Nejste přihlášen/a.
Na vaši otázku neexistuje správná odpověď. U nás to bejvávalo stejné, někdy v 5 třídě jsme začli dostávat 5 Kč, vydrželo to pár týdnů, a když už jen mamka dlužila, zapomělo se na to.
Takže: kamarádky od mé dcery dostávají od 500- do pár tisíc měsíčně. Dcera nedostává nic. Kde je chyba nevím, ale dostávat tolik peněz kazí charakter a hlavně "cit pro peníze" a učení se s nimi hospodařit. Ale to by mohl někdo napadnout ( Ahoj martino ). Takže poslední větu hned změním : Mnoho peněz nemusí narušit pojem hospodaření, nebot dítě může být spořivé, ale může být narušen vztah k získávání většího počtu peněz.
Otazkou je : Proč dítěti dávat kapesné? My jsme se kdysi s mou milovanou ženou dohodli, že pokud to nebude nutné děti kapesné dostávat nebudou. Cokoli chtějí - potřebují se jim koupí. Problém by byl kdyby z nich vyrostli takoví caparti, kteří podupkávají v obchodě, že dokud nedosnanou panenku tak neodejdou. Nevím jak, ale holky, když si prohlíží ( vlastně teď už z toho povyrostly ) panenky, a řeklo se , že odcházíme tak panenkám zamávaly a šlo se. Takže, kdyby tady selhala výchova, asi by byl nutný kompromis a nastoupilo by asi kapesné, s tím, že si za to bude své rozmary kupovat.
Další otazkou je : Pokud jste jako rodiče zvyklí ( nebo vlastně nejste zvyklí ) chystat svačinky a obědy tak peníze na jídlo nepotřebují. Někdo je ale zvyklý dávat dětem na svačiny. Dostanou 50 korun denně, at si koupí jídlo. Teď už je otazkou co si koupí ( svačinu, nic, cigarety ... )
Takže pokud to jde, promluvte si s dítětem o kapesném ve smyslu, k čemu ho bude dostávat a co si za něj bude kupovat. Někdo dá dětem 500 na měsíc, ale dítko si musí kupovat sešity a obaly ( a další věci do školy ). Problém je, když peníze dojdou a dítě další peníze nedostane a musí si koupit úhloměr nebo kružítko a už je problém, protože bude mít potíže ve škole, pokud se neodváží vás o to požádat.
Nemám k tomu názor zda ANO / NE, já zvolil NE, nepotřebuje. Dokonce babičky i dědečkové měli zakázáno jim dávat peníze. To vydrželo asi do 13 roku, nyní to už akceptujeme, dcerky jsou spořivé a šetří. Teď už si za to kupují i dárečky.
Rozhodně nedávejte MOC. Ale zas jde o to co je MOC. Pokud si bude hradit školu + svačiny + kapesné, což by mohlo činit až 2000 měsíčně, bude lepší to rozdělit do týdenních dávek. Ale je dobré mu vysvětlit, že je třeba šetřit na nečekané výdaje a tím ho učit Cash Flow.
Z osobního hlediska se mi nelíbí, když dítko hodně bohatých rodičů dostává třeba 5000 měsíčně. A to mluvím o dětech do 15 let.
Teď se o tom bavím s dcerkou a ptám se na kapesné: říká jak kteří. Někteří v 15 letech ( u ní ve třídě) nedostávají nic, někteří si třeba nakupují i modní oblečení. Ti co nedostávají nic, a něco chtějí, si o to prostě jen řeknou. ( děkuii "nevím komu", že dcerka je skromná - asi to bude výchovou, ale někteří mají názory, že tomu nerozumím a že vliv rodiny na chování dítěte, není v závislosti na rodinném prostředí ->> já jsem ale hnusně urejpaný, )
Dceři je 8 let chodí do druhé třídy a začala jsem jí dávat kapesné 100 kč na měsíc.Dostala poprvé asi před 14 dny a neutrácí,říkala že si našetří na léto až pojedeme na dovolenou aby si mohla koupit co chce.kapesné jsem začala dávat aby si měla dcera z čeho šetřit když chce nějakou drahou barbie panenku,curkovinky a vše ostatní kupuje my má to jen pro své potřeby a ještě dostává za každou jedničku 10 kč Myslím že by měly děti dostávat nějaké kapesné.Dcera byla štěstím bez sebe když dostala kapesné.no a jedniček taky hodně tak furt počítá co už našetřila a je spokojena
kdyby dcerky dostávaly 10 korun za jedničku, tak by mi nestačila výplata
teď dcera sedi za mnou a říká, že by už byla milionářka :D
To by bylo spoustu dětí milionářem před osmnáctinama:D Nicméně s dáváním peněz za známky nesouhlasím, stejně jako s penězi za domácí práce... dítě se má snažit pro sebe, protože chce něco dokázat a baví ho to, chce třeba pomoci. Ne kvůli penězům.
