Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
potřebuji zkrátit teoretickou část mé absolventské práce na téma cestovního ruchu v Dolním Poohří. Původně jsem měla napsaných 32 000 znaků, ale letos může mít teorii jen maximálně 10 000 znaků. Nechci smazat důležitou část a nevím, jak na to. Zkoušela jsem ChatGPT, ale ten mi zadání nesplnil včas. Jsem ochotná i zaplatit za pomoc. Potřebuji práci co nejdříve ukončit, abych se mohla věnovat praktické části, kde mám již hotové dotazníky a data v Excelu.
Opravdu jsem si na to loni koupila x desítek knížek o cestovním ruchu ze kterých jsem čerpala, plus ještě z propagačních materiálů této destinace a ráda bych ve čtvrtek své vedoucí ukázala, že už mám něco víc než to co jsem ji ukazovala loni. Ano, vím, že vedoucí je hlavně od toho aby mi s tímto pomohla ale je to velmi zaneprázdněný člověk a proto bych ji ráda otravovala co nejmíň.
Předem děkuji za vaše rady.
@slaisa
Neznám, nepoužívám, myslím že elektrika jde zbytečně pálit i lepšímy způsoby a na lepší věci
@zkracujto
Nemusíš mi věřit, to je v pohodě. Nicméně u nás to je povolené (samozřejmě taky limitovaně) i pro bakalářky, svoji školu doxxovat nebudu ale třeba čvut vypadá že to taky v jisté míře povoluje. Samozřejmě si to nemůžeš nechat napsat celé. Tak jsem to nemyslel pokud to tak vyznělo.
Nicméně my máme pravidla dost podobné s čvut. Já jsem to teda celkem ignoroval protože to používat nehodlám ale my máme navíc ještě citovací pravidla kdy je nutné snad všechno vygenerované ocitovat, datem generování, jazykovým modelem a jeho verzí (jak moc jsou tyto údaje užitečné nesoudím).
Jinak důvodem u nás bylo to, že stejně nemůžeš nějak efektivně poznat zda to bylo generované nebo ne. Takže místo zakazování je to povolené s pravidly. S čímž já celkem souhlasím, když to někdo bude chtít použít, stejně mu v tom nezabráníš.
Btw my jsme to mohly používat i na některých zkouškách ale kvůli tomu zavedly povinost své řešení vysvětlovat a byla celkem sranda poslouchat jak někteří z fleku zkoušely pochopit jak to jejich řešení vůbec funguje (neudělaly to, aspoň ne ve stejném pokusu kde jsem byl s nima).
Jestli to počítám správně, tak 32K znaků je asi 9-10 stránek v typické knížce a 10K znaků jsou asi 3 stránky.
Vypíchni z tvého textu X nejdůležitějších informací a pak jen Copy&Paste ty informace kolem. Sama dobře víš, co je nejdůležitější, co je ještě důležité a co můžeš zmínit jen jednou (třeba i informacemi nabitou) větou a uvést odkaz na zdroj s více detaili. V textovém editoru to budeš mít seškrtané a upravené za jeden delší večer.
Na formátování textu se vykašli. Do nějakého jednoduchého editoru buš jen ten vlastní text. Až ho budeš mít hotový, tak teprve pak to můžeš importovat do Word-u a hrát si s fonty, referencemi a vzhledem.
Popadl jsem první 3 knížky a mám (řádků × písmen_na_řádku):
kniha č.1 (od pohledu velmi řídké a velké písmo: 29 x 51 = asi 1500 znaků
kniha č.2 (hustější, stále dost velká písmena): 42 x 58 = 2400 znaků
kniha č.3 (písmo běžné velikosti): 38x58 = 2200 znaků (ve výsledku má stejných 58 písmen na řádek, ale protože jsou tučnějšími tahy, tak vypadají proporciálně menší)
Vychází mi výrazně méně, než si pamatuji. Popadl jsem ještě jednu trošku větší knihu a ta má prakticky stejných 38x61.
Myslím, že jsem to kdysi počítal z této ukázky normostrany. Má to 96 písmen na řádek a ekvivalent 33 řádek. Při těch běžnějších 38 řádcích na stránku knížky to dává 38x96 = 3650 znaků, tedy zhruba těch mých 3500 se kterými jsem počítal.
Otázkou teď jen zůstává, proč moje (náhodné) knihy mají jen 58 písmen na řádek a ne 96 (o 65% více! ).
Vy v první řadě netušíte, co za jednotku je normostrana. Je to 1800 znaků včetně mezer.
1800 znaků ve velkém fontu mohu napsat na 1800 fyzických stránek po 1 znaku, ale tehdy nejde o normosranu. Stejně tak je mohu v miniaturním fontu nacpat na papír o velikosti lístku na autobus. To je jednotka, ne počet znaků na stránkách ve Vaších knížkách.
Stejně jako pokud mám metr, tak je to 1000 mm a to i když tento metr nastříhám na 10 částí po 10 cm a různě je rozházím, pořád mluvím o jednotce jednoho metru.
Dostudovat a až pak radit.
