Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, po mém nekonečném rozhodování co se VŠ týká se snažím sbírat názory od ostatních lidí i z jiného úhlu pohledu. Předpokládám, že se zde podobné téma už řešilo, ale řekl bych, že každý případ je individuální.
V současné době mě čeká maturita, ale co potom. Neřekl bych o sobě, že jsem ve svém oboru hloupý, ale jsem asi hodně líný člověk. Vzhledem k výhledu do budoucna smýšlím tak, že vydělávání peněz prací je dnes hodně zoufalé. (bráno s rezervou). V mém okolí (rodina, přátelé) se nachází spoustu lidí, kteří jsou velmi podnikavý a tak i díky nim se zatím úspěšně o něco také pokouším. Chci říct, že bych v životě chtěl dosáhnout svého snu, kdy bych měl svůj finanční příjem zajištěn nějakou podnikatelskou činností, která by mě mou prací zaměstnávala jen minimálně a myslím si, že díky mému okolí pro to mám slušnou naději na úspěch. Rád bych v životě dělal jen to co chci a kdybych to tak měl nyní udělat rozhodně bych na VŠ nešel a raději těch 5,5 roku budoval něco svého.
Na druhou stranu, když se kouknu na nějaký americký film, každý tam prahne po VŠ. Vím, že tam mají jiný vzdělávací systém a realita může být jiná než ve filmu, ale pokud je to pravda jsem toho názoru, že to co je v Americe teď - bude u nás za cca 15 let. Z toho vyplývá, že jednou nastane doba, že kdo nebude mít titul nebude nikdo. Samozřejmě si ale uvědomuji to, že všichni nemůžeme být vzdělaní vysokoškolsky. Už nyní se za řemeslo platí zlatem. Ptal jsem se na názor zkušeného kamaráda, jehož názory neberu na lehkou váhu a on mi tvrdil, že dnešní svět je o kontaktech a známostech a proto bych na VŠ měl jít už jenom kvůli známým v mém oboru. Dále si s tím spojuji postavení ve společnosti. Naše parta asi 6-7 lidí chce jít celá na VŠ. Představa, že všichni vystudují a za 10 let budeme grilovat a já budu černá ovce bez vzdělání mě trápí. Navíc některé mé současné vyučující mám celkem rád a jednou za uherský rok se sejdeme v hospodě a super si pokecáme. Řekl bych, že na 100% počítají s tím, že já na VŠ jít přece musím. Rád bych se jim vyrovnal a dokázal jim, že to ve mě je a i nadále se s nimi scházel a v budoucnu bych si s nima byl roven.
Navíc práce v našem oboru vyžaduje velkou zodpovědnost. Tím chci říct, že bez kvalifikace musí člověk buďto pod někým pracovat nebo danou práci musí potvrdit kvalifikovaná osoba a musíme mít praxi. Když to shrnu tak abych mohl samostatně pracovat potřebuji 5,5 roku VŠ a cca 5 let praxe. To mi bude "už" 30 let než budu moci být v našem oboru samostatný.
Studovat se mi nechce z důvodu mé lenosti a hlavně díky tomu, že to co jsem se nyní 4 roky učil se tam beru kvůli gymplákům znova, toho, že škola na kterou by mě vzali jen na základě průměru je tak daleko, že dojíždění o víkendech domů se mi nevyplatí. No a pak mě tu láká nabídka práce snů, kterou nabízí nedaleká firma. Vím, že může příjít daleko hlubší krize a firma mi zaměstnání nezaručí a VŠ by v tu chvíli asi nebyla na škodu. Jinak přihlášku asi stejně podám a budu se rozhodovat až jestli nastoupím.
