Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, příští rok jdu do deváte třídy a nevím jakou školu si vybrat. Rodiče mi stále tvrdí, že jestli chci jít na vysokou, mám jít rozhodně na gympl, ale já nevím jestli tolik učiva zvládnu. Chtěla bych jít na architekturu a stále si kladu otázku jestli chci střední, nebo gympl. Ale zase mi všichni mi říkají, že ze střední bude těžší se na vysokou dostat, tak by mě zajímalo jak to vidí někdo, kdo s tím má lepší zkušenosti.
Děkuji za odpověď
Zdravím, jestli se bojíte množství učiva na gymplu, tak vidinu studia na VŠ prakticky jakéhokoli oboru rovnou odpískejte, střední je oproti vejšce čajíček. Gympl má tu výhodu, že vám nebude chybět "nic," budete se učit všechno, za sebe říkám gympl. Akorát po gymplu "by to chtělo" i VŠ, po střední aspoň něco umíte. Pokud o sobě víte, že umíte "držet," a jste odhodlaná jít na VŠ, tak určitě gympl + vysoká.
Ev. se můžete zeptat poradce u vás ve škole.
Jít na vysokou odhodlaná jsem. Jinak moc děkuji za odpověď, chtěla jsem to slyšet od někoho, kdo gympl opravdu studuje.
Gympl jsem studovala. Mně nikdy nešla matika, fyzika a chemie, s tím jsem se trápila, ale měla jsem i spolužáky, kteří měli celé studium dobré známky. Jeden můj spolužák měl jedničky celé studium, jenom v prváku měl dvojku z fyziky, fakt frajer. Zároveň byl pokorný a milý, ráda na něj vzpomínám Vážně záleží, jak jste nastavená, jestli vám jde všechno, nebo jestli u vás něco skřípe, ale tak se když tak kousnete, najdete si doučování... Nebojte se gymplu, pokud se bojíte gymplu, bojte se rovnou i VŠ.
A nebo koukněte, jestli třeba nějaká průmka poblíž nemá obor přímo nějak příbuzný architektuře.
Já s tím zkušenost mám. Šel jsem na střední se zaměřením odpovídajícím budoucí vejšce, můj bratr na gympl. Oba jsme pak šli na tu samou vysokou, kterou jsme oba nedokončili a oba jsme nakonec nastoupili do stejné práce na stejnou pozici. Ze skušenosti tedy vím, že střední se zaměřením na architekturu je lepší volba. Pokusím se napsat proč:
1. Víš obor který chceš studovat, na gymnáziu budeš mít sice více informací, ale většinu na vejšce nevyužiješ.
2. Střední tě oborově celkem dobře připraví. Ikdyž pak vejšku nedoděláš stále máš tu střední, ale mít samotný gympl tě k archytektuře nedostane
3. Na Vysoké je hodně odborných předmětů, které díky střední již napůl znáš a můžeš se tak soustředit na předměty se kterými naopak nemývají problém gympláci. V mém případě to byls AJ a matematika.
Jak to dopadlo semnou a s bratrem? Nakonec já neudělal kvůli matematice a on kvůli technickým předmětům. Ale co je důležité, já si pak hned našel práci v oboru a krom nižších nástupních peněz mezi mnou a VŠ absolventem nebyl žádný rozdíl. Za pět let už jsem měl pozici a plat VŠ.
Zato bratr to měl horší. Práci se mu sehnat moc nedařilo (call centrum, hlídač). Nakonec to zkusil u nás ve firmě a díky tomu že už jsem tam dva roky pracoval a byli semnou velice spokojení, tak ho vzali. Jinak by se tam ale bez školy se zaměřením nedostal. Teď už je v pohodě. Má praxi v oboru a klidně ho vemou i jinde.
Takže už tu máš i životní příběh, a ten má vždy nejvyšší hodnotu. Naopak kecy "jedna bába povidala" nebo "rodičové povídali" že "gympl je nejlepší" protože někdo to povídal jim nemají žádnou hodnotu. Když sem chodil ješrě na základní školu, tak to byli učitelé, kteří se nás snažili přesvědčovat, že gympl je nej nej nej. A už tehdy mě napadlo, že s gymplem nemá člověk žádné uplatnění, protože se nepřipravil na žádné povolání.
Střední odborná škola je něco jako záchytný bod. Tak jako v soutěži "Chcete být milionářem" byly dva záchytné body, a pokud člověk vyhořel, tak ty záchytné body měl jisté.
Gymnázium slouží pro ty, kteří opravdu neví, na jaký obor jít a jaké povolání by chtěli vykonávat. Ale pokud to člověk ví, heureka! Je obrovský bonus vědět dlouho dopředu co chceš dělat za povolání, protože pak se můžeš určité základy v oboru učit z knih již během základní školy, potom samozřejmě jít na střední odbornou školu a pak případně na vysokou.
V některých rodinách se dědí lékařská profese z rodičů na děti. Ty děti mají ve studiu medicíny obrovskou výhodu, protože základy medicíny získaly, díky svým rodičům, již v dětství. Proto je pro ně studium daleko lehčí, než pro kohokoliv jiného.
Kdyz uz ted vis, ze chces na architekturu, tak jdi na stavebku a k tomu si najdi krouzek vytvarneho umeni, hlavne se zamerenim na malovani. Budes potrebovat portfolio.
Vyhnes se pro Tebe zbytecnym predmetum jako prirodopis, dejepis nebo biologie.
Pokud ale nemas vytvarny talent, muze se ti po zkonceni stredni stat, ze zustanes stredoskolskou stavarkou...
Jestli je škola těžká nebo lehká je diskutabilní. Nelze to tak snadno určit. Pro každého je těžké něco jiného. Ale je pravda, že gymnázium je obecně těžká škola. To znamená, že může být těžší, než vysoká. Kdo na gymnáziu propadal a skoro jej nedokončil, tak na vysoké to měl jednoduché (píšu o konkrétním případu, který znám). Ale každý to může mít jinak. Gymnázium je obtížné především tím, že je zaměřené úplně na všechno, takže člověku musí jít všechno. Pokud je nějaká oblast, která člověku nejde, tak kvůli tomu na gymplu skončí. Naproti tomu na odborné škole nebo na vysoké škole tu oblast, která mi nejde, nebudu mít vůbec, takže nemůžu mít problém. Střední školu je dobré si vybrat tak, aby tam nebyl ten předmět, který mi na základní školle nešel. Na gymnáziu jsou všechny předměty, takže člověk nesmí mít žádnou slabinu, ale takový člověk neexistuje. A tvrdit, že gymnázium je nejlepší příprava na vysokou, je kravina.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.