Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Otázky zemského patriotismu a co to je panslavismus?

Od: edita odpovědí: 5 změna:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké jsou otázky zemského patriotismu?

Vím, že je to vztah české šlechtyk českým zemím v období třetí fáze národního obrození, ale co přesně to obnášelo, nemůžu najít.

Aještě jeden dotaz: Proč Jungmann a spol. vzhlíželi zrovna k Rusku a proč to bylo naivní (naivní koncept panslavismu)? A jakým způsobem v české politice přetrval do roku 1918?

Děkuji za případné zodpovězení.

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

riva

3x

Podstatné je, že panslavismus je špatný. Naproti tomu spolupráce anglosaských zemí je správná.

 

lnnccjm

1x
Zemský patriotismus - z existující země se stává národ, nepřekračuje působnost své hranice. Země jako např. Morava, Slezko, ... Třetí fáze ČESKÉHO národního obrození je podstatě je intenzivnější druhá s politickou rovinou ( zákony, třeba vztah jinačím národům). Pohlíželi k Rusku, páč to byl jediné slovanské samostatné stát, záviděli. Naivní v tem, že se tam lide v Rusku měli o dost huř jak u nás (ruské nevolnictví).
vibe2*

... z existující země se stává národ, nepřekračuje působnost své hranice ...

Není to tak úplně pravda a málokdy se podaří, aby existující historická země byla zároveň suverénním státem a z existujícího státu stal stát jednonárodnostní. /*

Existují mnohonárodnostní státy, které se snaží o více či méně úspěšnou koexistenci všech národností. Přísně jednonárodnostních států je málo a s pribývajícími uprchlíky se mění i národnostní složení států.

Originální přístup zvolilo ČS(S/F)R, které historické země (moravskou, slezskou a českou) zrušilo a očekávalo, že se stane jedním národem. Nepodařilo se. Federace se rozpadla, Slováci odešli a ČR místo historických zemí ze strachu zavedla komunistické kraje.

*/ Zvlášt tragickým příkladem je selhání Ukrajiny.

viz také

en.wikipedia.org/...

 


0x
Ještě otázku k přemýšlení, jestliže je údajně koncept panslavismu naivní, o co méně je naivní koncept panevropanismu, který nám politici vnucují dnes? Můžete poprosit o vysvětlení paní učitelku. Aspoň se pozná, jestli je správně politicky proškolena.

 

nerentier

0x

Odkázal bych na Masaryka a knihu Spisy - Hovory s T. G. M. Masaryk byl v Rusku dvakrát a kritizuje ruský přístup: Mnoho vznešených a velkolepých gest, skutek bohužel spíše utek. Děsila ho představa, že by zrovna Rusové chtěli vést Slovanstvo. Masaryk nicméně Rusko úplně nezatracuje; vyzdvihuje petrohradskou vzdělanostní enklávu, která důkladně přičichla k Západu a právě tu si představuje jako potenciální reprezentaci ruské říše. Je tam i jeden kouzelný historický paradox: Československým legionářům v Rusku šel nejvíce po krku jistý Trockij, na jehož ideologické vlně se dnes veze celá euroatlantická společnost.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]