Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Robinson Crusoe - výchovný román

Od: elisa24® odpovědí: 18 změna:

Dobrý den, co je prosím výchovného na románu Robinson Crusoe? Děkuji

doplněno 22.09.13 09:52:

A ještě prosím proč je tak oblíbený?

doplněno 22.09.13 10:00:

Nevíte někdo o dalších výchovných románech? Děkuji moc

 

 

18 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

pacourek*

2x

Ja ho četl a taky nevím co je na nem vychovného.Oblíben je proto že dobrodužný a pro reativně malé chlapce(pochopí jej)

verony321*

Tento román je výchovný z mnoha hledisek. Tak například to, jak se Robinson naučil postarat sám o sebe a naučit se žít s přírodou, jak si vážil přátelství s Pátkem. Také musíme zohlednit v jaké době to bylo napsanáno, to že se Robinson přátelil s černým Pátkem bylo v této době neobvyklé, proto toto dílo ukazuje, že lidé nemusí mít strach z lidí jiné barvy pleti. Navíc Pátka zachrání před domorodci, kteří chtějí Pátka obětovat, čímž román ukazuje, že každý život má svou cenu a nesmí se jen tak "zahodit".

Úplně na začátku je také uvedeno, že Robinson měl pro svého otce něco vyřídit a místo toho se vydal na nebezpečnou cestu, díky které se dostal do otroctví a poté na pustý ostrov. Což může také ukazovat, že se nevyplácí neuposlechnout rodiče.

Je tam toho určitě mnohem více, ale tohle mě napadlo prvotně.

doplněno 22.09.13 14:01:

A oblíbený je protože je poutavý, dobrodružný. A také díky Plevovi, který román přeložil do češtiny a zároveň provedl adaptaci, to znamená, že původní text trochu přepracoval. Díky tomu se stal román uvěřitelnější, srozumitelněji napsaný, a proto také populární.

buss

A proč by se tam nedalo najít něco pro život, jak se dostat ze sraček ...

 

lidus*

1x



Výchovný román
=dialektický, podřízen výchovným cílům, fabule má zprostředkovat pedagogická morální a náboženská poučení jako praktické zásady pro život.


Zdroj: volny.cz/...

Když víte co to je výchovný román, není nesnadné odpovědět na vaši otázku a najít další tzv. výchovné romány. Proč je zrovna Robinson oblíbený? Nemyslím si, že to u dnešní školou povinné mládeže platí, za mých mladých let patřila k oblíbeným i Babička (i zde by se rysy výchovného románu daly najít).

Správně. Souhlasím a je mi docela líto, že několik rádců to nevydrželo a napsalo to, co měl tazatel pochopit po přečtení knihy sám. tím se právě nezachovali "výchovně", a tazateli vlastně ani nepomohli, nebot on opíše jenom fráze, aniž by porozuměl podstatě. Ale asi je to jedno. pokud se takto chová v mládí, nebude to o moc lepší později. A i kdyby mu rádci neodpověděli, tak by stejně knihu nečetl. Tady je jasně vidět, jak jsou někdy všechny "výchovné" snahy zbytečné.

 

 


0x

Eliso, četla jste ho?

doplněno 22.09.13 10:22:

Ahááá!


Ne, mám to jen za úkol zjistit

doplněno 22.09.13 10:29:

řekneš mi to prosím?

verony321*

A co takhle si to nejprve přečíst? Je to velmi nenáročné čtení a kniha se dá přečíst za velmi krátký čas.


Musím to mít na zítra, pak si to přečtu

verony321*

To se dá za dnešek bez problémů přečíst.

naoko

Nelži, nic si nepřeteč.

Je to povinná četba pro ZŠ, dávno jsi to měla mít přečtené a teď to na vás učitel chce .

Ty si akorát přečteš co ti tady lidi napsali, opíšeš to a zítra to odevzdáš ve škole jako hvězda. Tím to pro tebe skončí.

Jsi lempl a nikdo by ti neměl napovídat.

 

jh11

0x

Výchovný?

Je zřejmě proto, že ukazuje jak vlastně můžou být moc, sláva, peníze

značkové oblečení, poslední model auta apod

za určitých podmínek zbytečné a

že jediné na co se člověk, kdykoli může spolehnout jsou

jeho vlastní znalosti, zkušenosti a zručnost.

Oblíbený je zřejmě díky exotickému prostředí

a vypravěčskému umění autora.

