Nejste přihlášen/a.
Ahoj, mám dost velký problém, potřeboval bych pomoct s úkolem do angličtiny. prosím pomozte, je to důležité. písnite bud sem a nebo na můj email.děkuji
Vlož sem svůj úkol z angličtiny, my na něj kouknem a pomůžeme/opravíme/zhodnotíme...co budeš chtít. Ovšem předem varuji, nevypracováváme. Tak se tuž, jakmile tady úkol bude, hned se na něj podíváme.
doplněno 03.01.11 12:54:Sobule, tak ještě jednou: Pokus se vypracovat úkol sám a my ho zkontrolujeme. Není možné, že by sis nevěděl se žádným z těch úkolů, které jsi sem vložil, rady. Podívej se do sešitu, do učebnice - jestliže máte úkol, museli jste látku probírat. Bez pokusu ničeho nedosáhneš, nikdo za Tebe tady ten úkol psát nebude, fakt ne. Přijď s vlastní aktivitou, my pomůžeme. Ale neuděláme za tebe
tak jsem to zkusil, ale angličtina mi doopravdy moc nejde, proto vás prosím o radu. tady je obrázek
Tak, sobule, jdem na to. Předně poprosím, fotka je dost nepřehledná, kdyžtak napříště přepište, co potřebujete - líp se v tom vyznává a strávím pak víc času tím, že Vám vypíšu radu, než luštěním fotky... Takhle tu vyčleněnou půlhodinu musím dělit mezi luštění a radění a o to míň rad můžu dát
ad 5) They have produced Coca-Cola since 1895.
-postup máte dobře, tedy víte, že při převádění do trpného rodu (=pasiva) se z předmětu stane podmět a původní podmět buď "zmizí", anebo je vyjádřen po předložce "by"obvykle na konci věty. Což se neděje v případě, že je podmětem zájmeno ("by them"e skutečně nadbytečné). Tedy čistě technicky vzato, ta Vaše věta je skoro správně - jenom musíte dbát na to, že zachováváte stejný čas v přísudku. Takže proč Coca-Cola was produced? V základu máte předpřítomný, v pasivu bude předpřítomný, tedy: Coca-Cola has been produced since 1895.
Úplně stejného postupu se držte u všech dalších vět. K větě: People in India... Nemůžu rozluštit to první slovo - she? Proč? Žádná "she"tam není. Takže analogicky k první větě: předmět je many languages. To tedy bude podmět. pak sloveso - původní je "speak", od toho trpný rod... (obecně - je tvořen slovesem "be"v příslušném (tj. stejném jako v základní větě) čase a slovesným tvarem v příčestí trpném, resp. to je ten "třetí tvar", který se učíte (speak-spoke-spoken). Tvar "be"v přítomném jednoduchém a plurálu (množném čísle) určitě znáte. A máte trpný rod. Takhle u všech vět a dejte to em ke kontrole.
ad 6) Tady jde o to, že po těch předložkách nesmí být použit budoucí čas. To byste určitě dohledal. Nejprve si spojky přeložte. Udělám první větu, zbytek sám, jo? As soon as = jakmile. Nesmím po ní použít budoucí čas (ale přítomný). Vím, že až Ken přijde, začneme. Resp. Začneme, jakmile Ken přijde. Tedy: We will start as soon as Ken arrives. Ve všech ostatních větách jde pořád o totéž. Po těchto spojkách nesmí být "will", zjednodušeně řečeno. Zkuste, přepište sem ke kontrole.
ad 7) Druhý kondicionál není nejtěžší, ale je na dlouho, proto se mrkněte sem: helpforenglish.cz/... a hledejte "druhý kondicionál"(na boční posouvací liště tak půl centimetru shora...). Jinak co do smyslu to máte pospojováno dobře (to opravené).
ad 8) c - jak se chová might? Skutečně s ním můžeš zacházet jako s běžným slovesem?
d - jak vypadá sloveso, když ho postavím za modální can? Zamysli se nad základní otázkou v AJ - Umíš mluvit anglicky? A mrkni na to, jak vypadá to "speak"v postavení po "can". Podle toho v této větě vyber sloveso. -no vida, a teď koukám, je to přesně věta g). Tak když to umíš ve věte g, oprav si i d). Ostatní dobře.
ad 9) Opět odkážu sem: helpforenglish.cz/... Je to tam dobře vysvětleno, navíc já to tam nemůžu rozluštit, tak podle toho, co se dočtete, případně opravte. Obecně - going to=určitost (Its going to rain. Vidím na obloze těžké černé mraky, déšt je na spanutí.). will = odhad, domněnka (I think she will come but I am not sure, she has a lot of work to do.) Podle toho rozlišíte ve větách. Ne vždy lze stopro určit, kde bude co, ale v úkolech bývají typizované příklady.
ad 10)a,d,f-dobře
b,c,e - zamyslete, kam předložka opravdu patří, a jaká se vždy pojí s kalendářními měsíci.
