Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Brigáda - absence vs způsobení škody

Od: petrkovar* odpovědí: 15 změna:

Dobrý den,

jak se řeší situace kdy brigádník (student) má s firmou uzavřenou pracovní smlouvu na půl roku s doplňujícím ujednáním kde stojí "nepravidelné úkoly v oboru" a jednou se nedostavím do firmy a podruhé dám vědět den předem, ale večer (cca 20:00), že se nedostavím. Zaměstnavatel mi chce "srazit" mzdu (kterou mám už takhle malou) za oba dva dny, se slovy že mu vznikla škoda protože jsem se nedostavil a chce sepsat protokol a srazit mi mzdu. Rád bych věděl, jak moc mi jí může (či nemůže) srazit a jestil je v právu. Případně podle čeho se určí, jak moc mi jí může srazit?

Děkuji za odpověď

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

reeve*

3x

Z vašich příspěvků není zřejmé, jak máte stanovenou pracovní dobu.

Pokud máte nějaký předem daný rozpis směn (služeb...) nebo pokud máte být v práci každý den, nemůžete se libovolně rozhodovat, kdy do práce přijdete a kdy ne. Z vašich příspěvků odhaduji, že jste se jednou do práce nedostavil bez jakékoliv předchozí omluvy a podruhé jste večer oznámil, že druhý den nepřijdete. S takovým nespolehlivým zaměstnancem bych okamžitě vyrazil dveře, promeškané směny by samozřejmě nedostal zaplacené a pokud by mi jeho nepřítomností vznikla jakákoliv škoda, strhl bych mu ji ze zbývajícího platu (až do zákonné výše čtyřapůlnásobku průměrné měsíční mzdy).

Jiná situace by nastala, kdybyste měl nepravidelnou pracovní dobu a o nástupu do práce byste se operativně domlouval se zaměstnavatelem. Pár takových případů znám, všechny však fungují na vzájemné důvěře zaměstnavatele a brigádníka. Zaměstnavatel pak respektuje, že student-brigádník má například zkoušku nebo jede na neplánovanou terénní praxi. Ale brigádník se pak snaží zaměstnavateli maximálně vyhovět i v případech, kdy se mu to vůbec nehodí, například tím, že za sebe pošle plnohodnotnou náhradu (pokud s tím zaměstnavatel souhlasí). Pokud jste takovou brigádu s pracovní dobou "podle potřeby" sjednal s někým, koho dobře neznáte, je to pro vás nevýhodné, nebot v případě sporu nemůžete nikomu dokázat, zda jste měl být danou dobu v práci, nebo ne.

Shrnuto: Buď jste hrubě porušil pracovní kázeň tím, že jste bezdůvodně nenastoupil do práce, nebo jste uzavřel špatnou pracovní smlouvu s podmínkami, které jsou pro vás velmi nevýhodné.

Práci jistě opustit můžete, ale pozor: Není to tak snadné!
Pouhé jednostranné oznámení "zítra nepřijdu" rozhodně nestačí. O okamžitém ukončení pracovního poměru se můžete se zaměstnavatelem dohodnout (tedy on s tím musí souhlasit). Nebo mu můžete dát výpověď. V ní nemusíte uvádět žádný důvod, ani s ní zaměstnavatel nemusí souhlasit. Ale tato jednostranná výpověď ze strany zaměstnance má dvouměsíční výpovědní lhůtu, takže po následující dva kalendářní měsíce musíte i nadále chodit do práce a plnit zadané úkoly podle pracovní smlouvy. Pokud tak neučiníte, zaměstnavatel vám může účtovat náklady za škody, které mu vaší nepřítomností vzniknou. Jak jsem už uvedl, může vám naúčtovat úhradu škody až do výše 4,5násobku měsíční mzdy, takže z jednostranně předčasně ukončeného pracovního poměru můžete nakonec odejít nejen s nulou, ale dokonce i s dluhem.

 

atreus*

2x

Ale obecně platí, že zaměstnavatel je povinen zaměstnanci rozvrhnout předem směny.

Viz též

hrexpert.cz/...

Čili mělo by být jasně asi v pracovní smlouvě specifikováno, jak dlou předem má zaměstnavatel zaměstnanci stanovit nástup na směnu - a ten se pak musí dostavit.

Pokud jste jasně věděl, že máte mít směnu, a nedostavil jste se, tak to lze považovat za neomluvenou absenci.

Napsal jste: "Zaměstnavatel mi chce "srazit"mzdu (kterou mám už takhle malou) za oba dva dny"- za ty dny vám nárok na mzdu nevznikl, když jste nepracoval, ale za jiné dny vám mzdu kvůli tomu strhnout nemůže.

petrkovar*

ten druhý den je vlastně zítra! Již dnes jsem se omluvil s tím, že zítra (odpoledne) se nedostavím. Zaměstnavatel se začel ohánět, že ho ženu do situace, která ho dostává do problémů a že mi strhne mzdu za OBA dny (i za ten zítřejší). Načež jsem mu řekl, že tímto telefonátem ukončuji dohodu a jestli potřebuje podpis o ukončení smlouvy, tak se zítra dostavím to podepsat. On mi řekl, že připraví protokol o poškození a ten zítra kolem 12té hodiny budu podepisovat. No hlavně jsem mu dával předem termíny, kdy tam nebudu a ten termín se změnil, což jsem oznámil telefonicky (stejně jako dnes).

