Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vypořádání majetku druh družka - zkušenosti?

Od: jbaculka odpovědí: 20 změna:

Před třemi lety jsem začala žít s přítelem ve společné domáctnosti, on vlastnil nemovitost a společně ( ze společných výplat jsme spláceli hypotéku a rekonsruovali).S mým vlastních peněz jsme zaplatila za něho nějaké dluhy ( asi 700.000 Kč) aby se nám líp žilo. Teď se mnou rozešel a já nemám nic a on krásný zrekontruovaný baráček. Samozřejmě mám doklady, že ze svého účtu jsem zaplatila jeho dluhy ( výpisy z účtu kopie jeho dluhů).Myslíte, že mám šanci to z něho soudně dostat? Jeden právník i vrdil, že ne ( propadlá doba - 2 roky - neoprávněné obohacení) a druhý že možná, že bysme to měli zkusit. Soud by mi vyšel tak na 100.000,-. Mám strach jestli do toho jít. Máte někdo zkušenosti? Prosím poraďte...

 

 

20 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

stirecek*

0x

Určitě jste mluvila s právníkem? Jaké dva roky? Pokud to dobře chápu, tři roky jste s ním žila a te´d se rozešla. To byste se s ním musela rozcházet každé dva roky preventivně...? Právník to asi nějak nepochopil. Taktéž nechápu, kdo vám řekl, že soud stojí 100tisíc.

jbaculka

2 roky běží od doby kdy jsem mu peníze poskytla, částka soudu je prý podle výše žalované částky ( 0,5% z částky + při nejhorším zaplacení i jeho právníka )

stirecek*

Ale nechápete - dva roky možná platí, ale po ukončení vztahu! Půl procenta ze 700tis je 3500Kč, kde je ten zbytek do 100tisíc? Vy zaplatíte soudu nějaký poplatek -možná - něco si veme právník za sepsání návrhu, pokud vyhrajete, máte možnost žádat náklady zpět. Dejme tomu, víc jak dvacku vás to stát nebude, záleží na počtu jednání a solventnosti přítele - pak by mohl přijít na řadu exekutor, jednejte rychle, než to na někoho přepíše.

 

drap*

0x

Tady každá rada drahá. Pokud však chcete své úspory zpět, nebo alespoň jejich část, nezbývá nic jiného než soud.

 


0x

Musíte prokázat, že jste žila ve společné domácnosti a lhůta dvou let se počítá od skončení života ve společné domácnosti. Jinou možnost, než se soudit nemáte. Náklady řízení platí pak ten, kdo je ve sporu neúspěšný.

jbaculka

Právník mi tvrdil, že od doby kdy jsem peníze zaplatila, tak já nevím. To by bylo super kdyby to bylo jak říkáte. ... Máte nějakou zkušenost nebo odkud to víte?

Nedělá mi problém, zeptat se právníka, kterému důvěřuji.A on mi potvrdil to, co jsem Vám psala.

jbaculka

Tak to je super, zkusím vyhledat jiného právníka. Děkuji moc za radu.

Rádo se stalo. Přeji hodně štěstí..

jbaculka

Kapkonadeje, mohla bych tě poprosit o kontakt na tvého právníka? Snad by mi poradil nějakej paragraf dle kterého bych to mohla uplatnit i teď.Kontaktovala jsem dalšího a zase mi tvrdil, že se doba počítá od doby poskytnutí peněz. Můj e-mail je 1981marketka@seznam.cz. Děkuji moc

Jasně, už je zaslaný.

stirecek*

A co jste tomu advokátovi řekla? Že jste půjčila příteli peníze nebo že jste s ním žila ve společné domácnosti? To jsou dvě rozdílné věci!

 

trim

0x

No to jsou zase bláboly. Radit já umím, ale hrát ne. Co ty lidi k tomu vede?

Ve zkratce. Nemáte nárok na nic. Slíbila jste příteli, že za něj dluh zaplatíte a svůj slib jste splnila. Vše je tedy v pořádku. Že to byla hloupost, je věc druhá. I kdyby to někdo chtěl hrát na bezdůvodné obohacení, uplynuly 2 roky. Prohraný soud by stál odhadem 120 tisíc Kč.

stirecek*

Musím navrhnout adminovi, aby zavedl mínusové body

 

zuzinda

0x

Dobrý den,

pokud máte doklady o tom, že jste za přítele zaplatila jeho dluh, tak máte šanci to dostat zpět. Pokud tedy od tohoto zaplacní neuplynuly dva roky. Ty dva roky, které Vám řekl právník, je totiž podle zákona promlčecí doba, ta se vztahuje na tyto věci. Ale dalo by se to udělat i přes tuto lhůtu. Také záleží, jaká dohoda mezi vámi dvěma vznikla... ale to je taky pak už jen o pokazování...pokud byla ústní, tak můžete říct, že žádná nebyla, stejně tak to může říct Váš bývalý přítel. Sepsaná dohoda mezi vámi má větší váhu, ale je soudně nevymahatelná...je to jen na dohodě vás dvou. Důležité je prokazování.

Každopádně Vám doporučuji zajít si za právníkem, který se zabývá majetkovými věcmi a on Vám poradí. Pokud máte čím prokázat, tak šance samozřejmě máte. Ale nezapomete...Vy jako žalující jste v nevýhodě, protože Vy jste ta, která musí prokazovat, takže je dobré mít opravdu pevné podklady.

Co se týče soudních poplatků, tak je to na rozhodnutí soudce. V praxi bývá běžné, že soudní poplatky a veškeré náklady na řízení (všetně právníka protistrany) platí ten, kdo spor prohrál, ale také se stává, že Vám může dát soudce za pravdu, ale nařídí Vám zaplatit soudní poplatky. Proto se raději poraďte s právníkem, který si zjistí poměru u soudu, kde by řízení probíhalo. Nezapomeňte - odvolat se dá téměř proti všemu...

trim

Mě by vážně zajímalo, jak by někdo chtěl v tomto případě konstruovat bezdůvodné obohacení. To není ironie, opravdu bych to rád slyšel.

Jako že těch 700 tisíc poslala omylem a jako úplnou náhodou zrovna věřitelům svého tehdejšího přítele? V takovém případě by ale bylo příhodnější žalovat věřitele, a ne expřítele. To by snad mohlo mít i šanci na úspěch.

Ale nedovedu si představit, že by tazatelka mohla svého expřítele žalovat o bezdůvodné obohacení. To je prostě blbost. Nicméně chápu, že to k tomu svádí, a možná by to i u soudu prošlo.

 

jenicekpoplatnik

Samozřejmě, že by musel být žalován pro bezdůvodné obohacení věřitel. Byla to pro něj platba bez právního důvodu a on ji byl povinen vrátit (samozřejmě pokud k tomu nebyla sepsána nějaká dohoda či smlouva). Bývalý přítel řekne, že si vyloženě nepřál, aby za něj něco někdo platil, ale přítelkyně to přesto zaplatila. Počítám, že přítel se z toho dostane přes ztráty desítky.

trim

Věřitel zase bude tvrdit, že došlo k převzetí dluhu nebo přistoupení k závazku...

jenicekpoplatnik

Věřitel si může tvrdit co chce, co tvrdí nikoho nezajímá. Jak převzetí dluhu, tak přistoupení k dluhu musí mít písemnou formu. Pokud listinu jeho tvrzení prokazující nemá, je povinen peníze vrátit (pokud nedošlo k promlčení).

trim

Plnění z pr.úkonu neplatného pro nedostatek formy nezakládá bezdůvodné obohacení.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]