Nejste přihlášen/a.
Dobrý den. potřeboval bych poradit se soudním sporem jestli je žalobce opravdu v právu:
V rámci trvání pracovního poměru u žalobce způsobil žalovaný žalobci škodu ve výši 4000,-kč tím že nevedl záznam o době řízení vozidla,bezpečnostních přestávkách a době odpočinku při jízdě s vozidlem. Tento nedostatek byl zjištěn při silniční kontrole provedené pracovníky krajského úřadu, odbor dopravy a silničního hospodářství. Následně vydal krajský úřad dne 20.10.2010 rozhodnutí kterým uložil žalobci pokutu ve výši 3000,-kč za porušení ustanovení §3 odst. 3 zákona o silniční dopravě tím,že nezajistil vedení záznamu o době řízení žalovaného. Žalobci byla tímto rozhodnutím uložena i povinost uhradit 1000,-kč jako náklady správního řízení. Žalobce uhradil celkovou částku ve výši 4000,-kč dne 18.11.2010.
Řidič byl řádně poučen o své povinosti vést záznamy o době řízení vozidla,bezpečnostních přestávkách a době odpočinku tak, jak vyžadují právní předpisy. Žalovaný měl v té době platné osvědčení profesni způsobilosti řidiče kdy předpokladem získání tohoto osvědčení je účast řidiče na pravidelném školení.
Jelikož žalovaný porušil své povinosti, přeúčtoval žalobce vzniklou pokutu na žalovaného fakturou na částku 4000,-kč splatnou 11.2.2011. Žalobce žalovanému fakturu řádně doručil a žalovaný ji ani po upomínkách neuhradil.
-
Mají opravdu právo tu pokutu po mně vymáhat?
Primárně vznikla vašemu zaměstnavateli (coby provozovateli vozidla) povinnost uhradit pokutu za to, že neměl záznamy o průběhu vaší jízdy. Vy, coby zaměstnanec vykonávající práci řidiče, jste měl povinnost vést příslušné záznamy o průběhu jízdy. Tudíž jste porušil zákon a tudíž způsobil škodu zaměstnavateli. A kdo jiný by tu škodu tedy měl zaplatit? Vy. Jak je uvedeno viz výše, řidič byl řádně poučen o své povinosti vést záznamy o době řízení vozidla, atd... Z toho vyplývá, že jste o své povinnosti věděl, ale neplnil. Jestli chcete i nadále neuhrazovat fakturu, můžete. Ale taky se vám může stát, že vám na dveře zaklepe exekutor.
Podívejte se, u nás ve firmě pracovali obchodní zástupci, kteří měli ke své práci služební automobil. Pokud se dopustili dopravního přestupku a dostali pokutu, museli ji uhradit sami. Zaměstnavatel přece nemůže platit za to, že řidič nedodržuje zákony, že?
§ 3 odst.3 silničního zákona pojednává o tom, kdo může řídit motorové vozidlo. Tento § nemohl být tedy nevedením nějakých záznamů porušen. Jedná se o zmatečné rozhodnutí a podnikový právník se měl odvolat. Škoda zaměstnavateli sice vznikla, ale jeho vlastní neschopností.
Toníku, domnívám se rovněž, že se mýlíš, klidně sem okopíruj předpis, nebo uvěď celý odkaz ne předpis i s rokem ...
Karle, jen 4 000Kč , to je za pakatel, páč klidně až 100 000Kč. Řidič až 10 000Kč + body.
Mě zastavili celníci a dusili, až jsem jim sdělil, aby mě na místě zastřelili.
Jelikož řidič má profesák, přesně ví co a jak má vyplňovat i se sankcemi. Toto školení mu platí zaměstnavatel, a proto jsem přesvědčen, že neplněním povinností způsobil majiteli škodu - pokutu... nazvěme to jak chceme. Dokážu si představit, že od soudu odejde (ne)potrestán, ale to bude na (ne)schopnosti jeho právníka. Kdo má lepšího ten vyhraje...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.