Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ohledně alimentů. Měla jsem alimenty od otce v docela nízké výši (nepravdivé uvádění platu). V 15 jsem přestala studovat a vychovávala dítě, alimenty mi byly samozřejmě vypláceny nadále do 18ti let. Nyní se (19 let) vracím ke studiu. Jdu na SŠ, přijímačky jsem úspěšně složila, nastupuji v září. Stěhujeme se 100 km od místa původního bydliště. Budeme tři. Nenadálá tíživá finanční situace mě nutí přemýšlet nad tím, jestli by nebyla možná obnova alimentů, když jdu řádně studovat (jedná se o klasické denní studium).
Moje mladší sestra má alimenty od otce ve výši cca 4.000,- (nyní po zvýšení a KONEČNĚ pravdivější výměře platu), mohu dostat míň než ona? Nebo je výše nějak daná zákonem - myslím tím, že mladší nemůže mít více než staší atd.?
Děkuji za odpověď
Potri
Rodice maji po dobu studia vyzivovaci povinnost, to ano. Druha vec ovsem, zda-li uz jste vdana nebo zijete ve spolecne domacnosti s druhem, manzelem. Pokud by to byl Vas manzel, vyzivovaci povinnost ma on, pokud je to pouze pritel, tak si nejsem jista, zda to zpetne neprechazi na otce...
Alimenty na obe deti by mely byt ve stejne vysi, ktera pokryva jejich potreby, nicmene to, ze mate rodinu a dite, zustava Vasim problemem a tusim, ze pripadne zvyseni alimentu z tohoto duvodu je nesmysl.
doplněno 21.04.11 17:16:Jinymi slovy pokud nejste vdana nebo se vdavat nechystate, jste nezaopatrena studujici osoba. Pote jsou alimenty temer jiste. Nicmene otec ma vyzivovaci povinnost vuci Vam, nikoli vuci Vasemu diteti. Tudiz necekejte vic penez jen proto, ze jste matka.
Jen půlka je pravda. Pokud otec dítěte neplní, nebo nemůže plnit svoji vyživovací povinnost, tak tato přejde na prarodiče. Nejspíš ovšem na na stranu otce dítěte, ale taky to nemusí bejt.
A co se týče obnovených alimentů. Divil bych se, že by je nějaký soud připustil. Příprava na zaměstnání byla ukončena a tím to končí (předpokládám že dotyčná byla po ukončení základní školní docházky třeba v učení)
Na druhou stranu může studovat večerně, dálkově a pod. Možná taky byla mezi základní školní docházkou a novým studiem úplně jiná proluka a pak by se asi jednalo o nepřiznání z důvodu dobrých mravů.
No, tak vzhledem k tomu, že slečna ukončila studium v patnácti letech, tak to má akorát dodělanou základku. Vyučit by se dost těžko stihla. Příprava na povolání byla předčasně přerušena z docela dobrého důvodu (péče o dítě) a vcelku není důvod, proč by nyní paní nemohla onu přípravu dokončit. Pokud má dítě tři-čtyři, tak možná teprve teď bylo přijato do školky a matce se tak uvolnily ruce a získala čas k docházce do školy. Nevidím důvod, proč by tady měl být rozpor s dobrými mravy. Za rozpor s dobrými mravy bych spíš pokládala, kdyby se otec rozhodl hodit vlastní dítě přes palubu s tvrzením, že základní škola člověka dostatečně připraví k výkonu povolání, takže netřeba dále studovat.
Vždycky na to musí být dva. A o nějaké odpovědnosti žádná řeč. Rozhodně dítě v nějakých 15 plus mínus není důvod.
doplněno 21.04.11 20:23:Jinak vyživovací povinnost je celoživotní. Žádných 18 let. A zastavuje se z jiného důvodu. No a kdyby se slečna stala ve třiceti neschopná se živit, tak lze jistě výživné obnovit. Ovšem chtěl bych vidět soud, který by přiznal výživné, kdyby slečna chtěla začnout ve třiceti studovat, když toto zanedbala v patnácti letech, nebot se věnovala sexuálním hrátkám.
