Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Řeší někdo bakaláře/inženýra?

Od: pochybovac odpovědí: 12 změna:
Ahoj, působím již čtvrtým rokem ve větší firmě, a podmínkou bylo, že si udělám bakaláře - to jsem splnil, šéf je nadšený, a ještě s jeho šéfem nadhodili téma, že by bylo dobré, že bych si udělal inženýra, že se mi to bude v životě hodit.. popravdě, mám školy už plné zuby, vzhledem k tomu, že mám děti, manželku, a už i tak mi má škola způsobila nemalé problémy v chodu rodiny, a hledám již pár měsíců důvod, proč toho inženýra dodělávat - kdyby nedej bože došlo k hledání nového zaměstnání, mám za to, že se požaduje pouze VŠ, kde se nespecifikuje, zda bakalář, nebo inženýr - plus praxi mám 10 let, která je ze zkušeností také důležitá a rozhodující. Jak se tomu stavíte? Myslíte si, že inženýr je pouze pro ten pocit mít to před jménem a zní to lépe než bakalář, nebo mi to opravdu z vašich zkušeností pomůže v pracovním životě?
Díky

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

My jsme ve firmě preferovali spíš lidi bez VŠ, ale s referencemi, protože takoví mají zápal a chut se sami rozvíjet a dělat svou práci dobře. Když přišel na pohovor vysokoškolák, tak měl většinou nereálné představy o náplni práce, platu, loajalitě, a ještě ani pořádně nic neuměl. Takže pokud pracuješ dobře a spolehlivě, pak přístup tvých šéfů nechápu. Spíš by se měli zajímat, jestli jsi u nich vůbec spokojený. Protože sehnat dnes schopné lidi je stále větší očistec.


doplněno 14.10.21 15:35:

Na druhou stranu pokud už jsi bakalář a kromě nechuti jsi se studiem neměl problémy, tak by už stálo za to ty další dva roky překousnout a dostudovat úplně.

 


2x

Pracuji ve vyvoji v oboru, kde magistersky titul (hlavne u) cerstveho absolventa je prakticky nezbytny a rozdil oproti bakalari je poznat na prvni pohled.

Ne kvuli tomu titulu, ale kvuli hloubce znalosti s nim spojenych.

(Samozrejme ale titul neni samospasny a rohoduje i cela rada dalsich kvalit, ty uz ale nejsou zavisle na dosazenem vzdelani, ale na jednotlivcich.)

U magisterskeho titulu se automaticky ocekava urcita uroven znalosti a cca 75% absolventu ji nedosahuje. U bakalaru to byva pres 95%. Takze bakalari se prakticky vubec nezvazuji, protoze sice se muze tu a tam objevit nejaky vhodny, ale v praxi to stoji cas a penize se jimi vubec zabyvat na pohovorech, testovanich a pri pripadnych neuspesnym prijetich.

Hledaji se tedy pouze lide s magisterskym titulem, kde je ta uspesnost povedeneho prijeti precejenom vyssi.

Jedna kvalita, ktera navic mluvi ve prospech inzenyru a prakticky se projevuje je, ze magistersky titul technickeho zamereni precejenom vyzaduje vetsi odhodlanost a zapalenost pro vec a to je samozrejme kvalita v praxi zadana.

-

To vse ale samozrejme plati hlavne prvni leta v oboru. Pak uz se rozdily stiraji, jelikoz bakalar se prirozene douci co k praci potrebuje a magistr naopak zapomene to, co nepotrebuje.

Ti s magisterskym titulem ale ze zkusenosti v sobe stale maji o trochu vice badaveho a zvidaveho ducha. I po letech. A zkratka se do vyvoje hodi vice.

 

ml1

2x

Mě zaměstnavatel přemluvil i na doktora (PhD) takže kdybych si psal tituly, mám jméno obklíčené z obou stran. Tehdy to mělo znamenat nějaký minimální platový rozdíl (500 Kč) takže to nebyla motivace, než jsem to dodělal, tak se to změnilo a vejplata mi docela poskočila (ten rozdíl byl snad 4 tisíce), řikal jsem, kdybych to věděl, tak s tím pospíchám víc a nenechávám to na maximální možnou dobu studia.

