Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, potřebuji poradit. Po 9 měsících pracovního poměru jsem onemocněla. Po necelých 10 dnech mi volal zaměstnavatel, že se se mnou chce dohodnout o rozvázání pracovního poměru z důvodu nespokojenosti s mým výkonem práce. Vím, že tento důvod je jen výmluva a msta za mé marodění. Bojím se, že když nepřistoupím na dohodu, budou na mě hledat nějakou špínu, aby měli důvod. Proto bych potřebovala radu jak dále postupovat a jak se dožadovat odstupného. Předem děkuji za pomoc
Pokud mate 100% jistotu, ze je to kvuli Vasi nemoci, nedejte se, na domluvu nepristupujte a klidne se obratte na pravnika, ktery Vam poradi konkretni kroky. Zvazte vsak, jak by se Vam v takovem kolektivu pod takovym zamestnavatelem pracovalo nadale.
Pokud vsak na dohodu pristoupite, mate ze zakona narok na odstupne ve vysi tusim trech mesicnich platu. Nikdy vsak neodchazejte sama, to byste o odstupne prisla.
Přesně tak jak říká martinaa ..a v žádném případě nepřistupujte aby v dohodě o rozvázání pracovního poměru bylo napsáno-cituji : ...
"z důvodu nespokojenosti s mým výkonem práce..!... jak by se na to díval Váš další zaměstnavatel?
Držím palce v další práci,protože v této by jste musela podstoupit tvrdý boj,neřku-li peklo.
U dohody o ukončení pracovního poměru obecně nárok na odstupné NENÍ. Nebyl by ani u výpovědi z důvodu neuspokojivých pracovních výsledků (tam ale musí předcházet písemné napomenutí s přiměřeným časem na nápravu).
Navíc u dohody je podpora v nezaměstnanosti krácená (ptž se to bere tak, že zaměstnanec ukončil práci o své vůli).
doplněno 30.05.11 16:48:Jinak rada, co dělat, není. Buď ustoupíte a podepíšete (a je to na vás, nejste povinna dohodu podepsat). Nebo nepodepíšete, ale pak po vás nejspíš zaměstnavatel půjde jak slepice po flusu, aby vám ty neuspokojivé výsledky dokázal, takže záleží na tom, jak máte pevné sebevědomí, nakolik vás to rozhází. Pokud byste z toho důvodu výpověď nakonec opravdu dostala, tak jediná obrana je domáhat se zrušení u soudu. Teoreticky sice můžete jít přes právníky a inspektoráty práce... ale blablabla, pokud v tom zaměstnavatel umí chodit, tak nepocodhíte a stejně nakonec budete muset jít přes soud.
Ještě bych se informoval jak je to potom s podporou v nezaměstnanosti.
Vloni sem četl že ten kdo má při odchodu ze zaměstnání nárok na odstupný, tak i když mu ho zaměstnavatel nevyplatí, nedostane podporu. Nevím ale jestli to soudruzi z ODS prosadili.
Každopádně nepodepisujte nic než skončíte nemocenskou!.!.!
... domnívám se, že proti zaměstnavateli nemáte žádnou šanci obrany. Zaměstnavatelé v současné době mají ideálně připravené zákony ve svůj prospěch a proto vyhazují lidi zcela bez výčitek svědomí kdykoliv, za cokoliv, a bohužel nějvíce i "Bez uvedení důvodu"! Oni mohou, mají to v zákoníku práce napsané. Máte štěstí, že jste mohla pracovat alespoň těch 9 měsíců. Domnívám se, že byste měla lepší "Skončit dohodou" ( pro další zaměstnavatele), než si nechat napsat od dosavadního zaměstnavatele jako důvod " neuspokojivé pracovní výsledky". Oni pak personalisté dalších firem, kde se budete ucházet o zaměstnání, tajně za Vašimi zády telefonicky zjistí od předchozího zaměstnavatele nebo od ÚP, proč jste dostala výpověď. Tak se domnívám.
nande, již jsem si všiml...