Pro dítě jsou peníze abstraktním pojmem. Až když je má v ruce a zaplatí s nimi v obchodě, stávají se reálným a konkrétním pojmem. Nějaký účet, banka, bankomat, to jsou pouze pojmy. Je potřeba zkonkretizovat, dát ji hotovost. A začít krátkým úsekem, kdy s nimi musí vydržet. A s malou částkou. Pro dítě je stený peníz padesátikačka jako koruna. Takže je potřeba postupovat od desetikoruny v korunách na týden. Musí zjistit, že lízátko stojí 3 koruny stejně jako rohlík. Poznat cenu a hodnotu peněz. Mincí. Až nabere rozum, je potřeba seznámit ji s většími penězi a s tím, co má na účtu až už bude hodně veliká. Koukáte na Ulici? Chlapec vydělal točením filmu a rozfofroval peníze rychle za počítač a hry. Vůbec mu nedošlo, že Anička počítá, aby vyšla, aby je uživila a ošatila. Dítě, zvláště pak dívka, která bude ženou, by se měla o penězích učit, aby z ní byla dobrá hospodyně. Aby nepouštěla jedním uchem ven, že na něco není, ale aby věděla, že něco není proto, aby něco jiného mohlo být. Bude muset takhle většinu života fungovat. Si myslím, možná blbě.
Dobrý večer. Když děti chodily na základku, dostávaly tu a tam za odměnu nějakou kačku a střádaly si do kasiček na věc, po které toužily. Až když začaly dojíždět na střední, dostávaly kapesné dle našeho uvážení a když nebyly spořivé a utrácely za blbůstky, měly smůlu. Dostávaly jen na to, nač opravdu potřebovaly. Pomalu se naučily vyjít s tím, co dostávaly postupně a utrácely s rozvahou, nebo si šetřily, aby si koupili co samy chtěly. Anebo si úspory přidaly na dražší věc...Někdo kapesné dětem nedává vůbec a také bez toho žijí. Je to na uvážení a rozhodnutí rodičů.
Dcera dětem /11 a 13 let/ uhradí všechny potřeby sama /obědy, palvecký výcvik, výlety/ a k tomu dostanou kapesné každý 100 Kč týdně. Jen tak pro sebe, na nějaké mlsky apod. Na dopravu nepotřebují, školu mají asi 400 m od domova. Vnučka pokaždé stovku rozhází během dne - žvýkačky, sponky do vlasů, prostě blbovinky. Kluk si sám moc nekoupí, peníze šetří a když má dost, dokupuje si věci na svého koníčka - modelovou železnici. Právě nedávno přinesl nový vagónek. Je to prostě v dětech asi už od malička, jak kdo s penězi nakládá. Kluk si udělá radost, holka první den všechno utratí a pak suší hubu. Jinak je už v 5. třídě, moc dobře se učí, ale s těmi penězi - to bych ji opravdu přetrhla. Jaga.
doplněno 22.01.12 07:43:Dneska už se mi budete smát, ale za mého dětství nás rodiče už odmala učili znát cenu peněz. Už v 10 letech jsme sbírali na podzim kaštany a žaludy do lesního závodu na sadbu a pro zvěř. A vydělali jsme si. Od 12 let jsem o prázdninách chodila okopávat stromečky do lesních školek, i to byl vítaný přivýdělek. Sice bolela záda, ale vidina peněz bolest potlačila.
¨krkovičko já jsem pro kapesné pro děti už od mala, třeba jen 20 kč do pokladničky, pak postupně když vidím, že umí s penězma hospodařit tak přidat když na to mám. Dítě by se mělo učit, že jsou to jeho peníze a že nemůže utratit víc než má, učit ho od mala nedělat dluhy. Nesnáším dávání peněz za známky a za to, že dítě vynese odpadky. Jsem pro pravidelný malý obnos ale žádné dám ti to až zítra, prostě je 10 tak zde máš kapesné-utratíš dnes a jsi měsíc bez koruny. Jak dítě roste tak přidávat i kapesné.
