Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Moje fotky na facebooku - jak se bránit?

Od: blakelively4fans odpovědí: 6 změna:

Kamarádka si mě postěžovala, že někdo dal její fotky na fcb bez jejího vědomí a souhlasu, může se nějak bránit a viníkovi v tomto počínání zabránit, popř. ho potrestat? Dík za radu, já sama netuším...

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Jedná se o záležitost ochrany osobnostních práv. Ta je zakotvena v článku 10 Listiny základních práv a svobod a dále v dalších zákonech, zejména v § 11 a násl. občanského zákoníku (OZ). V tomto případě je důležité zvláště stanovení § 12 OZ: (1) Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením.(2) Svolení není třeba, použijí-li se písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky nebo obrazové a zvukové záznamy k účelům úředním na základě zákona.(3) Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy se mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby.

blakelively4fans

moc děkuji, takže co má dělat? Obrátit se rovnou na policii a podat trestní oznámení?

michalkolesa*

Spíš se obrátit na toho kdo fotky na FaceBook nahrál.

Kdyby se měla Policie zabývat každým uživatelem facebooku co nahrává fotky třeba z oslav, festivalů, kde jsou kromě kapely památky, svojí milé ještě 5 dalších lidí tak by nedělala nic jiného.

bohdana*

tak to ale asi není, podle všeho dal někdo fotky té paní na fcb z úmyslem ji zesměšnit a já myslím, že to trestné je a policii by to zajímat mělo

 

reeve*

1x

Facebook je zahraniční server a ve svých podmínkách deklaruje, že se řídí výhradně federálními zákony USA a zákony státu Kalifornie. I tyto zákony sice chrání práva osobnosti (i když trochu jinak než v ČR), ale snaha o jejich vymáhání jednotlivcem ze střední Evropy je poněkud komplikovanější.

Každý uživatel Facebooku má možnost nahlásit stránku nebo i jednotlivou fotografii například proto, že ho obtěžuje nebo že má podvodný obsah. Po tomto nahlášení sice stránka nebo fotka nezmizí, ale je šance, že časem se na ni administrátoři podívají a posoudí ji (čím více uživatelů ji nahlásí, tím větší je šance, že upoutá pozornost administrátorů). Usoudí-li, že hlášení jsou opodstatněná, stránku nebo fotku zablokují. Fotky bývají odstraňovány pouze tehdy, jsou-li opravdu na první pohled urážlivé. Nestačí tedy pouhý fakt, že osoba na nich zobrazená se zobrazením nesouhlasí.

Ještě komplikovanější je ochrana autorských práv. Kdo se domnívá, že někdo neoprávněně zveřejnil jím zhotovenou fotku nebo kresbu, musí anglicky vyplnit formulář, jímž se obrací na instituci zajištující plnění autorských práv v USA a musí doložit autorství dle podmínek tamních zákonů. Pro běžného smrtelníka - autora fotky z ČR je to prakticky nereálná procedura.

Facebook se zkrátka pomocí svých podmínek v maximální míře snaží, aby do stránek, fotek a příspěvků nemusel nijak zasahovat, protože každý zásah znamená aktivitu nějakého konkrétního placeného administrátora, a tím i zvýšené náklady na provoz. Zásahy tedy dělá jen v tak nezbytné míře, aby se uchránil před žalobami podle tamních zákonů. A je logické, že v první řadě reaguje na stížnosti uživatelů - občanů USA, nebot u nich je pravděpodobnost podání soudní žaloby nejvyšší. Předpoklad, že by někdo z České republiky cestoval do Kalifornie a tam se podle místních zákonů soudil kvůli fotce, je extrémně nepravděpodobná, takže stížnosti od nás bývají vyřizovány velmi laxně. Facebook zkrátka není dobročinný projekt ale tvrdý byznys.

ČR sice má s USA uzavřenou dohodu o spolupráci v oblasti práv, takže teoreticky by bylo možné obrátit se i na naše české orgány (třeba prostřednictvím Policie ČR). Postup však bude velmi komplikovaný a výsledek nesmírně nejistý. Předpokládá totiž, že vláda ČR osloví vládu USA, ta osloví úřady státu Kalifornie a ty pak budou jednat s majitelem serveru, na němž Facebook běží. Jistě tušíte, že kvůli pouhé publikaci fotky, s níž dotyčná nesouhlasí, tuto nákladnou byrokratickou mašinerii nikdo spouštět nebude.

blakelively4fans

taky si myslím, že je lepší jít rovnou na policii, zvláště pokud se jedná o očividnou snahu o zesměšnění

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]