Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Energie výbuchu - benzín vs plyn

Od: johnyxxx odpovědí: 3 změna:

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jelikož kamarád dělá počítačové systémy řízení provozu a dodávají je i do spaloven padla mezi námi zajímavá otázka: co by víc poškodilo pec spalovny jestli kanistr stlačeného propan-butanu nebo kanistr čistého benzínu? Nechceme to samozřejmě zkoušet proto se obracím s pomocí na Vás teoretiky. Já si myslím že kanistr benzínu jelikož si myslím že se při jeho výbuchu/vznícení uvolní více energie tím pádem má větší destruktivní vlastnosti kamarád si myslí že větší paseku by nadělal Butan jelikož se dá více ztlačit. Můžete nám někdo nabídnout nějakou vědeckou odpověd? Děkuji

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x

Tak to já nevím, ale mám pocit, že tekurý benzin nevybuchuje, že vybychojí benzinové páry. Ale je otázka, jak by ten jev probíhal. jestli v průběhu vložení by se ty páry nevytvořily dřív, než by benzin chytil.

 

axlik*

0x

Dle mě rozhodně butan, podívejte se na domy, kde jim vybula bomba s butanem..A jak se již píše nademnou, samotnej benzín jen hoří, vybuchují jeho páry..

 

overitnick*

0x

Vybuch je horeni zapalne smesi (palivo + kyslik) v celem objemu najednou.

Principem tedy je, ze se kyslik dostane k co nejvetsimu mnozstvi paliva v co nejkratsim case.

Coz se stane u plynu, ktery se stlaceny po uvolneni rychle rozepne, nikoliv u kapalneho paliva.

A zde je mozno sledovat prave i hlavni cestu, kterou dojde k destrukci veci v okoli vybuchu.

U plynu dochazi k intenzivnimu horeni celeho objemu (vybuchu), ale take dochazi k rychlemu dohoreni celeho mnozstvi paliva (vybuch trva radove sekundy v zavislosti na mnozstvi paliva). Pokud se v okoli nenachazi zadne horlave veci, je po par sekundach prostor vybuchu pristupny.

Naopak u tekuteho paliva dochazi k vybuchu pouze vypareneho paliva, tedy exploze byva mensi (samozrejme zavisi na mnozstvi nashromazdenych vyparu), ale posleze dochazi k rozmetani tekuteho paliva do okoli a tim i k naslednemu intenzivnimu dlouhodobemu horeni ve velkem prostoru.

Tedy.

Pokud je spalovna stavena tak, aby odolavala vysokym teplotam (coz z logiky veci je), pak by ji mel poskodit spise masivnejsi vybuch plynu.

V kanystru benzinu zrejme nebude prilis prostoru na nejake velke hromadeni vyparu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]