Opravte, dejte ke kontrole. Prosím větší foto nebo raději přepsat.
doplněno 03.01.11 16:29:Koukám někde vykám, jinde tykám. Za tykání se omlouvám, někdy sklouznu, jste holt mladší, tak "si dovoluju":D
Ad 2:
a) Pravděpodobně se Paul na tu televizi ještě dívat bude.. Kromě pravidel pro zvolení předpřítomného průběhového x prostého času existují také skupinky sloves, které spíše tvoří jeden (např. průběhový) než druhý. Např. tohle "watch" spadá do skupiny spíše průběhových, takové "know" spíše do skupiny prostých (v předpřítomném čase).
Zbytek správně, zaměřte se na věty d) a e), ukazují přesně rozdíl mezi dokončenou x nedokončenou činností.
Ad 3:
Obecně - máte velký problém s uvědoměním si, kdy který čas. Hledejte analogii ke vzorovým větám (určitě máte v učebnici), typické spojky, typická časová určení...
a) ...for many years. Začli tam žít, žií tam, pravděpodobně ještě nadále žít budou. Jaký čas?
b) Boris už ten film několikrát viděl. ...already...three time. Naprosto typický případ pro základní čas předpřítomný, ne?
d) James si ty boty koupil, ale vy nevíte kdy. Rovněž typická věta pro výše zmíněný čas.
e) Jednak se ptáte na budoucnost, takže určitě tam nebude "do". Budoucnost vyjádříte buď will x going to. Mrkněte znovu, co jsem Vám psala před pár dny, a rozhodněte, který z nich použít.
f) Naopak tady je vhodná situace pro jaký čas, když se děje činnost opakovaně, každý víkend?
g) Časová spojka since ukazuje typizovaně na jaký čas? To "with" má být nejspíš "we". Z logiky věci vyplývá, že i znáte od doby, kdy jste ještě byli studenti na střední. Zde funguje určení času podle kontextu, i když nutně nemáte konkrétní určení času. No a pro jednoduchou minulost použijete...
h) Typická věta v minulosti. Zatímco já jsem něco dělal (něco, co trvá delší dobu), máma přišla domů (okamžitá událost). Rozdíl v minulém průběhovém x prostém.
i) Viz odpověď u věty e).
Ad 11:
a) Platí: tell somebody something, say something to somebody. Proto zde vyberete...
b) Chci si půjčit (tvé pero) nikoliv tobě půčit (tvé pero). Stačí slovník
f) rozdíl quite x quiet, mrkněte do slovníku.
g) podle mě může být obojí, čistě teoreticky vzato byste asi měl říct "foreigner", to je cizinec ve smyslu občan cizí země. "Stranger" je ale cizí člověk (vůči jiným lidem), což by se také dalo vzít... ale spíš tedy foreigner.
h) se slovesem "steal" se vždy pojí, co kdo ukradl. Takže: steal a watch x rob a shop.
Ad 12: Doplňte, dejte zkontrolovat
Tady jsem opravil 2 a 11ku, prosím o zkontrolování.Na zbytku co jste mi psala pracuji a opravuji
Zdravím, Sobule!
Ad 11: vše správně.
Ad 2: Omlouvám se, já jsem Vás musela zmást, když jsem psala, abyste se zaměřil na věty d) a e). Ale protože jsem to psala za oznámením "zbytek správně", myslela jsem, že je to pochopitelné. Nebylo. Tak znovu. Měl jste to v původní verzi dobře. Vysvětlím:
*předpřítomný čas průběhový (have/has been + verb-ing (tj. has been decorating) ) = děj, který začal, trvá a pravděpodobně ještě trvat bude. Tj. tam, kde se píše "she hasn finished yet", je jasné, že děj ještě neskončil. Proto se použije tento čas.
*předpřítomný čas prostý (have/has + sloveso ve tvaru "past participle", tj. příčestí trpné, onen "třetí tvar" sloves, tj. has decorated) = děj, který začal, nějakou dobu trval, ale už skončil (resp. "už se stal"). Proto tam, kde je "she has already (a asi má následovat: ) finished", víme, že už s výzdobou skončila, proto tento čas.
