Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
mám takový problém.
Vypravte se do Muzea městské hromadné dopravy v Praze.
Vypravte se do Muzea městské hromadné dopravy.
Bude i v druhé větě velké m? Je to z diktátu pana Svěráka a já si nejsem jistá. On to zdůvodnil v první větě, ta s tou Prahou, tak, že je to název instituce, takže velké m. Jenže pokud tam nebude ta Praha, bude to pořád velké m? Díky moc.
doplněno 19.09.11 18:04:Ještě se omlouvám za název otázky, to je překlep, nemluvím nějakým hantecem. Ale navíc nevím, jak to mám opravit, asi to nejde.
Dobrý den. Podle mého názoru v druhé větě má být malé m, protože se může jednat o kterékoliv muzeum, zabývající se tématikou hromadné dopravy. V první větě je jasně dáno, že se jedná pouze o to jedno muzeum, které je v Praze. V druhé větě se může jednat o jakékoliv muzeum hromadné dopravy. Podle mého názoru by mělo být v druhé větě malé m.
Ale zase si vemte, že Hlavní nádraží je také velké h a nepíše se, že leží v Praze. To proto, že je jen jedno. A podle mého názoru je to i s tím muzeem. Nevím, zda existuje ještě nějaké muzeum hromadné dopravy, ale myslím, že je jen jedno, a to v Praze. No já se modlím, aby to bylo velké m. Já jsem totiž do diktátu napsala velké. To je jako Divadlo J. K. Tyla, ne?
doplněno 19.09.11 17:05:On je právě celý diktát o tomto muzeu. Tak nevím. Vizte. link ceskatelevize.cz/...
Protože Hlavní nádraží je název zastávky. Všechny zastávky mají v jízdním řádu velké písmeno.
doplněno 19.09.11 17:23:Čeština je záludná. Pokud bylo i tou druhou větou myšleno právě to jedno muzeum, což by mělo vyplynout z předchozího textu, pak je podle mého názoru skutečně správně velké M. Pokud by ale byly tyto věty napsány takto samostatně bez dalšího textu, tak první M velké a druhé m malé. Vycházím ze zkušenosti ještě ze základní školy, kdy jsme jednou měli diktát o Pražském hradu. V jedné větě bylo napsáno, že někdo šel na Hrad, nebo jak to bylo a bylo myšleno z předchozího textu právě ten Pražský tak tam bylo velké H.
Diktát jsem nečetl, ale pokud z kontextu vyplývá, že se jedná o nějaké konkrétní muzeum, mělo by být s velkým písmenem, i když přímo v konkrétní větě nemusí být toto zmíněno.
Konečně člověk, který mě trochu podpořil duševně . Právě, že celý diktát je to tom konkrétním Muzeu městské hromadné dopravy, které se nachází v Praze.
doplněno 19.09.11 17:45:Ještě pro ty, kterým by se nechtělo dívat na video, je zde link zpravy.idnes.cz/... na text diktátu. I kdyby bylo vynecháno v Praze, tak z konce předposlední věty vyplývá, že tramvaje jezdily skutečně v pražských ulicích.
No jo, jenže když mi to bude někdo diktovat, nemůžu uprostřed článku tušit, co bude v předposlední větě.
A není naší metropolí myšleno naše hlavní město, tj. Praha? To je hned v první věte. Já nevím... Ale doufám, že tam bude velké m.
doplněno 19.09.11 18:30:S tím já problém nemám. Jenom mě zajímá, jak by se to psalo, kdyby tam nebylo to v Praze.
Na tom Vašem odkazu nic do textu nedoplňujte, klikněte na "Vydohnotit" a poté na "Zobrazit opravený text". Všechny pravopisné chytáky uvidíte červeně a správný text.
Když se nebude jednat o název instituce, tak se píše malé "m" , například muzeum městské hromadné dopravy v Brně
I když z diktátu vyplývá, že jde o to muzeum v Praze? Já vím, už jsem trochu paranoidní, myslím si, že pokud si to budu dostatečně dlouho říkat, to že tam bude velké M, tak to opravdu bude.
Můj názor je, že pokud jde o konkrétní instituci, píše se s velkým písmenem. Např.: V Praze jsme se vydali na Hrad (rozumí se na Pražský hrad). Ale jinak: Na výletě jsme se šli podívat na hrad (nějaký hrad). Záleží na tom, myslí-li pisatel konkrétní instituci, která se píše velkým písmenem nebo obecný pojem. Záleží tedy, jestli jste se vypravili do nějakého muzea nebo do Muzea, které se tak jmenuje a jen jeho jméno v textu zkracujete.
I ve druhé větě velké.
Některá pojmenování, která jsou od původu obecná (např. policie,armáda,obchodní banka, archeologický ústav, ministerstvo financí, vlastivědné muzeum, horská služba) mohou být zvolena i za oficiální název konkrétní organizace. Často se k nim připojuje nějaká specifikace, např. Policie České republiky, Archeologický ústav AV ČR, Horská služba České republiky. V takovém případě je namístě psát velké písmeno. Pokud není uveden celý oficiální název nebo se obecné pojmenování shoduje s oficiálním názvem instituce, pak vždy záleží na tom, co má píšící na mysli: zda jen signalizuje druh činnosti vyplývající z daného pojmenování, nebo zda mu jde o instituci, která se tak jmenuje.
Zdroj: ( prirucka.ujc.cas.cz/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.