Nejste přihlášen/a.
Pokud má někdo lehkou vadu řeči(občas se přeřekne,zadrhne, zakoktá). Myslíte, že by to mohlo v nějaké cizí řeči vymizet? Děkuju za odpověď.
Také si myslím, že nemohlo.
Přesto uvedu tento příklad: moje kolegyně se v rodném jazyce často zadrhává, komolí slova - nedořekne je do konce. Mluví-li ovšem anglicky, vyjadřuje se mnohem lépe, srozumitelně. Předpokládám, že je to tím, že se v anglické konverzaci více snaží, více přemýšlí, mluví pomaleji.
V nekterych pripadech koktani muze v cizim jazyce opravdu dojit k castecnemu potlaceni jevu koktani (dojde tedy k POTLACENI, nikoliv k ODSTRANENI). Napadaji me situace, kdy ma clovek problemy s vyslovnosti nekterych pocatecnich hlasek (p,b,k, t...), ktere se v nekterych jazycich vyslovuji s pridechem (p→ph/pch). Take kdyz nekdo kokta v cestine kvuli vysoke rychlosti mluveni a v cizim jazyce nechce delat gramaticke chyby a proto mluvi pomalu, tak taky koktani castecne potlaci (alespon do doby, kdy se stane plynulym mluvcim v tom danem cizich jazyce a pak kokta stejne jako v cestine ). Dale me jeste napadaji pripady koktani kvuli spatnemu dychani (clovek se v cestine malo nadechuje, protoze ze sebe chrli jednu vetu za druhou). To pri obecne pomalejsi mluve v cizim jazyce take muze castecne zmizet.
Jak ale pisi, koktani nezmizi uplne, jen se castecne potlaci kvuli jinemu zpusobu mluveni v cizim jazyce. Jakmile se clovek stane plynulym mluvcim v tom cizim jazyce, bude koktat uplne stejne
Koktani neni zpusobeno jazykem, kterym clovek mluvi (koktaji lide po celem svete) nebo deformaci mluviciho ustroji, ale nejakou mozkovou poruchou, respektive psychickym blokem v mozku, ktery nikdo zatim neumi odstranit.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.