často se zachovají velice špatně. Ale jde o to Vaše další zaměstnání - s § 53 budete místo jen velice těžko hledat, šance bude mizivá. Proto je snad lepší přijmout tu dohodu, i když také nic moc. Nedostanete třeba odstupné, což byste v případě nadbytečnosti a organizačních změn dostala. Ale zase budete mít čistý štít. A lepší šance na sehnání nové práce. Jaga.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]