Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Exekuce plynoucí z předluženého dědictví

Od: savana001* odpovědí: 4 změna:

Dobrý den, potřebovala bych poradit v následující věci. Můj děda byl osloven soudem ve věci dědictví po svém synovci. Uvedené dědictví bylo předlužené, nicméně v dědictví figurovala nemovitost, která byla znalcem oceněna na 2,5 mio Kč. Děda se měl vyjádřit, zda dědictví přijímá, či nikoli - k čemuž byla stanovena lhůta v níž však děda neodpověděl ( dopis poslal o 2 dny později ) a tak mu soud dědictví přiřkl. Jak jsem uvedla, bylo dědictví předlužené - celková výše dluhu dosahovala 6 mio Kč, ale nemovitost byla oceněna na 2,5 mio. Protože dle doposud platného právního řádu se dluhy dědicem uznávají do výše hodnoty zděděného majetku, musel tedy děda uhradit částku 2,5 mio Kč, která se v jednotlivých poměrech vyplatitla všem věřitelům. Nyní však ten největší věřitel dal přímo dědu k soudu a požádal o exekuci dědova dalšího majetku ( až do výše skutečného dluhu ). V této souvislosti byl skutečně vydán exekuční výměr - což jsme napadli v souvislosti s tím, že děda uhradil již zmíněných 2,5 mio Kč ( do výše hodnoty zděděného majetku ). soud však stále nerozhodnul a tato situace trvá již od loňského roku. Bohužel to ani nevypadá, že by v této věci jednal a tak na veškerý majetek mého dědy je uvalena exekuce s tím, že je odložena do rozhodnutí soudu. Můj dotaz však zní následovně. Vím, že v příštím roce dojde ke změně dědického zákona a že se dědictví bude muset přijmout buď do výše všech dluhů ( ne jen do výše hodnoty majetku ) nebo se ho bude muset zůstavitel kompletně zříci. Nyní mám strach, aby soudy záměrně neprotahovaly náš problém a abychom dnem 1.1.2012 nespadli do situace, že budeme muset doplatit celý dluh, tzn. 6 mio. Bude se nové znění zákona vztahovat i na kauzy před tímto datem? Děkuji za vaše názory. Alena

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

buss

0x

Z čeho vycházíte, že by to tak mělo být po 1.12? Můžete podat stížnost pro nečinnost. Mrkněte, co to je retroaktivita.

savana001*

vím, že by nemělo docházet ke změnám souvisejícím s retroaktivitou. Nicméně snaha o změny např. v souvislosti se stavebním spoření mi tuto jistotu nedává ( ačkoli vím, že ústavní soud toto zamítl ). Mám prostě jen obavy, aby náhodou k něčemu takovému nedošlo.

 


0x

V principu by žádná změna zákona neměla být retroaktivní. (Kdyby byla, dala by se napadnout u ústavního soudu.) Ale to je můj laický názor. A mimochodem si nemyslím, že naše soudu potřebují k průtahům nějaký takový podjatý důvod, že jsou pomalé "samy od sebe".

 

klaun995*

0x

starsi clovek dedil po vzdalenem mladsim pribuznem, a jenom tim ze nereagoval, tak to dedictvi dostal (i s dluhy)? to normalni nebo tam byl jeste nejaky jiny duvod mezi nimi? ja treba osobne svoje vzdalene pribuzne prakticky neznam, vim jenom ze jich mam dost.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]