Nejste přihlášen/a.
Bylo by dobrý vědět, jak dlouho a jak často se učíš. Když trávíš nad učením třeba hodinu v kuse, nepoleze to do hlavy skoro nikomu. Zkus se učit třeba dvacet minut, dát si pauzu a pak pokračovat. Na můžeš zkusit meditaci nebo změnu prostředí, třeba jít někam ven, kde bude klid. Pokud trávíš hodně času na mobilu, mohlo by taky pomoct to omezit. I když zatím neexistuje jasný důkaz, že socky a krátká videa zhoršují pozornost, něco na tom bude...
Osobně mi dost pomohlo, když jsem si látku přečetl a pak si vytvořil vlastní test. Například, když jsem se učil o Karlu Čapkovi, sepsal jsem si důležité informace (jeho díla, kdy se narodil, stručnou historii) a pak si je napsal nanečisto. Když mi něco chybělo, znovu jsem si to přečetl a opravil, dokud to nebylo správně. A za pár dní jsem si to zopakoval. Dá se to aplikovat na cokoliv, třeba když píšeš slohovku, místo toho, abys řešila, co všechno má obsahovat, radši si ji zkus napsat nanečisto. Cvičením si to zapamatuješ líp než jen čtením.
Když se učíš něco obsáhlejšího, třeba o knize, je dobré si představit, že o tom někomu vyprávíš. Vytvoř si otázky a pokus se na ně odpovědět. Když si nebudeš jistá, znovu se na to podívej a za pár dní si to zopakuj. Možná ti to bude připadat divný, ale až budeš v místnosti s předsedou, místopředsedou a bandou učitelů co na tebe bude zírat a čekat co vyplodíš, tak to bude horší...
Když to shrnu... uč se v kratších intervalech a dělej si pauzy. Medituj a omez věci, které tě rozptylují, třeba mobil nebo sociální sítě. To, co se naučíš, procvičuj(ne jen čtením, ale vlastními testy.) A když se učíš o něčem, co můžeš vyprávět (kniha, autor, slohovka), vytvoř si osnovu, nauč se to a procvič to. Opakuj to za pár dní, abys sis to líp zapamatovala.
To je těžké. Někomu pomůže přepis učiva, někomu barevně potrhávat, dál mnemotechnické pomůcky (přiřadit k dané problematice nějakou třeba z osobního života, atd...nebo to mít jako básničku s rýmy) a někdo prostě na to nemá a učivo je pro něj těžké. Sám jsem měl problém s předměty, které mě nezajímaly. Dnes je k práci nepotřebuji a daří se .
Honíte se za výborným hodnocením nebo jde o to nepropadnout?
Ještě si u toho můžete čmárat. To aspoň na technické věci (matematika, fyzika aj.) velmi pomáhá. Prostě si to rozebrat. Balík papírů a tužka (případně i pastelky nebo barevné propisky) byly potřeba na učení se na zkoušky na vš.
Záleží taky o jakém levelu se bavíme. Já taky na základce vystačil s tím, co jsem slyšel a nikdy mi nestálo za to se nějak drtit (opravdu jsme neměl touhu šprtat telefonní seznamy pro případ, že by se někdo ptal, taky jsem jsem za to zejména v dějepisech nasbíral špatné známky), podobně na učňáku. Na průmyslovce jsem se na to už musel i dívat, ale zase tolik jsem tomu nedal. No na vysoké, to už bylo potřeba tomu nějaký čas věnovat, tam to chodí tak, že půl roku posloucháte, nikdo po vás nic nechce a pak přijde zkouškové šestinedělí a musíte se to nadrtit na zkoušku. A to podle mě nikdo nedá jen s tím, co slyšel v hodině.
Lze se učit 30 minut, pak 30 minut pauza atd. Mozek si odpočine a funguje při dalším učení zase dobře. Učit se samozřejmě ve stavu uvolnění, nikoliv napětí. Při napětí si nelze nic zapamatovat.
Nicméně největší díl toho, zda jste schopná informace vstřebat a skutečně se je naučit, má na svědomí genetika. Pokud na to půjdete přes sílu, stejně si nepomůžete. Některým jednoduše dáno je, jiným ne. Nejsme všichni stejní a nikdo nemáme stejné možnosti. Proč si myslíte že v rodině lékařů jsou většinou jejich děti také lékaři nebo jsou jinak VŠ vzdělaní a proč v rodině dělníků jsou často děti také dělníci? Ne, není to zdaleka výchovou. Děti VŠ vzdělaných se učí snadno a hned si vše pamatují, a děti dělníků si pamatují často velmi těžko, zapomínají a nejsou schopní se naučit obsáhlejší učivo. Tak to prostě je. Spravedlnost neexistuje. Podívejte se na to, jaké zaměstnání mají vaši rodiče - speciálně matka. S největší pravděpodobností budete dělat to stejné a na to také máte předpoklady. Soustřeďte se tedy na to co vám jde snadno.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.