Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Výpočet koncentrací

Od: major* odpovědí: 1 změna:

Dobrý den,

poradí prosím někdo podle čeho počítat koncentrace u následujících příkladů? Moc děkuji

1) máme roztok Cu o koncentraci 1000 mg/l a z něj připravit roztok o V=200ml a koncentraci 1 ppm. A roztok o V=250ml a koncentraci 0,02%.

2) Namíchejte roztok o V=1000l, koncentraci Cu=15 g/l a koncentraci S=50g/l. K tomu máme k dispozici tři roztoky:

1. roztok o koncentraci Cu=70 g/l, S=50 g/l

2. roztok o koncentraci Cu=0 g/l, S=465 g/l

3. roztok o koncentraci Cu=0 g/l, S=0 g/l

 

 

1 odpověď na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

2: Nejprve sestavíme bilanční rovnice: (indexy roztoků podle pořadí v zadání)
V1 + V2 + V3 = 1000
V1*70 = 1000*15 => V1 = 15000/70 = 214,286 dm3 je bilace Cudm3
V1*50 + V2*465 = 1000*50 => V2 = (50000-50*214,286)/465 = 84,485dm3
V3 = 1000 - 214,286-84,485 = 1000-214,286 - 84,485 = 701,229dm3
Kontrola: cm(Cu) = 214,286*70/1000 = 15,00002 g/dm3
cm(S) = (214,286*50+84,485*465)/1000 = 49,999825 g/dm3
Vcelk. = 214,286 + 84,485 + 701,229 = 1000 dm3

1: Předpokládejme, že oba naředěné roztoky mají hustotu 1g/cm3.
A: Pak první roztok má hmotnost 200g a obsahuje 200*1 = 200ppm = 200*10^-6 = 0,2 mg Cu.1cm3 zásobního roztoku je 15mg/cm3. V = 0,2/15 = 0,0133cm3 = 13,3 μl.
B: celková hmotnost je 250g. Při w = 0,02/100 = 0,0002 je v roztoku
m(Cu) = 0,0002*250 = 0,05g; V(zás.) = 0,05/15 = 0,00333dm3 = 3,33cm3.

OK?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]