Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dohoda o ukončení prac. poměru k 15. dni

Od: michellin* odpovědí: 14 změna:

Dobrý den,

sestra pracuje v závodu společnosti, který se bude rušit. Přišla s tím, že nedostane klasickou výpověď, ale že zaměstnavatel bude rozdávat dohody o ukončení pracovního poměru s tím, že zaměstnanec již druhý den do práce nepřijde a dostane dva průměrné platy + tříměsíční odstupné. Dohody však míní rozdávat k patnáctému v měsíci. Nějak se mi to nezdá... moje teorie: kdyby vše probíhalo dle zákona - výpověď daná kdykoliv v měsíci lednu - výpověď (odpracovaný celý leden), výpověďní lhůta 2 měsíce + tříměsíční dostupné = získá tedy v podstatě jakoby ještě 6 měsíčních platů. Když však 15.1. zaměstnanavatel přijde s dohodou, kdy už nemá druhý den přijít do práce, ošidí ji o půl měsíčního platu. Může požadovat dohodu k poslednímu v měsíci, aby si leden mohla odpracovat nebo na dohodu nepřistoupit?

Díky za váš čas a radu...

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x

Proto je to dohoda, že se dohodnou. Pokud nechci, tak nepodepíšu. Myslím si ale, že 5 měsíců odstupného je v dnešní době férová nabídka.

michellin*

Nejedná se o pět měsíců odstupného, ale dvouměsíční kompenzace za to, že nebude mít výpověďní lhůtu a tříměsíční odstupné dle zákona.

sosacek

Jednoznačně nepodepisovat - dle zákona je to výhodnější.

A to neberu v potaz snížení podpory na ÚP na 40%.

 


0x

Dobrý den. Dohoda je o tom, že s tím musí souhlasit obě strany. Pokud sesra s postupem zaměstnavatele nesouhlasí, nemusí na ní přistoupit a mohou se popř. dohodnout na jiném znění, tedy na jiném datu rozvázání pracovního poměru. Dohoda nemá charakter výpovědi. Řídit se zákoníkem práce musí i zaměstnavatel.

 


0x

Dohoda je právní úkon založený na shodné vůli obou stran. Z toho vyplývá, že dohodu odmítnout (nepřistoupit na ni) nebo navrhnout jiný obsah dohody. Na odstupné je stejný nárok, at už pracovní poměr končí výpovědí nebo dohodou. Pracovala-li sestra u stávajícího zaměstnavatele více než 2 roky, náleží jí odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

doplněno 12.01.12 13:40:

...dohodu LZE odmítnout...

 


0x

Já chápu že nejde o 5 měsíců odstupného. Ale i tak. Nebude-li souhlasit, není nic lehčího, než jí doplatit měsíc leden a dát jí jen 3 měsíce odstupného podle zákona.

michellin*

Ale to by musela dostat výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou...

Ne, pokud dostane odstupné.

michellin*

Nemluvte nesmysly. Podle zákona má při výpovědi nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu plus tříměsíční odstupné. Ale to je jasné, na to jsem se ve svém dotazu neptala.

Nemáte pravdu.

coop*

Uveďte, prosím, odkaz na zákon a §, ze kterého vycházíte. Díky.

Ringo Starr: Zákoník práce v § 51 stanoví, že výpovědní lhůta musí být nejméně dvouměsíční, a to pouze s jednou drobnou výjimkou, která se však k tomuto případu nevztahuje.

Ano, ale v tu dobu musí pracovat, což váš příklad není. Dá vám sice 2 měsíční výpověď, ale proplatí jí.

 


0x
Pokud to dobře chápu, tazatelka nemá problém s 2 + 3, ale s termínem ukončení PP k 15.1. Myslí si, že tím zaměstnavatel "ošidí" sestru o polovičku mzdy za leden.
Pokud sestra skončí 15. 1. a dalším dnem nebude pracovat, nemá jí zaměstnavatel o co ošidit. Bez práce nejsou koláče. Proplatí jí mzdu za odpracované dny v lednu. Plus ty 2+3. O možnosti dohody skončit ke konci ledna už bylo napsáno.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]