Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak zajistitt dědictví jen pro vlastní děti

Od: badbad odpovědí: 21 změna:

Lze nějakým opatřením (např. předmanželská smlouva) zajistit, aby dědily jen osoby , které by dědily před uzavřením manželství? (To znamená, aby manželé po sobě nedědili, jen jejich vlastní děti po každém z nich).

 

 

21 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

stirecek*

1x

Nejjednoduší je vyřidít vše ještě za života, aspoň budete mít jistotu, že se po vaší smrti nebude rodina hádat.

buss

A kdyby nesepsal závět za života svého, jak by šlo vyloučit ženu? Jedině ...

stirecek*

Nemyslel jsem sepisovat za života závět, ale rovnou majetek. Ono taky záleží na vlastnictví před svatbou...

 


0x

Takto jak to píšete nikoliv. Kdo má být tedy vyloučen z dědictví? Manžel(ka)?

to bude debata...

badbad

Trošku jsem neměl čas, ale upřesňuji: Chci se znovu oženit, ale nezkomplikovat tím (na přání partnerky) mým a partnerčiným dětem situaci v případě dědění. Kdybychom se tedy z dědictví vzájemně vyloučili (jen majetků, nabytých před uzavřením manželství), bylo by to nejlepší. Takže předmanželskou smlouvou to udělat nelze? V závěti musí být závažný důvod k vydědění, tohle je spíš vzájemná dohoda...

Asi si nesprávně vysvětlujete pojem vydědění. Jestliže v závěti opominete manželku a její děti, nejde o vydědění, protože tyto osoby nemají na dědictví zákonný nárok. Vydědění znamená to, že osoba, která má ze zákona na dědictví nárok, se k zůstaviteli zachová nemravně (přesně je to uvedeno v § 469a obč. zák.) Pak tuto osobu může zůstavitel vydědit, t zn. vyloučit ji z okruhu dědiců.

badbad

Manželka nemá ze zákona neopominutelný nárok na dědictví? Lze ji vyloučit bez důvodu? A proč vlastně, když nárok nemá?

Dědí-li se ze zákona, pak manželka je dědicem společně s dětmi zemřelého. Je-li sepsána závět, pak se pozůstalá manželka může stát dědicem určité části pozůstalosti, pokud na ni zůstavitel v závěti pamatoval. Pokud ji v závěti opominul, což je jeho právo, pak nedědí žádnou část manželova majetku.

doplněno 08.08.11 10:12:

Sepisuje-li zůstavitel závět, manželkou může opominout. Nesmí opominout děti (to mu ukládá zákon), a pokud závět tomu odporuje, je v této části neplatná. Děti mají tedy nárok na určitou část dědictví, at už se dědí ze zákona nebo ze závěti. Výjimkou jsou případy, kdy se dítě (děti) chová nemravně (viz §469a obč.zák.), pak může být takový potomek vyděděn. Není-li na manželku v závěti pamatováno, pak nejedná o vydědění, nebot v závěti nemusí být, na rozdíl od dětí, uvedena mezi dědici.

 


0x

Sepsat poslední vůli.Vydědit nelze bez vážných důvodů své děti,ale o manželích se nic takového nepíše.

doplněno 05.08.11 09:53:

Poslední vůle,neboli závět.

 


0x

Takovým opatřením je závět. V závěti nemůžete opominout svoje vlastní děti, kdežto manžela a jeho děti opominout můžete. Stejně tak může postupovat i druhý z manželů.

badbad

Asi už je mi to jasný (§479 Obč.z. - o manželech tam nic není, opomenout je v závěti lze). Díky všem za odpovědi.

 

buss

0x

Na to je přece závět! Potomci jsou neopominutelní (mimo vyjímek).Takže najít si ObčZ, část sedmá Dědění (to se p. Cukrářovi nebude líbit). Dědí se ze zákona, či ze závěti.

myse*

tak tak. Sepište závět do které uvedete dědice - své děti, manžela (manželku) tam psát nemusíte.

ze zákona jsou děti neopominutelnými dědici, manžel (-ka) ne. Takže v případě že máte 2 děti + manžela = bez závěti se majetek dělí 3 a každý dostane svůj díl, se závětí to může být stejně, můžete určit komu co odkazujete (dům, chata, auto...) nebo můžou dědit jenom obě děti každý půlku, případně lze upravit poměrem.

Děti do 18let - musí dostat svou část dědictví celou - tzn. minimálně třetinu (v tomto případě), zletilí potomci minimálně polovinu platného dílu - v tomto případě šestinu.

Závět sepiště (můžete i vlastní rukou) a opatřete datem, podpisem svým + podpisy dvou svědků případně beze svědků ověřeným podpisem. Můžete uložit u notáře, ale nemusíte.

Myslím si, že to není docela tak, jak uvádíte. Bez závěti se nedělí celý majetek na třetiny, ale pouze to, co je předmětem dědictví. Když si manželé za trvání manželství pořídili dům, je polovina manželčina a do dědictví vstupuje pouze polovina po zemřelém manželovi. Ta by se dělila na třetiny.

raadek*
Jedině za života darovat, a když to je dům, tak si samozřejmě zajistit bydlení na dožití. R.
myse*

no to zamozřejmě. Dědí se pouze majetek zemřelého, to je bez diskuze. Já ale nepsala nic o domu nebo polovině domu, ale o majetku.

bussi, naopak velice jsem spokojen, již se lepšíte.... Uvedl jste přesně zákon i oddíl.

Blahopřeji...

 

 


0x

Nejlepší rada: již se neženit. Dožít život pouze sám se svými dětmi. Jen tak jim z dědictví nikdo neukrojí.

 


0x

Sepiste si predmanzelskou smlouvu takto se daji i osetrit veci, ktere teprve zakoupite. Myslim, ze je to celkem bezna vec. Jinak, co jste ziskal za zivota pred svatbou je vady vase a kdyz sepisete zavet, kde budou zminene jen deti, tak by jste to mel mit take poresene.

juldab*

Můžete rozdělit bezpodílové vlacnictví. Běžně se to dělá u podnikatelů.

 

stirecek*

0x

Majetek nabytý před svatbou nespadá po vstupu do manželství do SJM. Jestli očekáváš po svatbě nadstandardní příjmy na rozdíl od budoucí manželky, můžeš si to ošetřit předmanželskou smlouvou, pokud budeš chtít. Jinak není třeba, společné bude jen to, co si koupíte po svatbě.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]