Nejste přihlášen/a.
Dobrý den mám jednu otázku i připomínku jestli je to správné aby měli muži a ženy stejný plat?Dnes v práci jsem pracoval s jednou paní (v naší firmě berou muži i ženy stejně)u linky vyrábíme sýry pro supermarket .Sýry jedou po lince a já a paní je pakujeme do basketu a potom to dávame na paletu váha 1 baskety cca 20kilo a já musel brát baskety i té paní .Vůbec jsem nestíhal a občas dala 2 baskety na sebe takže 40 kilo a palety jsem musel samozřejmě nosit i odvážet a to je má otázka, výplatu berem stejně není diskriminace mezi muži a ženami ,ale proč dělám těžší práci?Celý den mě to žralo v duchu jsem si říkal máš stejný prachy tak si svůj basket dávej na paletu .
Proc musite nosit a odvazet i jeji bakety, pokud se jedna o naprosto totoznou praci? To mate nekde ve smlouve? Pokud ano, zeptala bych se na to vedouciho, jak je mozne, ze v podstate za polovicni praci ma pani stejny plat. Je mozne, ze pani ma zdravotni ujmu, ktera ji tezsi praci zakazuje - v tom pripade ale delate jeji praci a za to byste mel byt odmenovan. Spousta vedoucich ma vsak oblibenou frazi, ze pokud se Vam to nelibi, za dvermi ceka na Vase misto dalsich 10 lidi.
To máte ve smlouvě, že máte povinnost ženě odnášet baskety? Pokud se nepletu tak ta žena si 25kg může odnést sama. Ptejte se svého zaměstnavatele ale než to uděláte tak se zeptejte té ženy třeba vás jen využila.
25 kg nikoliv.
V nařízení vlády č. 361/2007 Sb. je uveden hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene přenášeného ženou 20 Kg při občasném zvedání a 15 kg při častém zvedání a přenášení.
doplněno 04.03.11 18:01:Pro Lidus...
Tak je to nastolený pravidlo.Že tam dělají muži nebo muž a žena a vždy muž bere baskety i ženě.
Pravidlo dane pisemnou smlouvou nebo to tak je proste domluvene? To mi prijde jako pekna zhovadilost...
Pravidlo nepravidlo ale co je psáno ve smlouvě platí (mělo by).Za více práce více platu. Máte tam odbory? Obratte se na ně.
tlustoprd, v zásadě by měli brát ženy i muži za stejnou práci stejný plat. Celá desetiletí to ovšem neplatilo a muži velmi často brali plat vyšší. A ženy reptaly, nikde nebylo dovolání. Vždy se našlo nějaké zdůvodnění či klička, proč musí mít muž plat vyšší. A začínalo to už nástupních platů po skončení školy. Dnes je to jiné. Máte možnost bojovat za práva mužů. V prvé řadě si s nadřízeným ujasněte, proč tam máte 20kg baskety, když s takovouhle hmotností ženy ze zákona nesmí nepřetržitě manipulovat. V druhé řadě své kolegyni řekněte, aby vám nenakláda 2 baskety na sebe , že prostě těch 40 kg je moc. Ve třetí řadě bych doporučila aby jste se neužíral v duchu a paní navrhl, že se budete střídat. Jednou budete nakládat Vy a ona bude nosit a odvážet a pak se vyměníte nebo si každý bude dělat celou práci za sebe sám.To tady nevyřešíte, neznáme Váš pracovní postup.
Ale když si uvědomím, že ve zdravotnictví sestřičky musí manipulovat s podstatně těžšími pacienty než je 20kg , tak mě připadá úsměvná Vaše otázka na to, zda nejste diskriminován. Pokud se cítíte diskriminován, řešte to na svém pracovišti, nebo změňte místo, např jděte pracovat do LDNky. Tam vaši sílu ocení a plat budete mít patrně menší než máte dnes.Ale možná vyšší než sestřička. To si samozřejmě předem chytře zjistěte. Abyste nechodil domů unaven jako zdr. sestra. Karina
Karina:
"Ale když si uvědomím, že ve zdravotnictví sestřičky musí manipulovat s podstatně těžšími pacienty než je 20kg..."
Musí a nemusí...spíše jsou nuceni, mají se ozvat..
Dnes existují řešení i pro 100% imobilní pacienty a to takové, že je s nimi schopna manipulovat jedna sestra...včetně jejich vykoupání, naložení na vozík...zvážení..atd.
Ovšem něco to stojí...
Takže konkrétně v LDN a DPS není nutné aby se sestra ve 21.století předřela..., jen by chtělo aby se investovalo na správném místě..a do správného technického vybavení.
Manuál k těmto velmi zajímavým věcem mám za sebou v poličce...a jsou tam desítky možností na výběr.
Kdybych odpovídala jen na Vaši první větu, tak bych musela napsat : ano a někdy i ženy víc. Samozřejmě se to ale nevztahuje na činnosti, které žena vykonávat nemůže, třeba právě z důvodu fyzické dispozice. Ve Vašem případě by měla být pokud to lze, jiná organizace činností, muž by vykonával jiný druh práce než žena, ale zřejmě toto je z provozních důvodů nemožné. Je ale ještě z dávných dob zaběhnutá praxe, že žena je méně honorována než muž a to v činnostech, kde vůbec na fyzičce nazáleží a výsledky jsou poměřitelné. Co je prosím ten basket (basketa)? Patronka
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.