Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dědické řízení

Od: olivka7* odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,

zemřel mi táta, který bydlel v rodinném domě spolu s mojí mamkou (byli ale už 10 let rozvedeni, dům zůstal zapsán na katastru jako SJM), Teď nás bratrem čeká dědické řízení u notáře a bojíme se několika věcí:

1) může mamka část domu začít ihned pronajímat, protože provoz sama finančně neutáhne?

2) jak vysoký bude poplatek u notáře, když dům má hodnotu cca 4 mil. Kč?

3) jakým podílem se vůbec bude dědit?

4) budeme muset udělat odhad domu, kolik to stojí a co když nenajdeme všechny papíry k tomu potřebné?

Podotýkám, že jsme ještě oba velmi mladí, peníze našetřené žádné (proto ty obavy), žádné zkušenosti, proto uvítáme jakoukoli radu nebo Vaši osobní zkušenost.

Díky moc.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

Odměna notáři pověřenému provedením úkonů v řízení o dědictví, se odvíjí od hodnoty celého majetku, který je předmětem dědictví. Např. bude-li hodnota dědictví 4 mil.Kč, odměna notáři bude činit 5 900 Kč. Neexistuje-li závět, pak vaší matce zůstane polovina domu a každému z dvou potomků po 1/4. Ostatní majetek se rozdělí mezi potomky zemřelého rovným dílem. Žádný odhad zatím nezařizujte, bude-li to třeba, zajistí to notář.

honzmalatny*

oplatky za notáře
26. 11. 2007, Dědictví

*Tomuto článku předchází

díl nazvaný Ocenění majetku v dědictví dědictví*

Notáři náleží odměna, náhrada za promeškaný čas a náhrada hotových výdajů. Je-li notář plátce daně z přidané hodnoty (DPH), rovněž částka odpovídající této dani.

Základem odměny notáře jako soudního komisaře za úkony provedené v řízení o dědictví, je obvyklá cena zůstavitelova majetku, který se stal předmětem řízení o dědictví. Provádí-li se řízení o dědictví o zůstavitelově majetku, který se objevil po právní moci usnesení, jímž bylo původní řízení skončeno, je základem odměny notáře jako soudního komisaře za úkony provedené v tomto řízení obvyklá cena tohoto majetku (§ 12 vyhl. č. 196/2001 Sb.)

Odměna činí:



z prvních 100 000 Kč základu... 2,0 %,

z přebývající částky až do 500 000 Kč základu... 1,2 %,

z přebývající částky až do 1 000 000 Kč základu... 0,9 %,

z přebývající částky až do 3 000 000 Kč základu... 0,5 %,

z přebývající částky až do 20 000 000 Kč základu... 0,1 %,

nejméně však 600 Kč.

Částka nad 20 000 000 Kč se do základu nezapočítává.

Odměnu pro notáře si můžete přímo vypočítat v naší kalkulačce



Odměnu notáře může soud přiměřeně zvýšit, nejvýše však o 100 %, pokud úkony notáře v řízení o dědictví byly mimořádně obtížné nebo časově náročné, zejména provedením více nezbytných jednání ve věci, provedením úkonů na místě samém, provedením likvidace dědictví nebo použitím cizího práva nebo jazyka (§ 14 vyhl. č. 196/2001 Sb.).

Notář má nárok na náhradu hotových výdajů účelně vynaložených v souvislosti s prováděním úkonů. Hotovými výdaji jsou zejména soudní a jiné poplatky, cestovní výdaje, poštovné, telekomunikační poplatky, znalecké posudky a odborná vyjádření, překlady, opisy, fotokopie a náhrady nákladů na vložení či získání dat z centrálních informačních systémů (§ 16 vyhl. č. 196/2001 Sb.).

Notář se může se žadatelem dohodnout na paušální částce jako úhradě veškerých nebo některých hotových výdajů, jejichž vynaložení se předpokládá v souvislosti s prováděním úkonu. Žadatel pak nemůže požadovat při vyúčtování specifikaci těchto hotových výdajů a notář nemůže požadovat náhradu těch hotových výdajů, o něž byla dohodnutá paušální částka překročena, pokud se nedohodnou jinak (§ 17 vyhl. č. 196/2001 Sb.).

Náhrada za promeškaný čas náleží notáři při úkonech, prováděných na jiném místě než v kanceláři notáře nebo v místě konání jeho úředních dnů, za čas strávený cestou do tohoto místa a zpět a za čas strávený čekáním na provedení úkonu z důvodů na straně žadatele. Náhrada činí 50 Kč za každou započatou čtvrthodinu(§ 20 vyhl. č. 196/2001 Sb.).

To jste trošku ujel né?

6 tisíc za 4 mega.


Kalkulačka: výpočet odměny pro notáře

Hodnota pozůstalosti: Kč
Odměna pro notáře činí: 22300Kč

Princip výpočtu

Základem odměny notáře jako soudního komisaře za úkony provedené v řízení o dědictví, je obvyklá cena zůstavitelova majetku, který se stal předmětem řízení o dědictví. Provádí-li se řízení o dědictví o zůstavitelově majetku, který se objevil po právní moci usnesení, jímž bylo původní řízení skončeno, je základem odměny notáře jako soudního komisaře za úkony provedené v tomto řízení obvyklá cena tohoto majetku (§ 12 vyhl. č. 196/2001 Sb.)

Odměna činí:


z prvních 100 000 Kč základu
2,0%
z přebývající částky až do 500 000 Kč základu
1,2%
z přebývající částky až do 1 000 000 Kč základu
0,9%
z přebývající částky až do 3 000 000 Kč základu
0,5%
z přebývající částky až do 20 000 000 Kč základu
0,1%

nejméně však 600 Kč
Přesné informace jak se stanovuje odměna pro notáře naleznete ve speciálním článku

petapeta*

Jenže dědit se bude jenom polovina domu, takže odměna notáře se bude počítat z 2 000 000 Kč.

To vychází na 16 300 Kč. Je-li notář plátcem DPH, tak odměna bude činit 19 560 Kč. Dále odhad domu taky bude něco stát, tak 5 000 Kč.

honzmalatny*

Tak jsme asi oba na stejných penězích,nemyslíte?

 

honzmalatny*

0x

Dobrý den,dle mého může pronajímat,proč by ne,poplatek u notáře bude procentní část z dědictví.mrkněte na www.pohřeb.cz,Dědit se bude manželce 1/2 (půlku z půlky domu,polovina je už její)a Vám a bratrovi 1/4 z té půlky..Na odhad domu přijde notářem pozvaný odhadce,který se podívá a odhadne denu nemovitosti.Jinak do dědictví jde i účet u banky,pokud otec měl a prostě vše co neměl opatřeno v závěti. jen pojistky,pokud byly psané na někoho pro případ smtri se do dědictví nevztahují.

doplněno 05.03.12 15:09:

uschovejte si doklady ohledně pohřbu,náklady na pohřeb se odčítají.

 

bublinaunosu

0x

Pronajímat může.Poplatek asi 1 procento z odhadu po pozůstalém.Dědice si notář sezve,kde se vše dovíte.Odhad provede notář po předložení fotodokumentace,kterou dodáte a určí cenu nemovitosti v místě obvyklém...Před 2 lety mi zemřela maminka,odhad 3mil,polovina byla moje a za druhou jsem zaplatil poplatek notáři 14 988Kč.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]