Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Ohmův zákon pro celý obvod

Od: quebec* odpovědí: 13 změna:

Ke zdroji o vnitřním odporu 5 ohm je připojen rezistor o odporu 15 ohm. K tomuto rezistoru připojíme další rezistor nejprve do série a potom paralelně. Určete hodnotu tohoto rezistoru, jestliže jím prochrází v obou případech stejný proud.

Upozornění od sys hejkal 01. 08. 2011 11:16:40
drobné upozornění: máš tu dva odlišné dotazy pod stejným názvem... ostatních 48 se snaž odlišit třeba přidáním pořadového čísla... je škoda, aby rádcové přeskočili příklad v domnění, že už do něj přispěli...

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

buss

0x

To je jak ve škole...

quebec*

nj, protože ne všichni mají prázdniny...

buss

... jde o ten rozkazovací způsob.

 

cepagis*

0x

U včerejšího příkladu jsi psala, že jich máš padesát - jeden jsme už spočítali, dnes tu máme druhý, bude jich vážně ještě 48?

quebec*

no klidně by jich mohlo být ještě víc (celkem jich mám 600), ale doufám, že zas tak blbá, abych je všechny nespočítala, nejsem

 

klusik*

0x

Je to jednoduché:

1) OBRÁZEK, i když je to sebevětší pitomina

2) Víme, že proude I1 == I2, pokud (R1+Rx) && (R1||Rx), žejo. Takže si stestavíme rovnice pro oba případy a dáme je do rovnosti.

Tedy víme, že proud v odporu je U/R, žejo. Odpor sériového obvodu bude tedy U/(Rx+15+5).

Tento proud, který nazvu I1 chceme, aby procházel i paralelním odporem Rx. Čili víme, že napětí na připojeném odporu bude stejné, jako na tom 15ohmovém a současně víme, že proud přes něho bude U/(Rx+20). To nám dá rovnici o jedné neznámé (Rx) a tu vyřešíme

Tedy: Paralelní kombinace odporů je Rn = R1×Rx/(R1+Rx). Víme, že celý odpor bude Rv + Rn. Proud celým obvodem bude Ic = U/(Rn+Rv) (jen pro informaci, ne, že bychomto potřebovali vědět) . Pokud však známe proud obvodem, víme, v jakém poměru se rozdělí na paralelním děliči proudů:

Pro R1 je to Ic * Rx/(Rx+R1) a pro Rx zase Ic*R1/(Rx+R1).

Všechny proměnné a vztahy máš vyjádřené, dej to dohromady a vyřeš to. Hodně zdaru

(Samozřejmě by to šlo řešit třeba přes Theveninovu větu nebo jinak, tohle mi ale přijde takové průhledné)

quebec*

A jakže to tam je s tím napětím v paralelním obvodu? Platí, že svorkové napětí = napětí na prvním i na druhém rezistoru? A v sériovém zapojení, platí, že svorkové napětí = napětí na prvním rezistoru plus napětí na druhém rezistoru?

Pořád to nějak nedokážu dát do kupy, i když vím, že ten odpor má vyjít 45 ohm.

klusik*

Základní pravidlo je, že pokud máš sériově nějaké dvě (a více) součástek, protýká jimi stejný proud. Ale je na nich (může být) různé napětí. A u paralelního naopak platí, že napětí je stejné, ale proudy se liší.

Platí tedy, že "svorkové napětí" zdroje se rozloží na oba sériové rezistory, nicméně nesmíš zapomenout na započítání sériového odporu zdroje. Takže vlastně na všechny tři tyto součástky.

U paralelního se rozloží tak, že každá "paralelní větev" se chová do důsledku jako jeden sériový blok. Bohužel tu nejde kreslit, ale představ si, že máš tři odpory připojené k ideálnmu zdroji napětí. Přitom jeden je v sérii a pak jsou další dva paralelně. Pokud napětí bude na prvním třeba 5 V a na druhém 10 V (zdroj tedy 15 V), potom i na třetím bude 10 V (pokud jsou zapojeny odpory paralelně). Protože napětí v paralelních větvích je stejné. Ale neznmená to, že pokud připojíš další (čtvrtý) odpor jako paralelní větev, že pořád napětí bude 10 V - prostě napětí zdroje se rozloží jiným způsobem (bude muset procházet větší proud, tzn. bude větší úbytek na sériovém odporu)

Bez obrázků ale mi přijde, že taková rada je dost nepředstavitelná

 

kosak*

0x

Hele, povím ti jak vypočítat podoboný příklad ala kosak. My měli na škole jednoho dost zajímavýho učitele. Ten dával písemky tím způsobem, že zadal pouze jeden (za to ale velmi složitý příklad) na dvě hodiny a pak si vodešel na oběd, protože věděl, že to stějně nikdo nevyřeší. Šlo o to že pokud zadal jenom jeden příklad, tak ste buď dostali za 1, nebo za 5. Tento profesor byl velice líný a nehodlal se s písemkama opravovat. Bohužel pro něj, narazil na mnohem silnějšího protivníka. Kosák byl tenkrát na svůj poměrně mladý věk línější než jeho starší a zkušenější protivníci a proto jakmile se zavřely za učitelem dveře, zamířil rovnou do skříně, kde si vyhrabal jednotlivé hodnoty odporů, chopil se multimetru a ...tadá... příklad byl spočítán.

Geniální na tom bylo to, že ostatní spolužáci poškrtali 4 papíry a nakonec příklad stejně nedořešili. Kosákovi stačil na "výpočet" pouze jeden řádek. Vrátivší se učitel chtěl kosáka nechat vyhodit za to že podváděl, hlavně proto že kosák drze tvrdil že to všechno počítal rovnou z hlavy, protože "mezivýpočty by ho akorát zdržovaly". Profesorovi se přímo nabízela možnost, že kosák výsledky opsal, bohužel ale nebylo od koho, protože se kosák pojistil a ze všech ostatních multimetrů vyndal před hodinou baterie, takže dosáhl jako jediný správného výsledku.

A tak milému profesorovi nezbývalo než dát kosákovi jeho první jedničku z elektrotechnických výpočtů a na příští 4 roky si na něj pořádně zasednout.

Konec.

klusik*

Aneb profesor debil, jojo...

quebec*

Taky by se mi líbilo říct, že mezivýpočty mě akorát zdržují a nějak mu tam hodit ten výsledek :D, jde o to, že ten výsledek mi z nějakýho multimetru bohužel sám nevyskočí

 

radarbrdy*

0x

Ahoj, vyšel mě výsledek Rx=45ohmů.

K výsledku se dostanete takto:

1/ namalovat si sériové řazení odporů

2/ namalovat situaci s paralelním řazením odporů

3/ trik: Rx bude v případě 1/ a 2/ stejný, a stejně proud je v případě 1/ a 2/ stejný, takže i napětí na uzlech Rx bude stejný. Já si ho označím třeba Ux. Tím pádem se obvodový rovnice zjednoduší

4/ sestavte si rovnice pro případ 1/ jednu, pro případ 2/ tři. V rovnicích figurují proudy obvodů, označte si logicky podle sebe.

5/ trik: zvolte si pro jednoduchost Ix=1A. Ix je nyní 1, a to dosazujte do rovnic z bodu 4/ , po chvilce dostanete Rx=45ohm. Nepotřebujete ani složitě počítat paralelní kombinaci RxII15ohm.

6/ protože jde o lineární obvod, můžeme použít trik 5/

Hodně štěstí.

klusik*

Hezké řešení Líbí se mi Neuvažovat o odporu jako o odporu, ale jen jako o úbytku napětí

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]