Tak vůbec nevím - takto polemizovat bych mohl snad donekonečna. Budu rád za jakýkoli konstrtuktivní názor. Případně děkuji
Dobrý den, ve vašem věku takto polemizuje hodně mladých lidí. Možná většina má sny, že udělá díru do světa, že bude v životě dělat (pracovat) jen to, co je baví. No sny jsou to hezké, ale život je pak úplně o něčem jiném. Z vašeho psaní je cítit potřeby vysoké školy jako společenského ohodnocení. Kdo dnes nemá VŠ a několik titulů, jakoby nepatřil ani mezi lidi. Není to poněkud špatně? Dobrá, rozhodnete se pro vysokou a až ve 30 letech budete v oboru samostatný... mrkněte trošku hloub do historie. Myslíte si, že třebas v takovém 19. století to bylo jiné? Nebylo, ono je to totiž pořád stejné. Než si vybudujete určitou kariéru, to opravdu chvíli trvá. Proč vás trápí, že na nějakém grilování za pár let byste mohl eventuálně být černou ovcí bez VŠ? Protože náhled vašich kamarádů je takový? Ale to je veliká snobárna. Vážně si myslíte, že lidé, co tu výšku nemají, jsou nějaké nuly bez IQ? Jestli ano, tak je to dost smutný obrázek naší společnosti, která kvalitu lidí posuzuje jen podle titulu. Jste-li líný se učit a raději byste po maturitě se už vrhl na podnikání a do pracovního procesu, nikdo vás za to přeci nemůže odsoudit. Zkusíte si podnikat, zjistíte, že to třeba není to pravé ořechové pro vás a že tu vysokou vlastně potřebujete. A ještě jedna věc na závěr... můžete si v devatenácti vysnít krásný život, v němž budete dělat jen to, co vás bude bavit, ale realita většiny starších lidí je podstatně jiná. Bohužel. Jen nemnoha lidem se splní jejich sny, zbytek dře do úmoru buď pro zaměstnavatele, nebo sice na svém, ale podnikání je někdy opravdu veliká řehole, protože bez práce není nic.
Pokud z mého povídání vyplynulo, že kdo nemá titul není člověk a nepatří mezi lidi - pak se velmi omlouvám, protože si to rozhodně nemyslím. Nemyslím si, že titul před jménem znamená rozum a chytrost. Jsem však přesvěčen, že značná část lidí s titulem, která ho dostala jen tak tak je o tom přesvěčená je. Co se týče snění. Vy nesníte? Myslím si, že každý je snílek a to je správné, protože ho to posouvá dál a dál. Když si dám např. nějaký cíl a snažím se ho dosáhnou, je prokázaná, že po dosažení si dám další cíl a tak pořád dokola. Někdo cíle dosahné jiný ne a nezáleží na tom o jaký sen se jedná. Každý svého štěstí strůjce. Jak tak o tom přemýšlím, důvod pro to, abych šel studovat je postavení ve společnosti (mluvím o společnosti, která mi je nyní rovna a dělá do mého oboru. Nemám na mysli nějaké povyšování a tak),ale to nejdůležitější je autorizace => razítko.
Myslím si, že pokud se vám už teď do studia moc nechce, je zbytečné se do toho nutit. A studovat jen proto, že studují všichni kolem mě, je podle mě nesmysl. Je mnoho lidí, kteří jsou úspěšní i bez titulu. Některé firmy dnes hledají spíše někoho, kdo jim přinese něco nového, vyzvedne jejich firmu a ani se neptají jestli máte titul. Samozřejmě všude to neplatí. Můžete třeba zkusit začít pracovat a po čase se můžete rozhodnout jestli si nějakou vysokou školu uděláte, nebo si vystačíte i bez ní.
