Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Ze ZŠ na sportovní gymnázium

Od: mieleki odpovědí: 7 změna:

Dobrý den, jsem v 4. ročníku 8 letého gymnázia (9. ZŠ) a dělám/dělal jsem aktivně několik sportů. Kolem mě na gymnáziu jsou jen samí sportovně neschopní lidé a já tak nějak cítím, že tam nějak nepatřím. Naštěstí je hned naproti sportovní gympl, kde bych byl přijat kdybych chtěl přestoupit. To je pro mě ale velké dilema. Ve škole mám vcelku dobré známky (talent na jazyky,na vysvědčení jsme zatím neměl horší známku jak 2), ale bojím se, že když přejdu tohle ztratím a přijdu o vzdělání a následný luxus ve vysoké, kterou mi poskytne normální gympl. Takže moje otázka zní: Je pro mě vhodné přestoupit na sportovní gympl? Budu mít při výběru VŠ stejné podmínky a budu podobně připravený?

PS: Učí se na Sportovním gymplu normálně 2 jazyky?

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

mieleki

ve výběru vysoké*

 

michalkolesa*

0x

Já jsem osobně proti gymplům. Lepší je nějaká odborná škola, protože pokud se nedostanete na vysokou tak s gymplem Vás nikdo nezaměstná, protože máte v podstatě jen základku, ale žádný odborný předmět.
Myslím, že 2 cizí jazyky se učí na většině středních škol, takže na gymplu to bude samozřejmost. Já měl problém s jedním cizím jazykem a 2 by byla moje smrt.

reeve*

... a proto absolventi gymnázií vykazují suverénně nejnižší nezaměstnanost (v porovnání s absolventy SOŠ a SOU), že?

Mýtus o tom, že "pouhý gympl není nic", pochází ještě z dob rudých dělnických kádrů, kterým byla gymnázia s jejich intelektuální tradicí trnem v oku. A jak je vidět, navzdory všem statistikám se v mysli české veřejnosti drží dodnes.

Měl jsem to štěstí o daném tématu mluvit s odborníky, včetně lidí ze zaměstnavatelských svazů (za odborníka určitě nepovažuji bývalou pražskou radní pro školství, jistou M. K., autorku přiblblé kampaně "Já nejsem z gymplu!"). Všichni se shodli, že z pohledu zaměstnavatelů sice čerství absolventi gymnázií nemají žádné odborné vědomosti ani dovednosti, ale zato mají mnohem lepší schopnost se učit než třeba absolventi odborných SŠ. Takže po krátkém zaučení v zaměstnání často zvládnou totéž co průmyslovák nebo absolvent obchodní akademie po čtyřech letech studia a hlavně mají potenciál se do budoucna dále vzdělávat. Flexibilita a schopnost rychlé adptace na změny se na trhu práce cení čím dál více, jednostranná odbornost čím dál méně.

Logicky můžete namítnout, že vyšší studijní schopnosti gymnazistů nejsou zásluhou školy, ale pouhých genetických dispozic. Statistiky ukazují, že tomu tak není. Podíl gymnazistů ve středoškolské populaci neustále roste, takže se dnes na gymnázia dostávají i uchazeči, kteří by dříve pro nedostatečné studijní předpoklady nebyli přijati. A přesto podíl gymnazistů mezi nezaměstnanými čerstvými absolventy středních škol zůstává setrvale velmi nízký, zatímco nezaměstnanost absolventů SOŠ a SOU postupně roste. Gympl prostě dokope člověka k učení, zatímco mnohé odborné střední školy nikoliv. (Samozřejmě že z obou stran existují spousty výjimek.)

 

eulalie*

0x

No srovnám-li gymnázium a sportovní gymnázium, je přeci logicky jasné, že na sportovním gymnáziu bude více tělocviku na úkor jiných předmětů. Na současném vašem gymnáziu nemusí být žádní sportovní borci, stačí, když jsou tam borci na matiku, fyziku, chemii, biologii... ne? Podmínky byste měl asi stejné, co se přijetí na VŠ týká, otázkou zůstává, jestli by vás sportovní gymnázium na to lépe připravila. Můj osobní názor je, že nikoliv. Máte-li talent na jazyky, proč chcete na sportovní gymnázium? Protože vám vadí, že jsou vaši spolužáci leví na sport a moc jim nejde? No dobrá, ale kdo se kdy bude živit sportem... Přeci ten sport můžete pilovat mimo školu, pokud se vám zdá, že ho ve škole máte málo. Kdybyste viděl mě v tělocviku na přírodovědném gymnáziu, zaplakal byste hořce nad mým "uměním" a vysmál byste se mi do obličeje. Přesto jsem ráda, že jsem chodila na dosti náročnou školu, která mě do života docela dost slušně vybavila. Přeberte si to jak chcete, ale já bych - být vámi - zůstala kde jste nyní.

mieleki

tak stále je to gympl a když už mám poměrně teď jasné co budu dělat a vím, že nic co se tam naučím navíc nevyužiju? stále je to gympl a ne učňák/střední

 

kt8d5*

0x

Víte, jak se říkalo absolventům sportovních gymnázií? Blbí ale opálení!

 

tynaaa

0x

Chodila jsem na sportovní gymnázium a má nejlepší kamarádka na klasický gympl, tudíž mám srovnání vcelku velké. Upřímně řečeno, nároky byly stejné, prostě gympl, záleží na učitel od učitele, jako vždy...úspěšnost absolventů v přijetí na VŠ jsme měli dokonce vyšší...v čem je teda rozdíl? Konkrétně u nás, klasicky dva jazyky plus latina a sport byl již zařazen ve výuce, musela se jednat o kmenový sport školy, tudíž pokud sportovně hraješ hokej (dám příklad), tak tréninky budeš mít v rámci vyučování, jenže s tím taky souvisí docházka, pokud závodně sportuješ na normálním gymplu, můžeš sport občas vesele flákat, ale tady se Ti započítává do výuky a nesmíš přesáhnout 30% absence...pokud si sportuješ jen tak pro radost nic závodního, tak jsme měli třídy s rozšířenou výukou sportu, tudíž tělocvik každý den...ale čisté sportovní třída je lepší, protože Ti i vyjdou vstříct, pokud si celý víkend na závodech, některý učitlé omluví, že nejsi připraven...kdyby Tě ještě něco zajímalo ptej se...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]