Nejste přihlášen/a.
Zdravím, potřeboval bych prosím pomoct s otázkou, jaktože má každá částice klidovou energii? Děkuji moc všem, co mi pomůžou.
-Jonatan
1)
Ne kazda castice ma klidovou energii.
Celkovou energii castice (E) lze spocist jako E2=p2c2+m2c4
Kde p je hybnost a m hmotnost.
Tedy celkova energie castice je slozenim energie dane pohybem a energie dane hmotou.
2)
Pokud se castice nepohybuje, rovnice se zredukuje na zname E=mc2
Tedy je zrejme, ze aby castice mela klidovou energii, musi mit hmotnost.
Ovsem jsou castice, ktere hmotnost nemaji. Napr. fotony.
A tedy foton ma nulovou klidovou energii.
3)
Pokud ale ma nulovou klidovou energii, tak ve chvili, kdy by se nepohyboval, tak by nemel energii vubec zadnou. A pokud by nemel zadnou energii ani hmotnost, pak by vlastne vubec neexistoval.
Z toho plyne, ze castice, ktera nema hmotnost, musi byt neustale v pohybu, aby ziskala energii z E=pc a mohla vubec existovat.
A tedy u fotonu z toho plyne, ze je neustale v pohybu.
4)
A z toho lze i dokazat, ze se foton pohybuje prave, jen, vzdy a pouze rychlosti svetla.
Pro libovolnou rychlost v<c plati, ze muzeme vytvorit vztaznou soustavu, ve ktere se castice nepohybuje, i kdyz vuci jine soustave se pohybuje. A pokud exituje vztazna soustava, kde se castice nepohybuje, pak ma v teto soustave nulovou energii hybnosti a pokud ma zaroven i nulvou hmotnost, pak tedy tato castice neexistuje.
V pripade limitni rylosti c je ovsem situace jina. Ma-li totiz castice rychlost c v jedne soustave, pak ji ma i v kazde jine libovolne soutave a tedy se nestane, ze by v nejake soustave mela rychlost nulovou.
A jelikoz fotony existuji, pak se prave musi pohybovat vzdy rychlosti c. Pouze tehdy je jejich existence zarucena.
5)
Jeste k te hybnosti.
Bezne zname vyjadreni hybnosti je soucin hmotnosti a rychlosti. p=m*v. A tedy by z toho pynulo, ze i hybnost je zavisla na hmotnosti. A tedy nehmotny foton by nemel zadnou hybnost a tedy ani pohybovou energii.
Jak to, ze ji tedy ma?
Hybnost lze definovat jako smerovou vlasnost objektu v pohybu, ktera pri styku s jinym objektem tento objekt ovlivni.
To je to zname stredoskolske hybnost hmoty = impulz sily. To neni nic jineho, nez ze kdyz se nejaky objekt pohybuje a do neceho narazi, tak to drcne.
A zde lze prave ukazat, ze foton je vlneni.
U vlneni se totiz hybnost projevuje diky pohybu vlneni, nikoliv diky pohybu hmoty jako takove.
Viz napriklad vlny na vode. To je obrovske mnozstvi energie - obrovska hybnost, ktera se zene dopredu a ktera kdyz dorazi na pobrezi, tak muze nicit i mesta a pritom voda samotna (molekuly vody) se pouze houpe nahoru a dolu a nikam se prilis nehybaji.
Tedy voda (molekuly vody) maji hybnost zanedbatelnou, ale hybnost vlny je presto velika.
6)
Z predchoziho plyne, ze castice, ktere hmotnost maji muzou byt bud v klidu a presto mit energii a nebo se pohybovat rychlosti mensi nez c a presto existovat, ale castice, ktere hmotnost nemaji, nemaji zadnou klidovou energii a musi se pohybovat rychlosti svetla, aby vubec existovali.
I proto se napr. predpoklada, ze gravitace se siri rychlosti svetla, jelikoz hypoteticke gravitony maji mit nulovou hmotnost.
Jeste bych doplnil, ze z toho primeru vlneni tedy prave plyne, ze foton jako castice muze mit hmotnost nulovou, ale jeho vlnovy charakter mu i tak doda hybnost.
A pak lze pohybujicimu se fotonu priradit urcitou neklidovou hmotnost. Nejde ale o jeho skutecnou hmotnost, jako ze by za pohybu nekde tu hmotnost nabral, ale pouze o ekvivalentni vyjadreni hmotnosti, ktera odpovida hybnosti jakou se projevuje ono vlneni.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.