Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, potřeboval bych prosím poradit s potenciální energií. Prý, že když je těleso v určité výšce, působí na něj polohová energie a na zemi je nulová? Ale proč? Souvisí to nějak s gravitací? Děkuji mnohokrát.
Představ si cihlu kterou máš položenou na hlavě a pak tu samou cihlu která ti na hlavu spadne.
Cihla má potenciální energii(polohovou) Čím víš nad tebou a potencionálním pádu tím větší energie dopadu.
Zvedneme-li těleso do výšky, vykonáme práci. Ta se "uloží" v tělese jako polohová energie. Bude-li těleso z této výšky padat, může zase práci vykonat (kladivo, buchar, protizávaží, padající voda).
Při zvedání tělesa konáme práci proti gravitační síle Země (přesněji tíhové).
Za rovinu, kde je polohová energie rovna nule, volíme např. povrch Země, podlahu - anebo jinou libovolnou vodorovnou rovinu. Polohová energie tělesa závisí na výšce h nad touto zvolenou rovinou a je tedy relativní (vzhledem k určité rovině). Dále závisí na hmotnosti tělesa m a na tíhovém zrychlení g, vypočítá se E = m.g.h.
Odvození vztahu je snadné. Na těleso působí tíhová síla F = m.g. Stejně velkou silou těleso zvedáme (rovnoměrným pohybem). Vykonáme práci W = F.s (síla x dráha) = m.g.s. Když místo dráhy dáme výšku h, dostaneme E = m.g.h.
Potenciální (polohová) energie může nejen gravitační, ale také elektrická nebo tlaková.
Moc děkuji, už jsem pochopil. Jen taková blbá otázka: když se nacházím vedle planety ve vakuu, tak tam je nulová, ne? Díky. A ještě jednou díky za krásnou odpověď. Pomohl jsi mi.
Když chtěli astronauti na Měsíci, kde je vzduchoprázdno, něco zvednout (třeba kámen), museli vynaložit sílu - tudíž vykonat práci - a kámen získal polohovou energii. Museli překonat gravitační sílu, kterou ten kámen přitahoval Měsíc. Tudíž polohová energie nezávisí na tom, zda je těleso ve vakuu nebo ve vzduchu.
Protože na Měsíci je menší konstanta g, vykonali méně práce než by tomu bylo na Zemi, kámen také získal menší polohovou energii než by měl na Zemi ve stejné výšce (nad povrchem).
Polohová energie E=mgh se bere jen v blízkosti zemského povrchu, kde jsou vektory g téměř rovnoběžné a také změny g na horním místě a na dolním místě zanedbatelné-tzn. pro malé výšky. Nepředstavujte si, že budete tímto způsobem počítat pohohovou energii cihli kdesi nad atmosférou ve vakuu vůči Zemskému povrchu. Většinou se stejně tření vzduchu zanedbává v jednoduchých příkladech, kde se vyskytuje E=mgh, téměř vždy se uvažuje na planetě idilické vzduchoprázno.
Polohová energie je označována Ep
Nazývá se taky potenciální energie. Polohová energie se za určitých okolností může měnit v pohybovou energii. Příkladem může být cyklista, který stojí v nějaké části kopce. Může se rozjet dolů nebo může zůstat stát nebo může jet nahoru.
Vzorec polohové energie je:
Ep = m . g . h
g je konstanta(na povrchu Země) a je přibližně 9,81
h je konkrétní rozdíl výšek
m je hmotnost tělesa (v případě cyklisty je to součet hmotností cyklisty a jízdního kola).
Polohová energie je počítána k určité výšce. Jiná hodnota polohové energie nějakého tělesa je např. k úrovni dna nějaké propasti a jiná polohová energie je např. k úrovni povrchu mořského pobřeží.
Tedy např. cyklista stojící na nějakém kopci má jinou polohovou energii např. vůči vrcholu vedlejšího kopce (nižšího) a jinou polohovou energii např. vůči břehu nějakého jezera v údolí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.