Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Výživné na těhotnou dceru na ÚP

Od: svata6* odpovědí: 14 změna:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, platíme výživné na dceru, která je už plnoletá. Školu má dodělat v červnu vyučením, nyní je v jiném stavu, a školu jí nenechají dodělat, kvůli riziku potratu, to znamená, že příští měsíc jde na ÚP, chtěla bych se zeptat, jak dlouho jsme povinni platit výživné? Vdaná není a svatbu ani neplánují, dcera nám řekla, že už jí výživné platit nemusíme, ale já si nejsem jistá, jestli opravdu, když se zaregistruje na Úp, tak nám vyživování končí. A musíme podat žádost k soudu nebo stačí, když se domluvíme, děkuji za odpověď

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

cinematic*

3x

Jestliže je plnoletá a nebude dál studovat, tak už výživné platit nemusíte. Podpořit by ji měl zejména partner, se kterým čeká dítě.

doplněno 14.02.12 10:58:

Pokud se něco nezměnilo, tak hlavní podmínkou, aby byla přiznána podpora v nezaměstnanosti, je to, že žadatel musí v předchozích 3 letech odpracovat alespoň 12 měsíců. Od roku 2009 také platí to, že studium se již nezapočítává ani jako náhradní doba. Dříve bylo možné část doby studia uplatnit při nároku na podporu v nezaměstnanosti. To znamená, že pokud student nikdy nepracoval a neměl ani žádné brigády nebo vedlejší práci při škole, tak nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá.

svata6*

tak partner se teď kasá, že se postará, ale ani jeden neví, kolik dítě stojí a já nevím, když jí ÚP nedá žádný peníze, z čeho bude žít, my jí chceme dát nějaký peníze, ale nebudeme jí dávat velký sumy, a musíme k soudu se žádostí o ukončení, nebo stačí když se domluvíme? děkuji

Žije s Vámi dcera ve společné domácnosti?

svata6*

nežije, zatím dcera žije s matkou v 1+1, ale od března tam bude bydlet sama, matka se s těhuje k příteli

Ukončením studia právo na výživné rozhodně nekončí, neb "vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit" (§ 85 odst. 1 zák. o rodině). Tady je to u vás sporné. Ale pokud dcera nadále výživné nežádá, je dobré mít to od ní písemně podložené. Že od vás výživné již nepožaduje. To je dostačující pro klid obou stran.

svata6*

takže, když mi dcera řekne, že nám nic nepodepíše, a my si myslíme, že platit dál nemusíme, tak musíme podat žádost o rozhodnutí soudu a dál platit výživné, dokud to soud nerozhodne, jestli to chápu dobře? A když dostane peníze ze sociálky, tak musíme platit taky nebo ne? Vím, že se ptám možná hloupě, ale nechci, aby se dcera s maminkou dohodli a pak na nás poslali exekutora, že neplatíme za nějaký čas

Ano, v tom případě rozsudek o výživném, který vydal soud, musí zase soud zrušit. Vyhnete se tak případným problémům. doplněno 14.02.12 11:22:Sociálka jí peníze nemusí vyplácet a to právě z důvodu, že se budou odvolávat na ten paragraf a vyživovací povinnost rodičů. Takových případů je spousta a je to komplikované. Proto je dobré, mít vše podloženo písemně v případě domluvy, nebo zrušením rozsudku o výživném. doplněno 14.02.12 12:48:Ono totiž je to tak, že pokud skutečně existují objektivní důvody, které jí brání ve studiu a zároveň nemá možnost si v té době obstarávat prostředky obživy sama, tak zde právní důvod k placení výživného je.
svata6*

a když je rozsudek na matku a dcera je plnoletá, mám psát žádost na matku a nebo na dceru? já jsem právě myslela, že když je jednou na ÚP, tak že nám to zkončí, ale je pravda, že na půl roku jí nikdo nezaměstná. a když by nám to nezrušili, a museli jsme platit dál, můžeme požadovat, aby matka platila taky? když nebude bydlet s dcerou

Na výživném jsou povinni se podílet oba dva rodiče. O zrušení výživného musí žádat ten, na koho byl rozsudek vydán. Pokud dcera výživné nepožaduje, její podepsané prohlášení by bylo nejjednodušší. Máte to opravdu hodně zamotané.

doplněno 14.02.12 11:53:

Vyživovací povinnosti by se měl nyní spíše zhostit, vůči dceř,i její partner s kterým čeká mimino.

svata6*

objektivní důvody-jediný důvod, proč nedodělala školu bylo to, že jí to ředitel nedovolil, aby nepotratila, jinak měla školu dodělat v červnu a termín má v září a peníze si nevydělá, protože jí s břichem nikam nevezmou. její přítel nastoupí do práce, ale nebydlí spolu, takže máme taky smůlu. Nejhorší je, že dcera sama nic nerozhodne, na všechno musí kývnout nejdřív maminka, takže pochybuji, že se domluvíme.

 

radilek

0x

Soudem stanovené výživné, musí zrušit zase jen soud. Vy si ihned podejte návrh k soudu, o zrušení výživného a jakmile to podáte s tím, že chcete zrušení v tom daném měsíci, tak vás už nikdo nebude uhánět, aby jste výživné platili, jelikož je to nemorální. Návrh k soudu může podat i dcera. Vzhledem k tomu, že je těhotná, měl by ji živit její partner - výživné na těhotnou matku. Školu požádá o přerušení a dokončí ji v jiném termínu, který ji určitě škola sdělí. Po registraci na ÚP, požádá sociální odbor, dávky hmotné nouze. Pokud spolu bydlí, budou společně posuzovaní, tudíž se berou všechny příjmy rodiny (vaše dcera a přítel). Pokud bydlí v bytě, má nájemní smlouvu a trvalé bydliště v bytě, požádá o příspěvek na bydlení.

 


0x

Když dcera nestuduje, výživné platit nemusíte.

Jak už tady zaznělo, přičinit by se měl ten dotyčný, který si užíval. A že dcera sama nic nerozhodne? Bude se to muset učit. Ale asi to nebude až tak pravda, že čeká, až maminka kývne. Maminka na to její skotačení s přítelem určitě nekývla a přesto se stalo. Tak vidíte, že v některých případech se to děvče za ruku vodit nedá.

Pokud chcete dceři dávat peníze, jednejte opatrně. Já vím, že je to Vaše dítě, a chcete, aby neměla nouzi, ale jakmile se začne dávat, obdarovaní si velice rychle zvyknou na přísun peněz a pokud pramen časem vyschne, je zle. Znám to tady ve svém okolí, dokud dávali, byli dobří, pak už dávat nemohli a děti se od nich úplně odvrátily. Tak pozor na to! Jaga.

radilek

 

radilek

0x

Vzhledem k tomu, že v tomto oboru pracuji, není pravda, že výživné automaticky končí zletilostí nebo ukončením studia. Posílám odkaz, kde tyto skutečnosti popisuje právník. Pokud je dcera zletilá, což zřejmě bude, když měla letos obdržet výuční list, může návrh k soudu podat i ona.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]