Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Oživení po 2. sv. válce

Od: mirekk odpovědí: 6 změna:

Dobrý den, nedávno mě rozsekala jedna otázky z testu a nevěděl jsem si rady. Odpověď mě ale zajímá.

Jak byste prosím odpověděla na otázku:

Jaké přírodní faktory oživily evropu po 2. sv. v. a jaký to mělo vliv na studenou válku?

Nenapadlo mě nic jiného než to, že kdysi bylo sucho a vůbec lidé opravdu neměli moc co jíst... ale to mě samozřejmě nebyl uznané.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ben®

5x

Dobrý den, skutečně tam má být "oživily"? Nemá tam být "ovlivnily"? To bych napsal také katastrofální sucho (1947) a později (za studené války) velký výskyt mandelinky bramborové ("amerického brouka") v socialistických zemích. Zdravím!

 


3x

s použitím benova nápadu, že nemá jít o oživení, ale ovlivnění
bych si tipnul, že těma přírodníma faktorama se myslí zásoby uranu na naší a německý straně Krušnejch hor, jak na naší, tak asi i na německý začaly bejt těžený a do značný míry přímo ovládaný SSSR brzo po válce, ještě za třetí (předúnorový) republiky (nevim, jestli současně nebyly využívaný i další významný ložiska, možná jo);
ovlivnění studený války by pak nejspíš mělo spočívat v usnadnění výroby jadernejch zbraní Sovětskym svazem (je otázka, nakolik by se SSSR dokázal obejít bez krušnohorskýho (a ne tak o moc pozdějš exploatovanýho příbramskýho) ložiska, ono uran je, resp. byl, leckde po světě, a asi i na lokalitách dostupnejch v tehdejší Stalinově sféře vlivu, ale nějaký omezení v počátcích jadernýho vyzbrojování by asi bez těchhle raně poválečnejch ložisek mohlo nastat)

(jako dalši přírodni faktor, kromě už zmíněnýho sucha (ve 47.) a rozšíření mandelinek někdy od zač. 50. let, by se mohlo počítat scelování zemědělskejch pozemků (rozorávání mezí) a rozsáhlý meliorace, ale to nenastalo v masovym měřítku hned po válce, a hlavně důsledky se projevujou postupně a pomalu, taky po mnoha desítkách let, i po skončení studený války;
brzo po válce se eště v důsledku skončení fungování obor začly u nás a jistě i po okolních státech pomalu rozšiřovat po krajině divoký prasata (uteklý z těch obor), ale to byl zas pomalej proces a žádný významný důsledky (typu prasata sežraly většinu úrody, a tudíž v socialistickejch státech vypukly hladový bouře, nebo naopak obyvatelé sovětskejch satelitů byly zavalený kančim masem, a tudíž se upevnily jejich režimy) ani během studený války, ani pozdějc nepřines)

 

mpn

0x

Zřejmě chtěli slyšet o Marshallovu plánu hospodářské pomoci, který využilo hlavně Západní Německo (a muselo pak být vděčné USA), zatímco pro východní státy za Železnou oponou ho Stalin odmítl.

...Železnou oponou ho Stalin odmítl. zakázal všem

Marshallův plán byl přírodní faktor?

ben®

mpn - to ale není zrovna přírodní faktor, že? Jinak souhlas, ale ta příroda v tom není.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]