Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dědictví-pozůstalost

Od: ivi® odpovědí: 13 změna:

Dobrý den

Mám dotaz

Oslovuje notář banky či spořitelny jestli dotyčný ( neboštík ) nemá u nich uložené peníze,které by šli do dědictví?

Nejsem si jistý zda matka si spořila.Já jsem nenašel žádnou knížku a ona nikomu nic neřekla.

V případě, že někde jsou uložené peníze jek to mám zjistit ,nebo jsou nenávratně pryč.

Děkuji

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

patronka*

3x

Notář nikde nepátrá, jak by asi našel účty, které třeba ani nejsou na jméno. Musí se spolehnout na to, co sám přiznáte.Pokud knížky nenajdete, máte smůlu. Zjistit se to nijak nedá. Pouze v případě, když knížky najdete a budou zaheslovány, musíte je přiznat. Mám bohužel s pozůstalostním řízením víc zkušeností než je zdrávo. Patronka

ivi®

Má smysl to říct notáři,když mám jen tušení? Když pudu do banky řeknou mi to.

marenka*

Ivi, můžete udělat obojí. My jsme takhle spolupracovali s notářem všichni, jen proto, abychom to měli co nejrychleji za sebou a mohli už jenom vzpomínat. Předpokládám, že maminka byla starší, neměla nikde online banku a tak si myslím, že maminka bude mít spořící účet někde ve svém okolí. Při tom obíhání bank by bylo dobré mít u sebe úmrtní list.

patronka*

Pokud nemáte k účtu dispoziční právo, tak to klidně můžete notáři říct, protože od banky žádné informace nezískáte. Jiná situace je u vkladních knížek na doručitele, tam je to jedno. V zásadě platí, že notář může do pozůstalosti zahrnout jen takový majetek, který je prokazatelný. V případě dodatečného nálezu, nebo zjištění jiného majetku se dá pozůstalostní řízení obnovit.

amores*

Tak mi řekněte jak mohli zablokovat účet moji mamince,který měla společný s otcem.Jak se to tak rychle dozvěděli,že otec zemřel?Nemohla už vybrat ani korunu.

karina*

amores, vše je na r.č.Jakmile dojde k úmrtí rozjede se celkem slušná administrativní mašinerie. Patrně pokud to stihnete rychle a znáte přístup k účtu , můžete uspět. Hodina úmrtí se asi v hlášení neuvádí.Když umřel náše babička , do hodiny měla odpojené el. hodiny. A to jsme platili ještě půl roku byt vč. energií, který jsme museli likvidovat. Z ČEZu jsem nevypáčila jak si to mohli dovolit. Ale faktem je, že do dalších dvou hodin ( na moje hlasité přání ) zase ty el. hodiny zapojili.Kar.

doplněno 03.03.11 13:13:

pardon, "když umřel náše babička" si přeložte do češtiny

 

amores*

0x

Pokud Vaše matka měla někde v bance peníze,tak se to dozvíte,protože všechny účty v bankach se zablokujou během jednoho dne,ne li po pár hodinách od smrti matky a to do doby než proběhne dědické řízení.I účet společný s otcem třeba bude zablokovaný.Právě jsme v takové situaci

 

murka*

0x

Nevím jak ale notářka zjistí, zda měl dotyčný bankovní účet nebo dluhy. Hlavně v případě, že řeknete nebo uznáte nějaké možnosti spoření, účtu atd. Pokud řeknete, že ne, tak nepátrá.

Banka se s vámi nebude bavit pokud nebudete mít práva na její účet a nebo nejste dědickým řízení označen jako vykonavatel. Táta neměl přístup k účtu, ale jako manžel a dědic musel uhradit poplatky za vedení účtu a uzařít ho.

Dokonce jde do dědictví i peníze z bankovního účtu manžela (když má každý zvlášt), protože se bere jako společný majetek.

řešili před měsícem dědictví a notářka nám ukazovala odpovědi z bank a taky dokonce jedna firma z nebankovního sektoru požadovala vyplacení dluhu. Firma chtěla peníze, které si údajně měla mamka vzít, ale protože to bylo pochybné, tak jsme to zamítli uznat.

petapeta*

Když se o tom účtu notář dozví, nebo na podnět některého z chamtivých dědiců. Notář vychází z toho, co mu pozůstalí nahlásí.

amores*

Proč z chamtivých dědiců?Třeba jen potřebovala vybrat peníze na pohřeb.A taky poplatky za plyn a elekt.,protože měli na společném účtu příkaz k zaplacení.Ale asi píšete takové věci z vlastní zkušenosti.

A paní Karin děkuji za odpověd´

petapeta*

Asi mi nebylo porozuměno.

Když má každý z manželů svůj účet, tak účet pozůstalého do dědictví nepůjde. A z účtu zemřelého je předmětem dědictví pouze polovina částky, nebot se jedná o společné jmění manželů. A o účtu žijícího manžela notář neví a proto ho nezahrnuje do dědictví. Ovšem když se o účtu žijícího manžela notář dozví, tak polovina částky půjde do dědictví. Takže jestliže murka® píše, že do dědictví šel i účet žijícího manžela, tak na ten účet musel někdo poukázat. Jako vkladní knížku na doručitele přiznat nemusíte (i když správně byste měla), ale nyní jsou knížky pouze na jméno a tu když nepřihlásíte do dědictví, tak se k penězům nedostanete.

Vybrat z účtu zemřelého nejde ani na pohřeb dokud neproběhne dědické řízení a rozhodnutí soudu nenabude právní moci. Takže čekat s placením za pohřeb, plyn apod. nelze až na dobu, kdy se pozůstalý dostane k penězům na účtu zemřelého. Vyřízení dědictví trvá několik měsíců.
ivi®

Tak jsem zjistil,že něco na její jméno je ve spořitelně,ale víc mi neřekli.Paní mi řekla at to nechám ,že to nemá cenu.Chci to zrušit

protože mám strach, aby mi nepřišilo po x letech od nich platit penále nebo něco jiného.Takže jsem to řekl notářce a uvidíme.

marenka*

Ivi, to je dobře. Takhle měl tatínek ve spořitelně zrovna myslím 300,-Kč. Udělali jsme to taky tak, zavolali notáři a on vše vyřídil. Taky nám nešlo o ty tři stovky, ale o to, aby bylo vše vyřízené, uzavřené.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]