Naprosto souhlasím s Liduš. Je důležité vědět, že peníze, které dítě dostalo jeden den, musí rozpočítat a udržet po určitou dobu. Malému dítěti do pokladničky, nejlépe průhledné, ale neotevíratelné. Tak nějak kolem 7.roku věku kapesné na týden, třeba vždycky v neděli a odstupy po několika letech prodlužovat na 14 dní a pak jednou za měsíc. Možná, že není zanedbatelný mimořádný příjem za něco neobvyklého. A také pokuty za lajdáctví, nepořádnost. Ne velké částky, stačí jen 1 koruna třeba za malý binec v pokojíku. Smetí na zemi, prádlo na zemi atd. :D Když jsem viděla, že dcerky mají nepořádek v pokojíku, řekla jsem: Ještě uklidím to nádobí a půjdu se podívat do dětského. To se budu mít, asi dám nějaké pokuty. A možná, že kouknu do skříňky od jedné a do šuplíku od druhé. Jasně, že jsem věděla, co tam mají a proto jsem to řekla. Zmizely a za chvíli to bylo vpořádku. Žádné honění, at si jdou uklidit.
Omlouvám se, ale já jsem výrazně proti, aby takto malé děti měli kartu... jednak tomu nerozumí, a jednak se dají mnohem snáze okrást. To půjde sama k bankomatu a vybere peníze?
Já dostávala kapesné zhruba od těch 12, tuším 200,-měsícně, pak se to mírně zvedalo. Od 17 let jsem si už vydělávala sama, pak mi naši ještě dávali peníze na VŠ.
Tak toto mi příjde jako velký nesmysl, karta malým dětem a nebo jim jako dávat úvěr, hrozné. V 11ti letech bych holce dávala 200 měsíčně a hotovo, stejně rodič platí vše ostatní a pokud jede dítě např. na hory tak dostane peníze mimo kapesné.
Ja jsem dostavala kapesne od te doby, co pamatuju. Nejdriv do kasicky, to kdyz jsem jeste neumela pocitat a pak mi rodice ukazovali, co mi za takhle nasetrene penize koupili. Kapesne jsem mela vzdy pomerne vysoke, ovsem hradila jsem si z toho svoje naklady. Na druhem stupni ZS jsem si z kapesneho hradila obedy, jizdne, na stredni uz uplne vsechno vcetne ucebnic, obleceni, kosmetiky, satu na maturitak atd. Neexistovalo, ze bych sla za rodici ze jsem kapesne utratila za nejakou blbost a nezbylo mi na neco duleziteho. To bych si nikdy nedovolila, pravidla byla nastavena tak, ze si musim zaplatit co nutne potrebuji a zbytek mam pro vlastni potrebu. Pokud si chci koupit neco co neni dulezite, musim si na to nasetrit.
2pb: to mi třeba přijde nepraktické. Výdaje do školy jsou velmi proměnlivé. Nevěděl bych kolik by kapesné mělo být, aby dokázálo uhradit jednorázové platby jako lyžařské kurzy, sportovní kroužky a různé dražší vybavení a pomůcky. A asi ne každý si může dovolit dávat kolem 7000. Zároveň třeba mě museli rodiče (mamka) kupovat oblečení, protože sám jsem prostě neměl nejmenší potřebu za něj utrácet a klidně jsem chodil v roztrhané bundě. Dokud hřeje, je dobrá. Na ZŠ jsem drobné dostaval pravidelně každý týden (50Kč). Ale to bylo na hlouposti, na nic velkého se s tím našetřit nedalo a neměl jsem k těm penězům žadný dobrý vztah. A na střední jsem si už vydělával na všechny svoje věci sám a rodiče platili jen všechno nutné do školy a půlku jídla - krmil jsem se většinou sám. Skutečnej vztah k penězům jsem si vytvořil až na VŠ, kde jsem musel skutečně operovat jen s vlastním rozpočtem a od nikoho jsem už nic nedostal. A tam mi došlo, proč jsem z chudé rodiny a že šetřením na drahou věc se zbohatnout nedá a začal jsem investovat.
Takže já mám v úmyslu platit všechno povinné a mimořádné výdaje, které bude chtít zhodnotím, aby si nezvykl že může mít automaticky cokoliv. Při zpětném pohledu dobře fungují volby: buď to, nebo to. Můžeš si vybrat jednu věc. To podle mého děti učí oceňovat užitek. A v okamžiku, kdy bude schopna pochopit význam peněz, což je podle mě někdy kolem 13-16 roku, kdy začne potřebovat peníze na socializaci jsem připraven věnovat 500k s podmínkou, že ty peníze nesmí utratit, ale může je použít na libovolnou aktivitu, která přinese zisk. A zisk si může buď utratit za blbosti, nebo použít pro navýšení zisku v příštím období. Ale to je za dlouho a hodně to záleži na konkrétním člověku.
Ale kapesné na útratu je podle mě špatné. Platit vše potřebné, vědět, že pro pár věcí můžu přijít navíc a na ostatní si musím vydělat sám. Ale klíčové je pochopení idee, že šetřením na nákup drahé věci se zbohatnout nedá.
