Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vydědění mého otce

Od: seara* odpovědí: 10 změna:

Dobrý den, mám dotaz. Před časem mi umřel děda a moje teta usiluje o to aby můj otec byl "vyděděný". Zajímalo mě jestli se tomu tak stane jestli já s bratrem mám nárok na dědictví po našem dědovi.

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

cocinkamichalka*

1x

Seara, vydědit po smrti NELZE! Vydědit vašeho otce mohl jedině děda, a to není tak jednoduché, musí k tomu být splněny určité důvody. Váš otec je jako dítě vašeho dědy NEOPOMENUTELNÝM DĚDICEM. Teta se tedy může stavět na hlavu, ale vydědit Vašeho otce nelze. Majetek po Vašem otci po jeho smrti budete dědit vy s bratrem.

seara*

Jenže můj děda za života (když byl s otcem pohádaný) napsal něco jako závět kde ho údajně vydědil. Nevím co v ní přesně je a jestli splňuje to co by měla, ale vím že ji má teta. Můj otec teď žije s babičkou a dost si "nerozumí". Otec dost pije a má svérázné názory...

Dozvěděla jsem se, že teta intrikuje a snaží se zmanipulovat babičku. Tak jsem se chtěla zeptat kdyby se jim to náhodou povedlo. Máme s bratrem nějaké nároky na pozůstalost po dědovi?

Závět musí splňovat přesná pravidla,a tím nejdůležitějším je,když u ní bude další nezaujatá osoba,která ji stvrdí svým podpisem!A znovu opakuji,pokud by váš otec eventuálně nárok neměl,dědíte ze zákona vy,coby další pokrevní dědicové!

Není tomu tak. Obč. zák. §476 a). Vlastnoruční závět musí být napsána vlastní rukou a podepsána, jinak je neplatná. Žádná další osoba není potřeba.

cocinkamichalka*
Viz. občanský zákoník:Vydědění§ 469a(1) Zůstavitel může vydědit potomka, jestližea) v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech,b) o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,c) byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,d) trvale vede nezřízený život.(2) Pokud to zůstavitel v listině o vydědění výslovně stanoví, vztahují se důsledky vydědění i na osoby uvedené v § 473 odst. 2.(3) O náležitostech listiny o vydědění a o jejím zrušení platí obdobně ustanovení § 476 a 480; v listině však musí být uveden důvod vydědění§ 473(1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner1a), každý z nich stejným dílem.(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci.Hlava třetí: Dědění ze závěti§ 476(1) Zůstavitel může závět buď napsat vlastní rukou, nebo ji zřídit v jiné písemné formě za účasti svědků nebo ve formě notářského zápisu.(2) V každé závěti musí být uveden den, měsíc a rok, kdy byla podepsána, jinak je neplatná.(3) Společná závět více zůstavitelů je neplatná.§ 476aVlastnoruční závět musí být vlastní rukou napsána a podepsána, jinak je neplatná.§ 476bZávět, kterou nenapsal zůstavitel vlastní rukou, musí vlastní rukou podepsat a před dvěma svědky současně přítomnými výslovně projevit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Svědci se musí na závět podepsat.§ 476c(1) Zůstavitel, který nemůže číst nebo psát, projeví svoji poslední vůli před třemi současně přítomnými svědky v listině, která musí být přečtena a přítomnými svědky podepsána. Přitom musí před nimi potvrdit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Pisatelem a předčitatelem může být i svědek; pisatel však nesmí být zároveň předčitatelem.(2) V listině musí být uvedeno, že zůstavitel nemůže číst nebo psát, kdo listinu napsal a kdo nahlas přečetl a jakým způsobem zůstavitel potvrdil, že listina obsahuje jeho pravou vůli. Listinu musí svědci podepsat.doplněno 10.11.11 09:58: Omlouvám se za velikost písmenek... já nic.. to samo
cocinkamichalka*

Takže abyste vy s bratrem o dědictví přišli, musel by to děda v té závěti výslovně uvést. Jinak se otcův podíl rozdělí mezi Vás a bratra.

To je vyčerpávající odpověď. Já bych jen ještě spíš zdůraznil než doplnil (to aby bylo jasno), že "vlastní rukou" znamená vlastní rukou se vším všudy, od začátku až do konce, včetně například data. Stačí, aby třeba datum bylo na stroji a závět je neplatná.

No a nějaké usilování je blbost, má-li teta závět v ruce, nemůže s ní dělat nic jiného než ji předložit notáři.

 


1x

Je to opravdu tak. Vydědit může jedině zůstavitel. Takže Vaše teta Vašeho otce určitě ne. §469 a) Obč. zák.

 


0x

Jak usiluje?!Váš otec má ze zákona nárok na polovinu majetku,stejně tak,jako vaše sestra!Vydědit by ho mohla,ošem v tom případě,kdyby byl dejme tomu nesvéprávný,a to asi není,že?Jinak,pokud by váš otec jakoby "nebyl,"v tom případě dědíte ze zákona vy,to je jasné

petapeta*
Vzhledem k tomu, že dědicové jsou 3 (manželka dědy a dvě děti) a jsou již všichni zletilí, mají nárok na alespoň jednu polovinu jejich dědického podílu ze zákona. Otec by měl tudíž nárok na alespoň 1/6 dědictví, maximálně na 1/3 (nebude-li vyděděn), tudíž ne na ½. Záleží především, jak je formulovaná závět.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]