Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Limita dvou proměnných

Od: ivetkaczka* odpovědí: 12 změna:
Dobrý den,prosila bych poradit, když mám limitu(cosx-1/x^2)•(y-2/y^ -4),kde (x,y)-(0,0). Jak vypočítam první závorku,spis jakým vyrazem ji mám rozšířit.predem děkuji

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

(cosx-1)/(x2) ... 2× lHopital ...(-sin x)/(2x)...(-cos x)/2 ...-1/2

(y-2)/(y2-4) ... rozložit rozdíl čtverců a vykrátit ... 1/4

To je dobře (i kdyý bez lHospitala se obejdu). Podstata je ve spávném zápisu.

ivetkaczka*

S tou druhou si vím rady,výsledek má být 1/8. Hopital mě nenapadl, jelikoz paní docentka nám v přednášce kladla na srdce,ze Hopital se v limitach s dvěma proměnnými nepoužívá.Dekuji za radu

 


0x
Převést na společného jmenovatele a pak využít goniometrickou jedničku
doplněno 14.01.22 14:52: Beru zpět, ujel jsem
ivetkaczka*

Ale tam společný jmenovatel je x^2, jelikož ve citateli je cosx-1 ... Goniometrickou jedničku využijí když argument ve jmenovateli je stejný jako čitatel. Jak mám do jmenovatele napasovat x-1?to je to nad čím tápu
No já to popletl a odvolal jsem to. Ale to co píšete teď, neodpovídá zadání výše

 


0x
Jak přesně zní zadání?
doplněno 14.01.22 15:53:

Podlke toho, co píšetev doplnění, se zdá, že v zadání má být ((cosx-1)/x^2). To bych pak rozšířil výrazem (cosx+1) a pak použil tu goniometrickou jedničku.

Ovšem podobný problém vidím v zadání té druhézávorky,

ivetkaczka*

Ta druhá závorka tam chybí.je tam limita (cosx-1/x^2)(y-2/y^2-4) ... Nejde mi to vyfotit
MA3_DU2_limity.pdf90.13 kB
ivetkaczka*

Je to pátý příklad dekuji

 


0x

Udělat substituci proměnných. Nabízí se třeby od x,y k r,alfa. Pokud výsledná funkce na alfa nezávisí (nebo limita, promysli to), tak máš vyhráno, snad bude výraz jednodušší.

Samozřejmě pokud výraz zavisi na alfa (stejne tak jako kdyby závisel jestli s blížíš k 0,0 po ose x nebo ose y), tak limita neexistuje (tedy existuje jen něco jako "jednostranná" limita)

 


0x

Ta druhá závorka chybá vám, V příkladě, který jste zoobrazila, je zlomková čára a ta nahrazuje závorku, takže tím pádem je skutečně v čitateli cos x – 1. Vyjste použila lomítko a to NENÍ ztlomková čára, takže ve vašem zápisu je v čitateli jenom 1.

Obecně zlomková čára má dvě funkce: Jednak naznačuje dělení , a dvak nahrazuje závorku. Takže to, co je nad zlomkovou čarou, je celé dělenec nazývaný též čitatel, tedy to, co dělíme, a to, co je POD ní, zde tedy x^2, je (jeko celek) jmenovatel čili dělitel, kterým toho čitatele dělíme.

Na druhou stranu lomítko má pouze jednu funkci, naznačuje dělení, ale žádným způsobem nenahrazuje závorku. Proto, nemáte-li možnost použít plnohodnotnou zlomkovou čáru a chcete-li ji nahradit lomítkem, musíte ho doplnit závorkou,která tuto scházející funkci zlomkové čáry supluije. Tak, jak jste to napsala, by to znamenalo tolik, že vezmete převrácenou hodnotu kvadrátu x a odečtete ji od kosinu. Uvedu ji ný příklad: zápis 3+1/2 =3,5 a nikoli, jak by odpovídalo vaší představě uplatněné na váš příklad. 2 to by právě muselo být zapsáno (3+1)/2-

Ještě jeden příklad.co by mělo znamenat 1+2+3/2, kdybyste chtěla použít lomítko jako zlomkovoou čáru: Bylo by to 3 jako (1+2+3)/2, nebo 3,5 jako 1+(2+3)/2?


doplněno 14.01.22 18:34: Jo a taky mocnerozumím tomu " Goniometrickou jedničku využijí když argument ve jmenovateli je stejný jako čitatel." Prrstě výraz cos˛x -1 nahradím várayem siuín˛x a vzužiju toho, že (sin x)/x má limitu jedna..

Pardon, tos nepovedlo zapsat. mělo být

Prostě výraz cos2x -1 nahradím výrazem -sin2x ...

e

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]