Předpokládám, že kdyby si práci teď pro náhled vytiskla, že ji nebude tisknout jako vořech neproporciálním fontem s řádkováním, kde by projel traktor, protože to je prakticky nečitelné, viz ten můj obrázek. Pak ten vytištěný text bude mít hustotu těch "mých" 3500 písmen na stránku a těch jejích 32 000 znaků se vejde na 10 stránek. A protože ví, kolik času ji přečtení 10 stránek zabere a kolik textu tam je, tak bude mít i představu, kolik toho musí seškrtat a jak dlouho jí to bude trvat.
> cca 10 stránek těch 10 000 znaků
1000 zn./str. bude vypadat jako noty na buben, i když bude na každé stránce záhlaví, zápatí a 2 grafy nebo fotky.
> Nevím jestli tam můžu mít odkaz se zdroji, protože my tam uvádíme citace.
Myslel jsem uvést to jako odkaz na tu citaci.
@lmgfy Nerozumím, co to zde pořád předhazujete za fantazie.
Pokud dostanu zadání, že má mít práse 10 normostran, má mít 18 000 znaků. Word a jiné textové editory znaky počítají nebo si je lze nechat sečíst na internetu.
Pokud má zadání na 3 normostrany, je to 5400 znaků včetně mezer. Pokud napsala 18 000, musí seškrtat 12600 znaků. Nic jiného v tom není a ani ve formátu Vašich knížek tu práci nebude odevzdávat.
Já o voze, někdo jiný o ... normostranách?!? Komu není pomoci, ten at si za trest přečte knihu natištěnou v rastru 60x30 znaků a pak nám sem může přijít říct, jak se mu v tom textu s ohledem na požadavek velké úpravy rozsahu lépe orientuje v porovnání s běžně tištěnými stránkami knih.
Jestli mě teď omluvíte, půjdu si přečíst článek se 750 slovy. Nemám představu, jak dlouho mi to bude trvat, protože jen vím, jak dlouho mi trvá přečíst stránku v knize.
Já o dotazu, Vy o fantaziích.
Psal jsem, že normostrana je JEDNOTKA. Ne počet stránek, na které tuto normostranu umístíte, ale počet ZNAKŮ, které lze umístit na jednu nebo libovolný počet stránek. Ono studentka pravděpodobně ví, že má použít písmo takové velikosti a typu, které se příjemně čte (třeba Arial ve velikosti 11).
Vy fantazírujete zcela zbytečně o tom, jak se to bude číst.
Takže jsme konečně zjistili, že si svých 32 000 znaků vytiskne Arielem 11pt v hustotě 3 500 znaků na stránku a vyleze jí 9,5 stránek, které musí zredukovat na tři. Že to ale trvalo! Někdo to prostě vezme ke studánce přímou cestou a někdo jiný to musí vzít přes smetiště s nesouvisejícími normostranami.
Normostrana je jednotka a holka dostala zadání na minimální a maximální možný počet jednotek a tedy normostran.
Vy zde fotíte nějaké staré bible, ale tazatelka nejde psát starou bibli. Tazatelka chce zkrátit svou práci, aby vyhověla zadání na její jednotkou vymezený rozsah.
Konec debaty.
Tazatelka má zkrátit 32 000 znaků na 10 000 znaků, což je -- pro jednodušší představu -- zkrácení 9,5 běžných stránek na tři. Nechápu, proč jste se do toho snažil zamotat úplně nesouvisející jednotku 1800 znaků (o které tazatelka navíc sama píše, že ji nepoužívají a místo toho používají 1000 znaků).
AI můžeš použít na zkrácení krátkých textu třeba o 10 % znaků - přečteš si to a zjistíš, že někde Ti dává dobré návrhy, někde ne. Ty ale potřebuješ zkrátit text o více než 300 %. Umíš si představit, jakou by v tom AI nadělalo paseku? Potřebuješ něco jako nechat tam začátky a konce kapitol, vynechat souvislé části, které nejsou tak klíčové. AI nevynechá ucelenou informaci, ta tam narve všechno v tak husté konzistenci, že to nebude dávat smysl. Vložila jsi do toho hodně práce, tak si to nenech zkazil. Do večera to třeba stihneš. Začni tím, že si proškrtáš celé kapitoly, nebo delší části kapitol.
Aby byl i horní limit o tom jsem slyšel, ale spíš pro většinu lidí bylo problém dostat se na ten spodní limit. Jo jasně říkali nám něco ve smyslu minimálně 40 stránek, 50 by mohlo stačit, 60, 70 to už je dobrá diplomka, 100, 150 kdo to má proboha číst, ale žádný horní limit nebyl (některé školy ho uplatňovaly čistě z praktických důvodů kvůli místu v knihovně, kde se stále ještě archivuje papírová podoba).
Každopádně zkracování je pořád to jednodušší, stačí to poslat školiteli a ten to proškrtá, že zbyde s bídou ta třetina. A co se nepoužije, to se třeba může uplatnit jinde, když už je to sepsané. A na té praktické části by se mohlo nebo spíš mělo pracovat průběžně, ne čekat až bude hotový ten úvod. Aspoň bych si to tak myslel. Je běžné začínat takovou kostrou a tu plnit, ale vím, že jsou lidi, kteří jsou schopni sednout a začít úvodem a skončit závěrem na jeden zátah (žádná osnova a kostra a její vyplňování).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.