"...Bez uvedení důvodu"! Oni mohou, mají to v zákoníku práce napsané..."
zkuste mi nalézt, kdy může bez důvodu zaměsnavatel vypovědět smlouvu. Nelze bez důvodu.
Dále, pokud se domluvíte se zaměstnavatelem na odchodu, nedostanete odstupné, správně léše Lesi
Ujištuji každého, že není jednoduché s některým zaměstnancem ujkončit smlouvu, s jiným je to téměř okamžitě. Vždy podle toho jaká kdo je. Viz mnoho soudních rozhodnutí, že výpověď byla neplatná, takže prosím neházet všechny do jednoho pytle...
taky neháním všechny zaměstnance jen z toho důvodu, že mě kolega opět nepřišel do práce, telefony nezvedá, kdo bude za něj dělat připravené práce...
Jsem normální zaměstnanec, přesto tvrdím, že zaměstnavatelé nemají v žádném případě ideálně připravené zákony ve svůj prospěch a situace se s každou novelou zhoršuje. Spoustu věcí řeší Zákoník práce naprosto zbytečně, přitom by šlo vše dohodnout v pracovní smlouvě. Z toho pak ovšem pramení šikana a podobné praktiky jako v tomto případě, pokud se chtějí zbavit zaměstnance, který jim z nějakého důvodu nevyhovuje. A je jedno, jestli je to z objektivního důvodu (např. příliš malá produktivita v porovnání s kolegy) nebo si jednoduše vzájemně nevyhovují jako lidé. Jinak souhlasím s tím, že tazatelka asi moc možností nemá, protože v takové atmosféře se jí nebude dlouhodobě pracovat dobře a dřív nebo později to bude mít dopad na psychiku a osobní život.
Já bych to vzala z jiného konce.Zeptám se :Vy pracujete u tohoto z-tele 9 měsíců a už máte smlouvu na neurčito?Trochu zvláštní v dnešní době.
Tak to jo,mě bylo jen divné,že byste hned měl smlouvu na neurčito,to už se dnes moc nenosí.Upozorňoval Vás někdy z-tel na nějaké výhrady vůči vaší práci nebo je toto jeho jednání jako blesk z čistého nebe?
Je jisté,že at je to jakkoli,tak jste ve velmi nevýhodném postavení,ba si troufám říct,že i v případě soudní výhry (došli-li by na soud) je to pro Vás stejně na nic.Prostě a jednoduše,pokud Vás tam z-tel nechce,tak tam nebudete.Já osobně bych hrdě odkráčela středem.
Pokud jste ve stavu nemocných nemůžete v žádném případě dostat výpověď ze žádného důvodu,který je uveden v zákoníku práce.Pokud je s Vámi nespokojen podle současné úpravy musí Vás na to upozornit v posledních 6 mesících a teprve potom dát výpověď. V žádném případě nepřistupujte na dohodu- potom Vás může propustit i ve stavu nemocných,budete případně brát podporu pouze 60 %- více vám úřad práce nedá. Pokud přistoupíte na dohodu -pokud poruší zák.práce nemáte možnost s tím už nic dělat, nikde se nedovoláte - inspektorát práce,soud - dohodli jste se. Pozor na odstupné nemáte nárok -pokud se nenaplní některá z podmínek,kterou zák.práce uvádí-podle Vašeho dotazu asi nepřipadá v úvahu žádná. Takže moje rada je tato-až skončíte nemocenskou -nepřistupujte na dohodu,ponechte aby Vám případně dal výpověď (2 měsíce)
-a nebo přistupte na dohodu,ale s tím, že vám dá 2 měsíční průměrné výdělky (jakoby za výpověď) a nebude trvat na tom, že budete chodit do zaměstnání - musíte to mít v dohodě uvedeno! nedejte na to,že Vám to slíbí
-pokud bude souhlasit,nechte si do dohody také napsat ,že končíte pracovní poměr z důvodu péče o nezletilé dítě,zdravotní stav svůj,manžela,dětí,rodičů apod -potom by mohl i úřad práce tento důvod uznat a nekrátit Vám podporu
-nebo se se zaměstnavatelem srovnáte a Váš pracovní poměr skončí k 31.12.2011
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.