Ad 8: f) should je modální sloveso, a proto se chová podobně jako might, can, could... (to vše jsou modální (způsobová) slovesa). Tak jako ve větě a) neřeknete "do I should", tak ve větě f)...
g) ale vždyt to je přece ta základní anglická otázka! To už jsme tu spolu měli, Sobule! To byste měl dokázat říct správně
Ad 3:
a) Správně volíte čas předpřítomný. Teď ještě: předpřítomný prostý, nebo průběhový? Co myslíte, budou tam žít i dál?
e) Mrkněte znovu, kdy se vyjadřuje budoucnost jakým způsobem (will x going to). Ptám se na dnešní večer a předpokládám, že plán už je jasný. Jdeš na disko, nebo ne? Je jasné, že nějaká diskotéka se pořádá, takže ten děj, jehož se mám zúčastnit, se určitě konat bude. Teď jde o to, jestli dotazovaný jde, nebo nejde. Ale už by to měl s určitostí vědět. Moje otázka předpokládá brzký plán, blízkou budoucnost, jasné rozhodnutí...
f) Pro opakovanou, pravidelnou činnost se používá jaký čas? Přítomný ano, ale který z nich? A Sobule, podmět je James, tj. jednotné číslo, proč "are", když už volíte tento čas? (který není správně zvolen, ale pro forma.. ).
g) Znovu opakuji - jestliže po větě následuje "since", je to typická časová spojka pro jaký čas? Už ji zná nějakou dobu...tj. kdysi ji poznal a zná ji dosud. Takže...? A doplňte to druhé slvoeso (viz někde v odpovědích výše, už jsem Vám to psala).
h) Tahle věta je v minulosti. Podívejte se do učebnice, to jste museli brát. Já jsem něco dělal delší dobu, když ona přišla:
- - - - x - - - - pomlčky jsou ten delší děj (já jsem něco dělal), x znamená příchod (jednorázový, okamžitý děj) mojí mámy. To je typický příklad dvou různých minulých časů. Už z jejich názvu poznáte, který kam použít
i) Stejný případ jako věta e). Jenom pro snadnější zapamatování: "What will you do?" se používá nejvíc v otázce, která vyjadřuje obavu o to, "co si dotazovaný počne". Např. "I lost my ticket home." - "Thats horrible! What will you do?" Vlastně se neptám, co bude dělat, ve smyslu, jaké budou jeho další kroky (koupím si novou jízdenku domů), ale "Co si teď (chudinko) počneš?" Významové nuance s použitím going to nechejme teď stranou, toto si zatím pamatujte a bude to OK.
Zatím dobrý. Píšete něco velkého opakovacího? Pololetního?
Ad věty e) a i) - omlouvám se, zamotala jsem se sama. Nejedná se v tomto případě o rozdíl will x going to, ale o rozdíl will x přítomný průběhový čas jakéhokoliv slovesa ve významu budoucího děje. Takže sypu popel na hlavu a vysvětlím explicitně, když už jsem Vás takhle zmátla.
"Will you go" - by se vztahovalo k ději, který není jasně daný. "Will you ever go skiing?" - Pojedeš (vůbec) někdy na lyže? Ale když už je ta diskotéka plánovaná, lze použít přítomný průběhový čas slovesa: "Are you going to the disco tonight?" Ono by šlo i "Are you going to go to the disco tonight?", ale je to nadbytečné a navíc by ten dotaz byl formulován jinak. Analogicky teď utvořte větu i), tzn. utvořte otázku v přítomném průběhovém čase od slovesa "do" - teď jsem Vám prozradila čas, na Vás je už jen technicky poskládat slova vedle sebe, to už zvládnete I tady by šlo použít "What are you going to do next weekend?", ale znovu - bylo by zadáno jinak. Omlouvám se za zmatek.
Ad 13:
Oj oj, Sobule, všechno jinak... Že vy vůbec nesledujete, jaký je rozdíl mezi verb-ing x verb-ed? Základní pomůcka: -ing = "-ící", -ed = "-en(a)". Tiring = unavující, tired = unaven(a). Zkuste to podle téhle pomůcky ještě jednou. Jednu z těch vět máte dobře. Neprozradím kterou, to byste měl moc jednoduché. Mrkněte na to podle toho, co píši, ve všech větách to lze pro pomoc použít.
Ad 14:
To je trochu podpásové cvičení, ale s tím nic nenaděláte. Doporučuji - vezměte k ruce slovník, kde je napsaná výslovnost. Například hned u prvních možností: nerýmuje se foot, jelikož přepis výslovnosti bude (dám krk) /fut/. U ostatních /bu:t/ a /su:t/ nebo tak něco, prostě delší "u" (to je ta dvojtečka za tím, značí délku). A to z důvodu různých znělostí hlásek, tím se ovšem vůbec nezabývejte, to je látka z VŠ. Vy si musíte otevřít ten slovník a hledat v přepisech. Když odmyslím neurčené D), tak z vypracovaných máte 2 správně.
