Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
sestra pracuje v závodu společnosti, který se bude rušit. Přišla s tím, že nedostane klasickou výpověď, ale že zaměstnavatel bude rozdávat dohody o ukončení pracovního poměru s tím, že zaměstnanec již druhý den do práce nepřijde a dostane dva průměrné platy + tříměsíční odstupné. Dohody však míní rozdávat k patnáctému v měsíci. Nějak se mi to nezdá... moje teorie: kdyby vše probíhalo dle zákona - výpověď daná kdykoliv v měsíci lednu - výpověď (odpracovaný celý leden), výpověďní lhůta 2 měsíce + tříměsíční dostupné = získá tedy v podstatě jakoby ještě 6 měsíčních platů. Když však 15.1. zaměstnanavatel přijde s dohodou, kdy už nemá druhý den přijít do práce, ošidí ji o půl měsíčního platu. Může požadovat dohodu k poslednímu v měsíci, aby si leden mohla odpracovat nebo na dohodu nepřistoupit?
Díky za váš čas a radu...
Proto je to dohoda, že se dohodnou. Pokud nechci, tak nepodepíšu. Myslím si ale, že 5 měsíců odstupného je v dnešní době férová nabídka.
Nejedná se o pět měsíců odstupného, ale dvouměsíční kompenzace za to, že nebude mít výpověďní lhůtu a tříměsíční odstupné dle zákona.
Dobrý den. Dohoda je o tom, že s tím musí souhlasit obě strany. Pokud sesra s postupem zaměstnavatele nesouhlasí, nemusí na ní přistoupit a mohou se popř. dohodnout na jiném znění, tedy na jiném datu rozvázání pracovního poměru. Dohoda nemá charakter výpovědi. Řídit se zákoníkem práce musí i zaměstnavatel.
Dohoda je právní úkon založený na shodné vůli obou stran. Z toho vyplývá, že dohodu odmítnout (nepřistoupit na ni) nebo navrhnout jiný obsah dohody. Na odstupné je stejný nárok, at už pracovní poměr končí výpovědí nebo dohodou. Pracovala-li sestra u stávajícího zaměstnavatele více než 2 roky, náleží jí odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
doplněno 12.01.12 13:40:...dohodu LZE odmítnout...
Já chápu že nejde o 5 měsíců odstupného. Ale i tak. Nebude-li souhlasit, není nic lehčího, než jí doplatit měsíc leden a dát jí jen 3 měsíce odstupného podle zákona.
Nemluvte nesmysly. Podle zákona má při výpovědi nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu plus tříměsíční odstupné. Ale to je jasné, na to jsem se ve svém dotazu neptala.
Ringo Starr: Zákoník práce v § 51 stanoví, že výpovědní lhůta musí být nejméně dvouměsíční, a to pouze s jednou drobnou výjimkou, která se však k tomuto případu nevztahuje.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.