Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
jsem byla přijatá na VŠ, ale nemužu si rozhodnout mezi 2 lákavými obory.Myslím si , že kombinace těchto oborů je velmi zajímavá.
Chtěla bych se zeptat, jestli budu muset zaplatit za studium pokud budu studovat 2 VŠ najednou?
Nebo bych si obě školy chodila na měsíc, pak třeba zanechávám jednu a budu pokračovat jen s tou druhou.
Moc děkuji za odpověď
F.
Musím trochu poopravit Dusatku Poplatek za studium je vyměřen v momentě, kdy přesáhnete standardní dobu studia, což je v dané chvíli šest let. To znamená, že pokud budete obě školy studovat zároveň, od 4. ročníku Vám bude vyměřen poplatek za studium. Odstudované roky se sčítají bez ohledu na to, zda studium dokončíte či nikoliv, a to (pozor!) po DNECH! Přičemž podstatné je (kromě toho, abyste narazila na dobrou studijní referentku, která Vás bude jako kdysi mě včas varovat), zda jste plnila studijní povinnosti. Mně se kdysi stalo, že na jedné VŠ mě ref. v dobré víře zapsala, neb si myslela, že jsem na zápis zapomněla. Studium jsem ale na dané VŠ po 3. semestru ukončila a po 4 letech s hrůzou zjistila, že už mi nabíhá šestý rok a možná budu muset platit. Tedy - musela jsem vyběhat potvrzení (a to zpětně nebylo jednoduché), že jsem celý půlrok neplnila studijní povinnost. Pozor na to, hlídejte si to od začátku a pokud o jednu ze škol opravdu nestojíte, zvažte to, školné je vysoké (před 2 lety, když jsem skončila, bylo kolem 20 tis/rok (FF UK)). Hodně štěstí!
doplněno 16.07.09 23:30:...po 4 letech již na jiné škole jsem s hrůzou zjistila...
-i kdybyste byla na jedné VŠ jen měsíc, naběhne Vám nejspíš celý semestr nebo i rok, podle toho, po jakých časových úsecích se dá na dané VŠ studium formálně přerušit nebo ukončit. Doporučuji začít oba obory, abyste si něco nevyčítala, ale jakmile zjistíte, že jeden dělat nechcete, nezapomeňte oficiálně studium ukončit nebo přerušit, právě proto, aby Vám nenabíhaly dny. On je pak při odsouvání státnic každý den dobrý
V tom případě platit nebudete. Platila byste jen pokud byste nejprve vystudovala jednu VŠ a pak druhou.
Viz zákon o vysokých školách, §58 odst. 4:
Studuje-li absolvent bakalářského nebo magisterského studijního programu v dalším bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každý další započatý jeden rok studia nejvýše základ podle odstavce 2; to neplatí, studuje-li absolvent bakalářského studijního programu v navazujícím magisterském studijním programu, či jde-li o souběh řádných studijních programů nepřesahující standardní dobu studia programu jednoho. Pokud celková doba dalšího studia překročí standardní dobu studia, stanoví veřejná vysoká škola poplatek za studium podle odstavce 3.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.