ozmo*

No petře (pokud se tak jmenujete) já jsem musel nahlašovat nepřítomnost TÝDEN předem, jelikož zaměstnavatel nestihne sehnat náhradu za tak malý čas. i kdyby jste to hlásil 48 hodin předem, tak zaměstnavatel má kurňa velký skluz sehnat náhradu a s velkou pravděpodobností by ani nesehnal. Přeci jenom bych asi třošku fikaně šel na to s tou výpovědí. Po telefonu by to asi nešlo. I když přeci nebyl jste tam 1 den a další den nepřítomnosti jste nahlásil popravdě řečeno velmi pozdě. Já bych se zaměstnavateli nedivil ale divím se tím, že chce po vás náhradu. mohu vědět o jakou práci šlo?

 


2x

Petře, zkusím naposledy.

Ve vnitřní poště jsme to rozepsali, ale já se na to dívám očima z druhé strany. Mám několik brigádníků na různých pracech a místech. Pozval jsem brigádníka, ukázal práci, souhlasil, domluva ráno přijdete s tímto kolegou uděláte to t o, pak mě prozvoníte, přijedu zkontroluji a vyplatím. Vše ok do 10 dodin, kdy mě volá starý brigádník, že práce není hotova že on nepřišel a že tam čekají další postupy...

Rychle jsem musel za něj tu činnost udělat, stála mě jiná práce. Brigádník sdělil, že mu ujel autobus a už se mu nechtělo...

kdyby aespoň zavolal, přesunul bych jiné lidi...

takový případ není ojedinělý..

vy nemáte klasický pracovní poměr na dobu určitou? nebo na jakou smlouvu pracujete?

Petře, přeji Vám, abyste dostal všechnu mzdu, ale osobně bych Vám vyplatil jen to co jste odpracoval a naschle...

atreus*

Také bych považoval za nejpřijatelnější ukončit dohodou, zaplatit odpracované hodiny.

 


1x

Petře, nedovedete si představit, jamé mě to dělá problémy, když se domluvím s brigádníke na práci, naplánuji činnost a on pak nepřijde...Nechal jsem přivézt beton,,, a on nepřišel.. kdopak zaplatí ten ztvrdlý beton?

doplněno 02.08.11 21:17:

Petře, já nevím o jakou činnost šlo, samozřejmě to podnikatel nemá lehké, pokud se bude brigádník bránit, musí prokázat že byla způsobena škoda...

Na dálku nezle bez podrobností vydat rozhodnutí!

doplněno 02.08.11 21:26: jednou se nedostavím do firmy
příště bych Vás poslal domů.
petrkovar*

A i když brigádník dá vědět předem že nepřijde, ale až takto večer, tak přece beton netvrdne a zaměstnavatel má šanci najít náhradu, nebo snad ne? A hlavně poprvé při nedostavení se, nedošlo k tvrdnutí betonu ani nic podobného jen prostě majitel udělal práci za brigádníka. Jen majitel firmy udělá práci jakoby za toho brigádníka a defacto nedojde k žádnému problému, krom toho, že práci musí odvést on.

olaf71*

Ty budeš asi stejnej případ, nepřijdu do práce, tak se nic neděje. Ale ono se děje, mě když do práce nepřijdou lidi, tak mi stojí nevyložené kamiony na place a za to musím zaplatit.

Jen majitel firmy udělá práci jakoby za toho brigádníka a defacto nedojde k žádnému problému, krom toho, že práci musí odvést on.

A máte dojem, že majitel firmy si najme brigádníka proto, že nemás sám co dělat? Není to náhodou tak, že když tu práci musí udělat za brigádníka, který se nedostavil, tak třeba nemůže dělat jinou práci co měl v plánu?

petrkovar*

Dobře a to se bavíme o tom předchozím nedostavení se. Když brigádník dá vědět předem, pak přece má jistou šanci (ačkoli malou), že najde náhradu. Pak nemá nárok na strhávání mzdy, je to tak?

juldab*

Podle mě jsou to dvě absence tzn. má nárok na vše co absence obnáší.

doplněno 02.08.11 21:44:

A mezi námi to stržení mzdy je jedna z možností aby s vámi při dalším závažném porušení pracovní kázně ukončit pracovní poměr.

petrkovar*

Jak může zaměstnavateli vzniknout škoda něčím, co vlastně ještě ani neproběhlo?

Petře odpověděl jsem Vám ve vnitřní poště na všechny dotazy.

Zaměstanvatel musí vypočítat škodu a s tou musíte souhlasit, jinak se musíte bránit.

 

banan*

0x

Přeji Vám hodně štěstí, až nastoupíte někam do zaměstnání. Dvě "áčka" a jste jasnej. A fakt Vám nepomůže, že jste večer předtím napsal sms, že nepřijdete.

Pokud si chceme udržet zaměstnání /brigádu/, nejdříve bychom měli najít kousek zodpovědnosti v sobě samém.

Myslím, že Váš zaměstnavatel je v plném právu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]