Dítě v patnácti není důvod k čemu, nějak jsem vaši větu nepochopila. Jinak jako jistě, mít dítě v patnácti není zrovna zodpovědné, jako matka bych rozhodně nadšením neskákala. Na druhou stranu neumím si představit, že bych kvůli tomu měla vlastní dítě kopnout do zadku, spíš bych byla ráda, že si chce vzdělání doplnit. Konečně, kdyby dítě neměla, tak by teď někdy maturovala a třeba by nastoupila na vysokou, takže by ji člověk vyživoval tak jako tak... tak proč jí házet klacky pod nohy, když chce maturitu.
doplněno 21.04.11 20:32:K vašemu dodatku - no jistě. Jenže paní není třicet, je jí 19 a na školu se hlásí v době, kdy obvykle děti nastupují do školky. TŘEBA kdyby měla hlídání dřív, už by ji dávno studovala. Prostě v tomto případě mi pauza přijde jako docela dobře zdůvodnitelná a se studiem po patnácti letech od školy bych ho rozhodně nesrovnávala.
potri, jestliže budete řádně studovat ,výživné Vám otec bude patrně muset platit. Řádně studovat znamená nepožadovat zvláštní úlevy a ohledy, nepřerušovat studuim a opětovně s ním zase nezačínat.Soud samozřejmě přihlédne i k tomu, že žijete ve společné domácnosti s otcem svého dítěte ,nebo s kýmkoliv jiným. (Alespoň tak jsem to pochopila z Vašeho dost lakonického sdělení "budeme tři" ). Pokud si ale již otec dítěte (nebo ten se kterým žijete) vydělává, soud k tomu jistě přihlédne, protože nesmí dojít k situaci, kdy Váš otec bude dotovat i Vašeho přítele. Tedy nedá se říci, že byste měla mít správně od otce ,dle Vás, vyšší vyživné než mladší sestra. Předpokládám, že budete o výživné žádat soudně, dohoda se svým otcem by se mě jevila lepší. Ovšem, záleží na Vás. Dejte však pozor, abyste neztratila cestu otci , je také dědečkem Vašeho dítěte.
V 15 letech jste se cítila dost zralá a dospělá na mateřství a všechny věci s tím související vč. nedokončeného odborného vzdělání. Je tedy poněkud zarážejí, že v 19 letech, jako matka patrně 3letého dítěte jste v tíživé finanční situaci a jste nucena přemýšlet nad obnovou alimentů. Nepíšete nikde o matce, ale i ta by Vám pak měla platit alimenty.
Karina
Vážení, některé vaše názory jsou opravdu neuvěřitelné. Pro přiznání alimentů by měly platit stejné podmínky, jako pro přiznání sirotčího důchodu - ze zákona a to do 26 let věku. Moje dcera se vyučila, nastoupila do zaměstnání a po nějaké době se rozhodla doplnit si vzdělání dvouletým denním studiem na střední škole s maturitou. V té době již její otec nežil, ale právě z důvodu studia dcery mi byl na tu dobu znovu přiznán vdovský důchod a dceři sirotčí. Dcera měla vlastní byt a nikdo nezkoumal, jestli v něm bydlí sama nebo s někým. Jen si tazatelka musí o přiznání výživného požádat sama, protože je plnoletá. O výši výživného by měl rozhodnout soud. Patronka
patronka, pro přiznání sirotčího důchodu nebo vyměření výše alimentů pro neosiřelého studenta platí rozdílné podmínky. Např.po přerušení studia a nastoupení do řádného zaměstnání (PP), mateřské, registr. na ÚP apod. nemusí takovému studentovi - rodiči za určitých okolností ani vzniknout nárok na výživné. Např. pokud se matka-studentka vdá. I to je jeden z důvodů, proč se žije v dnešní době na "psí knížku" , o čemž tady je někde jiná diskuze. V dnešní době patrně existují v těchto případech i sociální dávky, divila bych se kdyby tomu tak nebylo. Takže rodičovství 15letých dětí pak zaplatíme všichni . Takže v tom, že dle Vás "by měly platit stejné podmínky",se bohužel mýlíte. Pak existuje též varianta, že jednostanně osiřelý student může pobírat sirotčí důchod i výživné . U neosiřelého studenta to možné pochopitelně není, jak sama uznáte, takže vidíte, že podmínky zajištění finančních prostředků jsou u každého různé. A u každého kdo v takovéto situaci žádá rodiče o placení výživného k tomu soud přistupuje individuelně. Nedovedu však posoudit, do jaké míry jsou Vám tyhle informace k nevíře. A tazatelka se o výši výživného může s otcem i dohodnout, pouze když se nedohodnou, žádá soud. Tedy má dvě cesty na výběr, zákon jí povinnost žádat jedině soud neukládá. Záleží vždy na rodiných vztazích.Karina
Děkuji vaše odpověď byle exaktní. Bouhužel asi né moc pro lidi pochopitelná. Udělejte k tomu závět pochopitelný pro vsechny.
doplněno 21.04.11 22:55:trochu slovní přesmyčka
abych to ještě zkomlikovala a někoho i naštvala .
