Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Intenzita zvuku od frekvenčného rozsahu počutia

Od: jur odpovědí: 10 změna:

Dobrý den , potrebujem poradit s touto otázkou , nakolko som nenašiel jednoznačnú odpoveď ktorej rozumiem. : Závisí intenzita zvuku od frekvenčného rozsahu počutia? viete mi to nejak vysvetlit? prípadne doložit link? Dakujem za pomoc

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Ano, při stejné intenzitě zvuku člověk vnímá různé frekvence s různou hlasitostí. Znázorňují to Fletcher-Munsonovy křivky. Je od toho dostatek literatury, takže nemá smysl to tady opakovaně popisovat. V elektroakustice se tento jev kompenzuje t. zv. fyziologickou regulací hlasitosti. Už i stará elektronková rádia měla na potenciometru odbočku s RC členem.
audiozone.cz/...

 

makk

2x

Nevím, jestli jsem správně pochopil, rozdělil bych to na 3 odpovědi:

1. Obecně člověk slyší zvuky zhruba od 20Hz do 20kHz.

2. Každý člověk má jiný sluch, který může být na různých frekvencích různý. Např. když je v práci vystavován opakovaně hluku o určité frekvenci, tak pak tu frekvenci slyší hůř.

3. Stejný akustický tlak vnímají lidé na různých frekvencích různě. Nižší frekvence nám připadají tišší, proto je hlučnost obvykle udávána s tak zvaným fiziologickým filtrem. Označuje se A, takže hotnota akustického tlaku se pak označuje LPA, nebo se použije jednotka dB(A) (je to dnes už nesprávné označení, ale stále se používá).

Pokud vás zajímají hodnoty doho filtru A, tak je to:

frekvence: 63Hz 125Hz 250Hz 500Hz 1kHz 2kHz 4kHz 8kHz

filtra A : 26dB 16dB 8,5dB 3dB 0dB -1dB -1dB 1dB

jur

Dakujem za odpoved, pochopil som, že vnimanie hluku/zvuku uchom, je subjektivne a sluchové pole je vymedzené frekvenciou a hladinou akustickeho tlaku/hladinou intezity zvuku. Len ma teda zaujímala jednoznačná odpoved na to, či je intenzita závislá na frekvenčnom rozsahu počutia (16Hz-20KHz / 20Hz-20kHz) . Je to tak zvláštne formulovana otazka.

makk

Jak říkám, obecně se udává, že člověk slyší rozsah 20Hz až 20kHz, ale je to individuální. Staší lidé běžně lyší podstatně menší rozsah, přestávají slyšet vysoké frekvence. Ale ani od narození nejsme všichni stejní.

 


0x
Pokud sluvensky rozsah pocutia znamenat "rozsah sluchu:
Analogie s antenami - vykon zdroje - sireni svetla (kulove sireni: ubyvani r^-2), pripadne ztraty prostredi. - Zisk prijmove anteny.
V pripade monofrekvencniho (nebo uzkofrekvencniho) signalu (zvuk i svetlo) se udava rovnou vykon a nebo se uda intenzita a nejaka "(efektivni)" frekvencni sirka.
Vykon je totiz integral z spektralni(=frekvencni) hustoty vykonu podle frekvence.
V pripade prijmace do toho jeste (do toho integralu) vstupuje "frekvencni odezva" ta rika jak je ucho na danou frekvenci citlive. Jednotky jsou v podstate NULA (nereaguje-neslysi) az JEDNA(zachyti vsechnu energii). Ono je to trochu slozitejsi, 0 az jedna je normalizovana frekvencni odpoved aby prave byla nula az jedna, bez normalizace se to schova do spektralniho zisku. A hodne teoreticky muze byt i nad hodnotou jedna u zarizeni typu laser neboli tech, kde se muze vykon odebirat z cerpani.
Intenzita zvuku ze zdroje je nejaka. Pokud dejme tomu ma stejny vykon v frekvencnim rozsahu 200-2000 a prijimac ma zisk -6dB na 200-800 a -12 na 800 az 1600 a -nekonecno dB na 1600 az 2 tisice tak to muzeme brat jako soucet tri zvuku . Puvodni intenzita krat (800-200)* ln(-6) + (1600-800)*ln(-12) + (2000-1600)*0.
Mozna jsem v prispevku nekonzistentně popisoval Intenzita(A) a Vykon(P). Resp spektralni intenzita(a) a spektralni vykon(p). Plati p=|a|^2 = a*•a
jur

Dakujem Vám za siahodlhu odpoved. Toto je ale už mimo moje chápanie.

 


0x

Jen bych doplnil kolegy. Jednak je to dost individuální a druhak je to závislé na věku. Já například už skoro neslyším nad 8 kHz.

 


0x

Zdravím, pokud je to testová otázka, intenzita zvuku je objektivní veličina, její hodnota tedy nezávisí na tom, zda a kdo zvuk poslouchá (člověk, pes) - čili na frekvenčním rozsahu slyšení nezávisí. Analogicky intenzita světla, intenzita záření. Subjektivní veličina je např. hladina hlasitosti.

jur

Ďakujem za vašu odpoveď, ponúka mi jasnejšie vysvetlenie. (Dostal som túto otázku od oponenta k záverečnej práci, kde riešim hluk na pracovisku ako rizikový faktor (bezpečnost práce))

 

jabraka*

0x

Všeobecně se účinek zvukového tlaku vyjadřujue v dB - decibelly.

Našel jsem pškné vyjádření na zoutube:


Intenzita zvuku v decibelech | Kmitání, vlnění a zvuk | Fyzika | Khan Academy - YouTube

Pro posluchače znamená zhruba to, že zvýší li se zvuk o 3 dB,znamená to zvýšení účinku na sluch 2x.Toto vyjádření je možné aplikovat i na hodnoty elektrické,napětí signálu u zesilovačů a reproduktorů lze také udávat v dB.

JABRAKA

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]