Nejste přihlášen/a.
V hloubce 1m pod hladinou vody byla uvolněna korková zátka o hmotnosti 100 g. Do jaké výšky vyskočí nad povrch vody? Hustota korku je 200 kgm-3, hustota vody 1000 kgm-3. Odpor vzduchu neuvažujeme. Tíhové zrychlení je 10 ms-2.
Jak na to? DÍKY MOC
Zmíněná zátka je ve vodě nadlehčovaná silou 400g, na vzduchu však váží jen 100g. Takže při zanedbání všech odporů a pokud platí zákon zachování energie, tak vyskočí 4x výš než kolik ujela pod vodou. Ale takto položený příklad je pouze teoretická hříčka a nemá reálný smysl, protože odpor vody (a pak i vzduchu) je zcela zásadní a nedá se zanedbat. Pokud si to vyzkoušíte v bazénu, špunt vyskočí jen pár centimetrů.
doplněno 02.05.13 20:02:To, že uvádím sílu v gramech (resp. kilogramech), tím se nedejte zmást, můžete si to vynásobit tíhovým zrychlením a máte newtony. Ale protože g je stejné nad vodou i pod vodou, tak je to jedno.
Odpor vzduchu lze mozna zanedbat, ale rozhodne nelze zanedbat odpor vody. Bez nej by zatka vyskocila na hladinu za staleho zrychlovani za cca 0.2s rychlosti zhruba 10m/s, ale k tomu zcela jiste nedojde, pac rychlost korku se ustali diky odporu vody na mnohem nizssi rychlosti.
Je potreba tedy znat minimalne jeste soucinitel odporu vody daneho spuntu a jeho tvar - rozmery.
-
Jinak samozrejme prvni cast je Archimedes, druha pak kineticka vs. potencialni energie.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.