Co se vdovského důchodu týká ( vím je to mimo dotaz, ale padla zde o něm zmínka): Mám postarší známou, která bere vdovký důchod již 42let. Při každé valorizaci důchodů se jí valorizujeje její řádný starobní důchod i vdovský. Pochopitelně se již nikdy podruhé nevdala :.). Druhá moje známá - též vdova, o dost mladšÍ nežli ta první, brala vdovký důchod asi 2 nebo 3 roky. V současné době je to snad již jen jeden rok. A to vůbec nevím zda nárok na vdovský důchod mají i muži, ale obávám se, že ne.
Takže tak. Je to i době. Karina
doplněno 21.04.11 23:07:no, to mělo být jen doplnění té předešlé mojí odpovědi, blbne mě to tady - a křičí to na mě že prý nejsem registrovaná .K
Karino, přečetla jsem si Vaši reakci 3 x a musím se přiznat, že jsem ji tak docela nepochopila. Předmětem diskuze není vdaná matka - studentka a mateřství v 15 letech není tak běžné, aby to státní pokladnu ( potažmo nás všechny) finančně zriunovalo. Já jsem uvedla konkrétní případ a předpokládám, že když pokračování ve studiu finančně podpoří stát formou přiznání důchodů, že by stejné podmínky měly platit i pro rodiče. Předpokládám, že právě z tohoto důvodu mi byl opět přiznán nárok na vdovský důchod, abych měla dostatek prostředků k placení výživného dceři. My jsme se ovšem dohodly a já jsem dceru finančně podporovala bez nutnosti řešení soudní cestou. Může se tak stát i v případě tazatelky, že dceru a tím pádem i matku jejich vnoučete podpoří oba rodiče. Vaše poslední zvýrazněná věta "nedovedu však posoudit..." napovídá, že jste si můj příspěvek vztáhla na sebe, ale to je omyl, já jsem reagovala na ty, kteří patnáctiletou matku hned odsoudili a nejraději by ji postavili na pranýř. Vaše informace jsem ani neposuzovala, ani nekomentovala, jen jsem chtěla vnést trochu jiný pohled na problém. Patronka
Soud samozřejmě rozhodne ale těžko předjímat jak. Dítě v 15ti rozhodně není v těchto geografických končinách naprosato běžnou záležitostí.Na druhou stranu si nedokážu představit otce i když nemá idealní dceru, že by ji nepodpořil. Většina averzí byvá proti bejvalkám.
Potri (pokud Vaší zprávě dobře rozumím), tak teda Váš přístup k životu je mi zcela cizí: nevdat se, mít v tak ranném (téměř dětském ) věku jedno a pak ještě další nemanželské díte, jít studovat v klasickém denním studiu a spoléhat se na finanční zajištění své a svých dětí v podobě alimentů od otců svých dětí! Kdo Vám ty děti opatruje? Kdo o ně pečuje a bude pečovat, až budete celý den ve škole? Ty peníze na péči o děti by měl dostat člověk, který o ně opravdu pečuje; Vy tím člověkem pravděpodobně jste jen částečně a v průběhu denního studia asi děti budete vidět sotva hodinku po večeři. Ani otcové Vašich dětí nejsou bez viny, ale na druhou stranu se v tomto smyslu od mužů ( a zejména mladých mužů) nedá očekávat vyšší míra zodpovědnosti. Stručně řečeno:
Svůj život a život svých dětí jste rozjela ve velkém stylu, na který Vám nestačí a nebudou stačit ani finanční ani časové ani psychické zdroje. Uspokojivé řešení je pouze takové, že se svůj život pokusíte uspořádat klasicky, tak, jak to má být. Alimenty nejsou uspokojivým řešením.
Jako maralizace dobra, nicmene rada usporadat zivot klasicky se docela miji ucinkem. Je to sice smula, ze slecna bude mit jiz druhe dite (a ja to pochopila tak, ze budeme tri znamena s partnerem), nicmene kdyby v tech 15 sla na potrat, zas by vsichni hulakali, jak se to zvladne a ze by to byla vrazda. Ale k tomu reseni - otcove deti nejsou bez viny, to jste rekl spravne, a na sve deti maji vyzivovaci povinnost. V pripade, ze slecna neni studovana, se ZS praci tezko sezene, nevi kudy kam, tak ji alimenty pomohou alespon odvratit to nejhorsi. Plno chlapu plati alimenty, proc by to tady melo byt jinak? A vsem ostatnim zenam i ta mala castka nejak pomaha. Tady muze pomoci celkem hodne.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.