Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, již 20 let žiji ve společné domácnosti s družkou. Dům, kde bydlíme, je v mém vlastnictví (postavil jsem ho dříve, než jsme se potkali), Nemáme sepsanou žádnou smlouvu o podílovém spoluvlastnictví ani žádné jiné dohody o majetku či vypořádání. V případě mé smrti nebo i případného ukončení dlouholetého soužití s družkou, má družka nárok nebo právo na získání podílu z mé nemovitosti? Nevím, zda se soužití 20ti a více let řeší nebo posuzuje jinak než třeba 5 let soužití. V případě mého úmrtí, měla by nějaký nárok na dědictví? Družka má u mne trvalé bydliště. Jak by se dělil podíl mezi mé 2 děti a ji?
Předem děkuji za odpověď.
nejde tak ani o to, že je to vaše ""družka", ale že je to osoba, která s vámi žije alespoň jeden rok ve společné domácnosti...
v takovém případě má dědický nárok ze zákona, ale až ve druhé dědické skupině;
pokud tedy máte děti (1. skupina) tak by nedědila nic...
buď se ožeňte, nebo sepište závět (ale závětí nemůžete zasáhnout do práva neopominutelného dědice - vašich dětí), nebo ještě za svého života vlastnické právo k majetku či jeho části na družku převeďte dle vlastního uvážení...
Děkuji za odpověď. Bohužel náš vztah v poslední době není příliš harmonický. A proto se také ptám, v případě, že bych ji opustil, vzniká mé družce nějaký nárok na dům, jejož jsem jediným vlastníkem?
Ne, druh a družka zákon nezná, zde si počtěte a buď to řešte za života nebo ošetřete závětí. epravo.cz/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.