Nedovedu si představit, že bych dělal VŠ při zaměstnání, hlavně tu bakalářskou etapu, ta byla fakt na bednu (ale ani ta inženýrská nebyla lehká). Doktorské studium bylo proti tomu spíš rekreace, čímž nechci říct, že by bylo jednoduché, jenom se nechodilo do šloky každý den a těch předmětů bylo taky o něco méně. No možná pro ty, co to to chtěji udělat za nominální 3 roky a ne za sedm (jako já a ostatně je to skoro standard, málokdo to zakončí dřív) to mohla být honička.

Když jsem studoval, dělalo se to vcelku (byla možnost se přihlásit jen na bakaláře, ale to skoro nikdo nevyužíval). Bc. bylo symbolem něčeho nedokončeného (znakem toho, že dotyčný nemá na to, aby dokončil vš). Ale protože EU nařídila dělené studium, tak se asi situace změnila.

 


0x

Pomůže. Máte dlouhou a pravděpodobně dobrou praxi. Bude se očekávat, že byste měl být Ing. Můžete se dostat k lépe placené práci. Dva lidé s podobnou praxí - přednost bude mít Ing. před Bc. Vysokoškoláků je hodně a vyšší titul s přidanými praktickými znalostmi má vyšší "váhu" než pouze bakalář.

Ing. si uděláte dálkově za dva roky. Teď už je pozdě pro nástup na VŠ. Dejte si rok studijní pauzu, běžte k přijímačkám a uvidíte, jak dopadnete.


doplněno 14.10.21 15:52:

Nezáleží jenom na titulu. Když ale máte dobrou praxi, umíte hodně, může být přínosné dodělat si Ing. pro budoucnost. Někdy a někde se Ing. může hodit, i kdyby Vám studium nepřineslo další hodnotné znalosti pro Vaši práci.

pochybovac

Dobře, budu mít 10 let praxi v Avastu, a budu bc.. Druhý uchazeč bude u menší IT firmy 3 roky a bude inženýr, takže to automaticky prohraju, protože on je inženýr? O tom to přeci jen není, ne? Důležité bude také, jak se budu prezentovat, jak budu na lidi působit , a znám lidi, co jsou inženýři, a v životě absolutně nepoužitelní.

O titulech to už není. Dnes jimi prudí hlavně stát svoje zaměstnance. Když půjdeš na pohovor třeba do IT firmy, budou se ptát nejdřív co umíš a až pak (jestli vůbec) co jsi vystudoval.

V této oblasti to o titulech rozhodně není. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že pokud by vaší motivací pro další studium bylo jenom to, abyste byl inženýr a eventuelně získal výhodu při přijímacím řízení u nějaké firmy, tak se jednalo o zbytečnou námahu.

 


0x
Já to třeba vůbec neřeším.
Ale nevím zda Vám to pomůže.
pochybovac

Zajímá mě názor všech

 


0x

V životě jsem nikomu neukazoval diplom z VŠ, i když je fakt, že někdo se někdy na to ptal. Využil jsem ale vědomosti z VŠ. A od té doby, co pracuji na volné noze a firmám dodávám služby jako externista, je zajímají pouze praktické zkušenosti a schopnosti.

Jo a ještě něco - titul si před jméno nepíšu, a to ani ve firemní korespondenci.

Na druhou stranu - ve státní správě si hrají na tituly všude. Pro tu ale nedělám.

stopeu

Dělám to taky tak. Volná noha to jistí. Byt nevyhovuje všem.

Vtip do vlastních řad: Říká jeden inženýr druhýmu: Tvl, když já si uvědomím, jakej já jsem inženýr, tak se bojím k doktorovi.

 

runner*

0x
Tohle asi bude záležet hodně na oboru. Budete mít vyšší výplatu, když ten titul získáte? Šel bych do toho asi jen pokud by mi to pomohlo dostat se k lepší práci. V mém oboru mi můj titul k lepší práci nijak nepomůže, záleží jen na tom co umím a na zkušenostech.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]