Nejste přihlášen/a.
Proč se mi zdá, že se poslední dobou množí takovéhle ty stesky:
Vybral jsem si školu, kterou nechci studovat, nebaví mě, myslím, že je na nic a netuším, kdo by mě mohl po vystudování chtít platit, natož tak, abych za to byl ochoten pracovat. Co jako mám dělat a jak to za mě vy ostatní vyřešíte, abych byl spokojený já?
.
Já si vybral střední školu v oboru, který mě bavil a kde bylo jasné, kdo všechno bude mou práci potřebovat až vystuduju a pokud vystuduju dobře, tak mě bude čekat dobře placené zaměstnání, které mě bude i celkem bavit.
Pak jsem tu školu vystudoval, jenže jsem si mezitím rozšířil obzor a zjistil, že ačkoli původní nápad nebyl úplně špatný, tak mě ve skutečnosti baví jiné věci víc a tak jsem si jako vysoukou školu zvolil takovou, která mi v tom ohledu víc vyhovovala. Tu jsem i vystudoval, ale mezitím se svět okolo změnil (například přišly počítače všude) a já viděl ještě lepší a perspektivnější cesty a jednu z nich si vybral a šel po ní a byl úspěšný a nechal za sebou spoutu skvěle odvedené práce. A zkušenosti ze střední i z VŠ jsem stejně uplatnil i v ne tak souvisejících oborech a ve svých koníčcích.
Samozřejmě jsem udělal i spoustu špatných rozhodnutí a místy na tom byl docela špatně, ale vždycky jsem šel dál a zase se zvednul. Pomocnou ruku člověk nejrychleji najde na konci vlastní paže
Jenže jsem taky většinou myslel dopředu a vybíral si, kam chci jít a pak taky něco udělal, abych se tam i dostal. Poslední škola, kterou jsem si nemohl vybrat byla ta základní a poslední věci, co jsem se musel učit, ačkoli jsem se jimi nechtěl nikdy zabývat byly marxismus-leninismus a vojenská příprava. To teď už naštěstí mladým nehrozí.
Zaměstnání jsem taky několikrát měnil (a později jsem se vykořistoval sám), ale vždycky jsem měl (díky své historii a dosavadním výsledkům) na výběr víc možnosti a volili jsem tu nejlepší pro sebe, i když bych snadno získal kteroukoli. A vždycky jsem šel do lepšího, než jsem opouštěl.
Je moc dobře, že přemýšlíte o tom, co by jste chtěla dělat. To myslím, že je nejdůležitější aby člověk v životě našel obor, který ho bude bavit a uživí se jím a nemusí to být nutně to co jste vystudovala. I nevhodně zvolená škola ještě není tragédie - šikovní lidé si to svoje nakonec najdou. Ale pokud již nyní máte přesnější představu o jiném oboru a o jiné škole rozhodně bych včas zauvažoval o přestupu na jinou školu.
Nevím, co se na Cestovním ruchu učí, ale cestovní ruch jako takový má určitě v ČR budoucnost a bude se rozvíjet. Jsme v tom dost zaostalí v porovnání třeba s Rakouskem, kde dokáží turisty nalákat do sebemenší prd. Hotely, pobyty, zájezdy (i do zahraničí), průvodcovství, vlastní ubytovna, regionální turismus, propagace, ... buď práce ve státní organizaci, příspěvkové organizaci, soukromé firmě nebo jako soukromá osoba na vlastní firmu. Určitě tedy ne servírka nebo uklízečka.
S maturitním vysvědčením se můžeš hlásit na libovolnou vysokou školu. Budeš dělat úplně stejné přijímačky jako kdokoliv jiný.
Nepíšeš, proč jsi se původně rozhodla pro tuto školu a jakou jinou školu máš teď na mysli.
Zkus se podívat na dostupné obory.
Kdybys přesto chtěla začít na jiné škole, tak nezapomeň, že přihlášky se podávají v únoru. Více v sousední podobné otázce.
Učila jsem nějaký čas i na hotelovce s cestovním ruchem. Něco přes 15% zůstalo u obsluhy nebo v hotelnictví obecně...Tak pro inspiraci, abys školu dokončila: Ti ambicioznější pokračovali. Nástavbová studia i VŠ. Co míváme srazy, tak jeden je dokonce právník, dvě VŠ ekonomky, dvě učitelky jazyků, někdo si přidělal správní nebo podnikatelskou fakultu, je tam tělocvikář v kombinaci s angličtinou, jedna šla na management do Zlína, o jedné vím, že sice vystudovala speciální pedagogiku, ale s manželem podnikají ve výrobě regionálních potravini, jedna dělá asistentku ve škole, jedna vede hypermarket, dvě jsou na infocentru, několik na recepcích v lázních a hotelu. Několik jich zůstalo díky praxím natrvalo v cizině / Anglie, Německo, Francie, Skotsko, Řecko, jedna má bar na zaoceánské lodi, jedna je letuška jedna zajíždí z již.Moravy denně do Rakouska dělat obsluhu na penzion, jedna tady dělá v CK/. Možnosti jsou. Koukej hlavně udělat maturitu.
Ekonomka marná není pro ženskou nikdy. A spolu s orientací na cestovní ruch úplně v klidu. Je to středoškolské vzdělání s maturitou, po kterém úplně klidně a reálně úspěšně můžeš pokračovat na výšku. Tam jde o to, aby tě to bavilo, což jsi se asi úplně netrefila. Za to se nestřílí, že člověk mění obor, dnes se tomu moc nevěnuje prostor té profilaci mladých. Základka se jede podle pravítka, ušlapou se přirozeně sklony toho kterého jedince a pak se máte honem rozhodnout. Teď stejně musíš počkat do září na nový školní rok. Do té doby zvaž své nadání a zájmy a můžeš to klidně zkusit i jinam. O tolik času jsi zatím nepřišla. Takové zjištění někde v půlce třetáku už je horší. Ale nedělej ukvapené kroky a koncentruj se na to, co by tě těšilo. Klidně navštívit výchovnou poradkyni.
Ještě chci říct, že cestovní ruch vyžaduje i nějaké to prostředí. Bydlíš alespoň někde v horách? Anebo uvažuješ o životě v zahraničí (hezké peníze vyděláš v Rakousku, které má narozdíl od nás opravdovou úroveň). V takovém případě bych Ti setrvat v oboru doporučila.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.