Nejste přihlášen/a.
Vím, jak příklad počítat v případě, že nás zajímá pravděpodobnost pro alespoň dva lidi. Když beru opačný jev, pak je počet přiznivých možností (když mám třídu o 30 lidech) V(30,365) a počet všech možností 365^30. To dám do poměru a odečtu od jedničky
Když chci ale právě dva lidi, tak už nemůžu použít variace, ne? Protože u těch variací si to můžu předtavit tak, že každému místu udpořádané třicetice přiřadím jméno studenta, proto závisí na pořadí. Když chci ale počet všech možností, kolika mohu vybrat z 365 dní 2 data, čili že ti lidé budou mít narozeniny ve stejný den, tak bych použil kombinace, ne variace. Počet přiznivých možností je pak 365. Tedy toto dám do poměru a mám výsledek.
Je to správně? Pokud musím použít variace, tak proč?
Se spolužačkou jsme se narodily ve stejný den, stejný rok, skoro stejný okamžik, ve stejné porodnici a naše mámy byly na stejném pokoji. A teď to nejlepší: máme stejné křestní jméno a jsme si trochu podobné.
To počítáte špatně. Nepočítejte se 30 ti ale se dvouma. Já bych to počítal takto: 1/365 * 2. Přitom 1 znamená 100% pravděpodobnost. Ale zřejmě to není úplně správně, protože při 365 lidech ve třídě vy nebyla pravděpodobnost 100%, ale a6 při 366 lidech, pokud by byla dost velká. Možná by to vycházelo při 1/(365+1) * 2
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.