Nejste přihlášen/a.
Zdravím, sháním informace ohledně historie. Četl jsem o Versailleské smlouvě, ve které píšou, že Německo zaplatí veškerou škodu z 1. svět války? A pod. Ale proč? Proč zrovna Německo. Rozpoutalo to Rakousko Uhersko, ne? V tom je jen část Německa. Děkuji moc za všechny odpovědi.
no, takže stručně pár bodů
- Německo neplatilo veškeré reparace, ty týkaly i dalš. států Centr. mocností (tj. aliance vytvořivší se kolem Německa), dokonce i ČSR (byt patřila ke straně vítězů, Dohody) platila nějaké reparace jakožto nástupnický stát R-U... (dost malinké (myšleno ne absolutně, ale i poměrem na obyvatele ve srovnání s jinými platícími státy));
samozřejmě i Rakousko platilo (a větší (myslím znatelně) než ČSR) reparace;
Německo ale (skoro jistě, nesnažil jsem se to teď ověřit) mělo předepsané (v tom poměru na obyvatele) největší reparace (taky tuším skončilo s platbami až několik desítek let po 2. světové (-: (ale ani tím si nejsem jistý, možná si to pletu s něčím jiným));
jistěže nějaké reparace musely platit např. Madˇarsko, Turecko, Bulharsko... (opět - teď jsem neověřoval (lze jistě lehce dohledat), ale je to v logice věci, protože krom Německa platili i další)
- R-U bylo Dohodou (logicky) bráno jako méně významný partner Německa, pro ně to byla hlavně válka s Německem (R-U bylo hlavním nepřítelem jen pro Itálii, Srbsko, ale ne pro Anglii, Francii, Ameriku... (a Rusko, resp. nastupující Sověty, pochopitelně bylo v době Versailleské smlouvy úplně mimo));
navíc na R-U částečně nebylo co brát, protože se rozpadlo na nástupnické státy, z nichž některé byly brané jakožto partneři Dohody, ne poražení nepřátelé (viz i náš příklad), takovým státům se moc velké reparace nepředepsaly;
ale ty reparace Dohoda, asi nejvíc značně zplundrovaná Francie, od někoho vybrat chtěla, celkem logicky tak hlavně od Německa, které navíc bylo, asi hlavně zas Francií, brané jako potenciálně nebezpečný stát, takže se nabízelo ho pro budoucnost oslabit reparacemi (což se ukázalo jako dvojsečná, resp. v konečném důsledku spíš škodlivá politika)
- ono nejde jen o to, kdo zahájil první konflikt, ale kdo se k němu jak přidával, zas se mi nechce třeba na wiki ověřit, jak přesně ta chronologie postupných vyhlašování války vypadala, ale v podstatě se z toho dalo z pohledu Dohody vysoudit, že válku výrazně rozjelo Německo, to si ještě pamatuju;
ale ještě důležitější bylo, že i to prvotní vyhlášení války Srbsku R-U bylo chápané coby výsledek konzultací s Německem, neboli i za tím mělo stát Německo (nakolik Německo k válce R-U podněcovalo, jak vypadala vzájemná jednání den po dni před vyhlášením, se tuším úplně přesně neví)
Obě světové války vyprovokovalo Německo. Pokaždé šlo o zabrání dalších území. V době, kdy si jiné země zabíraly ve světě kolonie, bylo Německo rozdrobeno do mnoha malých státečků a ani jeden nebyl sto postavit zámořské lodě na dobyvatelské výpravy. Na loďstvo je potřeba plná státní kasa... Až když se ke konci 19.století Německo sjednotilo, už byl svět rozebrán. Kolonie znamenaly suroviny a odbyt výrobků, čili zisk. Německo hledalo záminku k tomu porvat se o nějaká úźemí, tak bylo třeba vyprovokovat válku .
Ono je to poněkud složitější. Německo se sjednotilo po válce s Francií pod hegemonem, čili nejsilnějším z těch států, a to bylo Prusko. Tak i jako Prusko na mezinárodním poli vystupuje. Pak se mu i podařilo urvat pár menších kolonií v Africe.
...resp. pod hegemonií Pruska se Německo začalo sjednocovat už dřív (a vlastně už značně dřív, nástup Pruska začal nedlouho po třicetileté válce, pravda s nějakými těmi peripetiemi a ústupem ze slávy (za Napoleona hlavně, ale z toho nakonec naopak vyšlo jako velký vítěz a významná mocnost Evropy...));
a těch kolonií si po sjednocení Německo stačilo urvat o fous víc, i v dalekém Pacifiku... (+ de fakto (proto)kolonii v Číně)
(ale to už z toho obávám se děláme tazateli poněkud hokej)
(a s tím vyprovokováním první světové to myslím není tak naprosto jednoznačné, ano, jistě tomu Německo šlo (určitě dřív a nějak i během sarajevské krize) naproti, ale kdoví, jak si to na přelomu července a srpna v Berlíně vlastně představovali;
druhá světová je jasná, tam je i zbytečné mluvit o vyprovokování, Hitler si prostě válku přál, resp. i jemu muselo být jasné, že bez války svoje plány nezrealizuje, tak jí taky nakonec rozpoutal (jen s Anglií asi ani moc válčit nechtěl))
Neblbněte klukovi hlavu.
V tu dobu byly v Evropě dva nepřátelské bloky. Centrální mocnosti: Německo, R-U, Bulh., Turci X proti byla Dohoda - Vel. Británie, Francie a Rusko.
Měsíc po sarajevském atentátu vypovědělo R-U válku Srbsku. Němci ho navedli. A Německo hned mělo záminku se do konfliktu zapojit a vyhlásilo válku Rusku a Francii.
Bedřich Engels roku 1887 (27 let před válkou!) prý píše:
"... Pro Prusko-Německo není už možná žádná jiná válka než válka světová, a to světová válka dosud netušeného rozsahu a nebývalé prudkosti. Osm až deset miliónů vojáků se bude navzájem rdousit a vyžerou při tom Evropu hůře, než by to dokázalo hejno kobylek. Zkázy způsobené třicetiletou válkou, ale stěsnané do doby tří až čtyř let a roztažené na celý kontinent; hlad, epidemie, všeobecné zdivočení armád a lidových mas, vyvolané hroznou bídou; beznadějný zmatek našeho umělého mechanismu v obchodu, průmyslu a úvěru, který skončí všeobecným bankrotem; zhroucení starých států a jejich tradiční státní moudrosti tak, že se koruny budou po tuctech válet na dlažbě a že se nenajde nikdo, kdo by je zvedl; úplná nemožnost předvídat, jak to vše skončí a kdo z toho vyjde jako vítěz."
Engels patřil k nejvzdělanějším mužům své doby, měl encyklopedické znalosti, ovládal více než 20 cizích jazyků.
Ale zpět k otázce: Ale proč? Proč zrovna Německo.
Protože účty platí obvykle poražený
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.