Ja jsem kapesné nikdy nadostaval a pak jsem měl v dospělosti obrovske problemy vijít měsíčně s platem
Peníze na utratu jsem nikdy nedostával a nedostávám. Je mi 18, když jsem něco jako malý chtěl a rodiče uznali, že je to dobrý a né přehnaný, tak koupili. Dostával a dostávám od prarodičů nějakou korunu za měsíc, ale nějak mi to bylo jedno, jestli mi dají nebo né, dával jsem si je do kasičky a tam prostě byli.Když jsem byl menší, tak jsem byl i zklamaný, když mi babička s dědou dávali k narozeninám peníze, místo letadla na slepování. Bombony, čokoládu nepotřebuji, nekouřím, nepiju, drogy neberu. Mám své koníčky (sport) a na ty si vydělávám u známého(zemědělec) od 15 let brigádně po celý rok, když řekne, že potřebuje pomoc, jdu. Z toho i kupuji dárky, a šetřím si na školu, abych měl pocit, že nejsem na někoho odkázaný.Je to dobrý pocit. Nikdy jsem nijak nepotřeboval nějaké kapesné. Ale vím, že někteří dávají dětem 100 kc na týden a kupují si jen kraviny, nebo sladkosti. Pak vidím u autobusu 10letého kluka, který je širší než delší a žere celou tabulku čokolády, jako chleba. Nebo holky 10 let a jsou zmalované, nalakované nehty, až je to k smíchu. Nevím, jestli kapesným se děcka učí šetřit, utratí to stejně a vědí, že zase dostanou, stejně nepoznají hodnotu peněz.
kapesne je myslim dulezite,aby se naucili hospodarit.Ja treba davam pravidelne synovi 11let, na co potrebuje,aby si koupil sam,domluvime se co si bude kupovat,ale to se neda pokladat jeste za kapesne,jen fungovani s penezy.Pak prijde domu a sam od sebe mi rekne,co mu zbylo a co koupi la tak.Pak mu davam jednou tydne opravdove kapesne a jen drobne.a to je opravdu na nem co si koupi,ikdyby to byla sebevetsi blbustka,ma pravo na takove to radustky,poklady.Vetsinou me ale prekvapi,ze si spis setri na rozumnou vec.je to take v diteti,kazde je jine,byt by jste mela 4,muzu povidat. a proto je potreba ke kazdemu diteti take individualni pristup.Nekteremu nemuzete dat do ruky penize jen tak.Jinak kapesne mu nedavamporad stejnou sumu,je to podle toho jak na tom jsme i to je dobra skola,aby nenabyl dojmu,ze je vse samozrejmost,pocit jistoty ze zas dostane a muze tedy penize pred tim rozhazet.V dnesni dobe take jistota nenia je treba proto dite vychovat,klidne ho postupne zasvetit do financi,aby chapal smysl rodiny a jednou si nesyslil jen pro sebe,nebo manzelce neco milostive pridelil.Melo by to fungovat na zdravem uvazeni ,aby se umel rozhlednout jak je ostatnim.
doplněno 22.01.12 09:40:Jeste me napada,ze nejdulezitejsi je priklad v rodine.Fungujem uplne stejne,ze se kazdy ohlidne kolem a nemuze si vzit penize,aby nezbylo na ostatni.Prijdu,reknu,beru si,ale dovetkem,je to dulezite a usetrim na tom a na tom.Krom toho kazdy osobne by mel mit nejake rezervy ,neco jako kapesne,ale spis ve forme toho,kdyz na necem usetri,proc si nenechat rezervu u sebe pro jine pripady,nebo zase kdyz rodina potrebuje injekci.takze kapesne pro dite by melo byt takovou vychovou pro budouci zivot.Za jednicky bych mu neplatila,ani za vysvedceni.Byvavalo u nas zvykem darovat knihu.
Mám skoro 12ti letého bráchu, od 11ti dostává 200 Kč měsíčně. Platí mu vše okolo, ale tyto peníze má jen pro sebe, když si chce např. koupit nějaký časopis nebo nějakou blbost Většinou je neutratí a šetří si je nebo koupí dárek pro mamku pro radost Myslím si, že dávat nějaké kapesné potřeba je, aby se dítě pomalu naučilo s penězi hospodařit. Navíc - pokud děti nedostávají kapesné, jak třeba kupují dárky na Vánoce? Do těch 10ti zhruba žádné dárky nedával, ale loni sám projevil zájem, že by nějaké dárky koupit chtěl. A dát mu na ty dárky jen tak peníze, je jako koupit si je sami. Takže na loňské Vánoce už šetřil a koupil vše sám.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.