Ad 3:
Velké zlepšení, už jste skoro doma. Výborně e) a i).
f) "is work" nelze. Buď "is working" nebo "works" (třetí osoba jednotné číslo). Jen jeden z těchto časů označue činnost opakovanou, a právě ten potřebujete. Dohledejte, který to je, a máte to.
g) první čas výborně, co ten druhý? Obyčejná minulost (...co jsme byli studenti..). Počítám, že to "with" má být "we". Nehldejte zradu, je to ten nejobyčejnější minulý.
h) První čas dobře, ale u toho druhého Vám chybí ta delší doba konání...jinými slovy průběhovost...a jak už z názvu času vyplývá, musí tam být..
Ad 10:
Tady se dá trochu pomoct češtinou - včera večer...je tam předložka? A ještě jednu podobnou chybu tam máte. Verdikt: tam, kde mají být předložky, je máte dobře. U dvou předložky nebudou. U kterých?
Ad 4:
Pouze věty g) a h) jsou správně, ve všech ostatních je nějaká chyba. Zaměřte se na užití časů, když máte přesné určení doby (např. "two years ago" - jaký tam bude čas?), věta a) je hodně podobná větě g) ze cvičení 3... hledejte analogie, hledejte pravidla na časy, pravidla stupňování přídavných jmen (f). U věty i) jste správně opravil čas, ale proč prohazujete ty lessons? maths lessons = hodiny matematiky.
Zkuste tu 4 ještě jednou, já teď musím taky něco dělat :D , takže už nemám čas to rozebrat víc, ale všechno jsou to věty s nějakou základní poučkou. Otevřete učebnici a najděte si to, určitě jste to museli brát.
Ad 3:
Všechno dobře až na větu h), kde je špatně utvořený minulý průběhový (ve větě ten druhý). Správně máte "Mother came home while I... " i to, že ten druhý čas má být minulý průběhový, ale jak se tvoří? To významové sloveso tam máte dobře (doing), ale chybí tvar slovesa "be". Doplňte a dejte ke zkontrolování pouze tuto větu, pokud to pokládáte za nutné - podle mě jde o pouhé přehlédnutí, tak to snad ani není třeba.
Ad 13:
2 věty máte dobře, 2 špatně. Použijte český překlad - -ící x -aný/-ený. Fakt to funguje. Petr projel zkoušku. Je to přkvapující, nebo překvapené?
Ad 8: Vše správně.
Ad 2: Vše správně.
doplněno 22.01.11 15:47:Pardon, bohužel jsem se k tomu nedostala - nějak jsem si zafixovala, že "v pondělí jdu na to", ale píšete zítra, tak jsem to prošvihla. Jak jste dopadl?
doplněno 22.01.11 17:23:Má to někdo štěstí :D
Ad 6:
a) je správně, tak si ji ještě jednou přečtěte, abyste mohl opravit zbytek, nebot...
...b) gramaticky ano, ale vy máte zachovat i smysl věty. Přeložte si základ - co uděláte jako první? Napijete se, nebo půjdete? A pak si přeložte svou odpověď a zeptejte se na totéž...
...c) Překlad vaší věty: Udělám to, když teď nemám čas. Chcete říct: Udělám to, až budu mít čas. První část dobře, druhá špatně.
...d) skoro dobře, ale překlad: Počkám, až přestalo pršet. Opravte.
Ad 9:
Věty a), b), asi uvažujete správně, tj. že něco s určitostí uděláte, neváháte. Jenže "will" má ještě jednu zvláštnost, a sice okamžitost rozhodnutí. Tj. rozhodnete-li se něco udělat právě teď, bude tam will. Např. někdo spadne, vy ho vidíte, běžíte za ním a voláte: Hang on, Ill help you out! S jistotou mu pomůžete a jdete na to, ale to rozhodnutí jste učinil teď, proto will. Trochu krkolomné vysvětlení, ale lepší nemáme... A právě tak to je i s větou c), kterou máte dobře, tedy analogicky a i b. Věta d) je trochu mimo, pletete budoucnost a minulost, to nelze. E) koupil jste vejce, nebot máte v plánu péct zákusek, a to je právě ten delší plán, který se vyznačuje užitím going to. F) správně vyádřená budoucnost, špatný tvar - nepozornost. Přečtěte si tu větu ještě jednou.
doplněno 27.01.11 13:07:Tak co, jak jste dopadl?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.