Přemýšlela bych spíše, jestli vám VŠ přinese ještě něco, co neumíte, neznáte, něco nového, co se vám bude hodit. Neohlížela bych se na to, jestli ostatní budou nebo nebudou mít VŠ. Šikovný člověk může být mnohem úspěšnější než ten, který má 3 tituly a není k ničemu. Současné vysoké školy bývají teď takové, že časově máte spoustu času na práci. Máte možnost i dálkového studia. Jistě, že známosti, ke kterým se na vysoké škole můžete dostat, jsou neocenitelné a do začátku vám můžou velmi pomoct, ale zamyslete se jestli vám škola přinese i něco dalšího. Když se dostanete, můžete to zkusit a brzo zjistíte jestli to pro vás je nebo není, případně můžete přestoupit na dálkové studiu, jestli je pro váš obor možné. Nebo pracovat při škole, jak to dělá většina studentů. A´t se ale rozhodnete jakkoli, musíte věřit tomu, že ta cesta, kterou jste si vybralje pro VÁS ta nejlepší. Držím palce!
Opakovala bych předchozí odpovědi, ale jedno zde, myslím, nezaznělo (jen jsem to prolítla): O dálkovém jste neuvažoval? Většina oborů dnes distanc nabízí, tak bych na vašem místě zkusila toto. Je fakt, že to chce trochu disciplíny, ale zase můžete zůstat, kde chcete, a jen dojíždět čas od času na jednu dvě přednášky za semestr. Když vás to chytne, nezřídka se dá i přestoupit na denní studium (nebo když práce nebude to ono), když ne, aspoň si nebudete vyčítat, že jste nic nezkusil. Hledejte "kombinované studium", je to to, co bývalo distanční/dálkové, jen už se tak technicky nejmenuje a dost tazatelů se nás na to ptá Držíme pěsti
doplněno 09.02.11 21:03:Aha, tak to tam máte v té přechozí odpovědi, pardon, přehlídla jsem se. Není možné? Ani v jiném městě? Co je to za obor, pokud to není tajné? Skoro se mi nechce věřit, že by se někde to distanční nenašlo...
Jedná o stavebnictví => stavební inženýrství. Škola VUT Brno původně měla formu studia prezenční a kombinované. Pak se ale začalo proslýchat, že pro další léta budou již jen prezenční studia. Jinak nám bylo řečeno, že prezenční je denní, dálkové je téměř úplné samostudium a kombinované má přednášky vždy jen o víkendech - to nám říkali na nějaké prezentaci. Jinak jsem si znovu projel stránky školy a podle všeho to vypadá, že se nic nezměnilo a stále nabízí možnost prezenčního a kombinovaného studia. Což by možná bylo dobré, ale doufám, že bych se neuzaměstnal k smrti. Přes den v práci, večer zcela vyčerpán a ještě se připravovat do školy. No popřemýšlím.
Děkuji za příspěvky.
Na vysoké škole už nikdo nikomu za zády s notesem a hrozbou pětky ze zkoušení nestojí. Studovat se musí chtít. Vám se zjevně studovat nechce. Radila bych se na VŠ v tom případě vykašlat. Bylo by to zbytečné trápení se. Studovat pro titul? V dnešní době? Jakou to má hodnotu? Tituly se kupují jak na běžícím pásu a kdo se po tom ptá, kdo to kontroluje? Nikde není odraženo, kdo si titul koupí a kdo na něj roky poctivě dře. Titul jako titul. A že ho "mají všichni"? No to je samozřejmě úplně na hlavu postavené. Nejvyššího vzdělání může na VŠ dosáhnout pochopitelně jen ten, kdo na to má schopnosti a nikoli každý. Logika, že kdo nemá titul, je odepsaný, mi přijde trochu zvrácená i když to tak do jisté míry asi dneska opravdu funguje. Ve studiu je lepší vidět smysl a dělat to, protože mám pocit, že mi to něco dává a věřím tomu, co dělám. Ne studovat z nějaké ješitnosti (kdo dneska chce, na nějakou školu se dle mě prostě dostane a nějak ji dodělá) a machrování, že já mám titul, já mám takové vzdělání, já jsem někdo... Studvat pro papír je navíc naprosto strašná nuda. Sama aktuálně vysokou školu dělám.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.