Nejste přihlášen/a.
Znáš změnu objemu, objem sudu = petroleje a výchozí teplotu. Koef. tepelné roztažnosti najdeš v tabulkách a pak z toho spočítáš koncovou teplotu..
Pan učitel by potřeboval doučování češtiny, takhle napsaný to je nesmysl.. Správně 100L sud byl naplněn až po okraj petrolejem o teplotě 5°C. Jaká byla teplota petroleje v poledne? Odpar zanedbejte.
No, když už chceme cimprchlichovatět - je uvedeno, že sud je železný a železo má nenulovou délkovou teplotní roztažnost.
Přesně to mne napadlo, ale ještě zde může být jeden faktor . Nevím jak u oleje, ale voda má nižší teplotu než okolí vlivem odparu - viz suchý/ vlhký teplměr. Ale to už by bylo na ročníkovou práci na VŠ.
PS - no a at to není jednoduché - sud zřejmě nebude železný, ale ocelový ...a zde si z hlavy také nejsem jistý jaký vliv má legování na tepelnou roztažnost. Zřejmě to bude velice n mizivé, ale i zde může být od učitele "špek"
Jediná správná odpověď:
"Teplota byla větší než bod tuhnutí daného petrole, jinak by nemohl vytéct. Tato teplota nelze přesně určit jelikož každá směs petroleje ho má jiný"
.
Co vše se musí zanedbat:
Tepelná roztažnost petroleje a železa.
Odpařování, atmosferický tlak.
Tepelná kapacita. Tepelný odpor. Ohřev konvektivním prouděním .
Odstředivá síla Země, zeměpisná poloha.
Déšt do sudu.
Díra v sudu. Ožralý Bill střílející do sudu...
...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.