Další tkzv. výchovné knihy

Malý princ a Citadela od Exuperyho

Farma zvířat, 1984 od Orwella

Výchovného je tam leccos a celkem dobrodružnou formou. Ono se to hodí i dnes, vzít si z toho románu ponaučení, že i když člověk přijde v podstatě o všechno, pořád stojí za to bojovat a přežít. Takže honba za nejnovějším mobilem, značkou auta a hromadou peněz může být najednou docela podružná a nemusí se každému stát, že ztroskotá na pustém ostrově.

Přiznám se, že se mi notně očtený výtisk dostal do ruky nedávno a přečetl jsem ho se stejným nadšením, jako když mi bylo deset.

 

host*

0x

Robinson Crusoe - původní román který napsal Daniel Defoe (The Life and Strange Surprizing Adventures of Robinson Crusoe... atd. viz cs.wikipedia.org/... a en.wikipedia.org/... )

Robinson Crusoe - převyprávěný českým spisovatelem Josefem Věromírem Plevou. Viz cs.wikipedia.org/... )

Zkuste si knihu přečíst a vžívat se do pocitů a života mladého jinocha, který z touhy po dobrodružství vyplul na moře a díky své vytrvalosti a pracovitosti přežil na pustém ostrově a vžijte se do jeho pocitů při návratu do otcovského domu i do pocitů rodičů, jimž syn odjel na moře a dloooouho o něm nic nevěděli. Nebojte se citů a prožitků při čtení. Proto to spisovatelé píší.

 


0x

Všichni už všechno napsali a někteří moc hezky. Pokud hledáš další výchovné romány,dám Ti tipy. Jsou to ale knihy starší, dneska už asi tolik netáhnou. Třeba Robinsonka od Marie Majerové. 13 leté dívce umřela při porodu bratříčka maminka, děvče zůstalo samo s otcem. Učí se pomalu vařit, pečovat o domácnost. Zpočátku to jde velice těžko, časem se jí daří. Nebo Malý Bobeš od J. V. Plevy. Honzíkova cesta od B. Říhy. Ještě mě napadl Bruno od M. majerové - jak se německý chlapec dostal na handl do rodiny do Čech, aby se naučil českému jazyku. Ale to fakt už asi není pro dnešní generaci. A další knihy. Ale toho Robinsona si určitě přečti, stojí to za to, určitě se nebudeš moci odtrhnout. Dneska řada mladých deklamuje anglické hudební texty, fandí cizím zpěvákům, ale literatura jim nic neříká. Je to škoda. Jaga.

pacourek*

Babuško i když jsou to pěkné příběhy já si myslím že pro dnešní děti těško pochopitelné

Tak s tím bych asi nesouhlasil. Věci jako odvaha, šikovnost, vzepření se osudu, morální síla, to jsou věci, které pochopili lidé v předminulém století a pochopily by je i dnešní děti. Jenže dnes je idolem dětí spíš nějaká vychrtlá tuctová zpěvačka nebo naparáděný umělec v čemkoli.

Opravdu bych doporučoval si Robinsona jednou za čas znovu přečíst a najdete v něm věci, které se budou hodit i vám.

A souhlasím i s dalšími slovy babyjagy. Spíš je těžké, jak dnešní děti vůbec dostat ke knize.

 

fidonet*

0x

No já jsem tu četbu o pirátovi Alexandru Selkirkovi, který byl pak zcizen Danielem Defoem a přivlastněn, své dceři musel zakázat. Cca v 11 letech už ho měla přečtený asi 8x, a já ji musel vysvětlit, že na světě jsou i jiné pěkné knihy, které stojí za to přečíst.

Já ho čet jaky asi v 13, což už se sakra dávno, a pamatuji si jej dodnes. Je to velmi hezké a lehké čtení, a lennost některých dětí, si přečit i takto krátkou četbu je k pláči.

A výchovného? Když tedy pominu, že podstata tohoto stukečného pžíběhu byla zkreslena a z piráta, za trest vyvrženého na ostrov, byla přepsána jako něštastný osud nějakého poctivého muže, tak je zde oddanost, píle, ctižádost, láska, obětavost, dobrodružství ...

Výchovný román? Takto jsme tomu neříkali, ale je to v podstatě v každé druhé knize. Robinsonka, ale třeba i v knihách Rychlých šípů, v knize Bylo nás pět, a mnoho dalších. Když nejste schopna číst toto, jak byste zvládala naše četby ve 13 jako Runa River a Cesta slepých ptáků. JInak výchovný by byl i román Vojna a mír

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]