Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Fyzika - RLC sériový obvod

Od: simonides odpovědí: 1 změna:

Prosila bych o pomoc, ze školy máme zadaný úkol, má někdo s tímto zkušenosti, vůbec si nevím rady. Předem děkuji.

Simulace RLC sériového obvodu na geogebra.org/..., prozkoumejte ji a následně zodpovězte tyto otázky:

1. Pro jaké nastavitelné hodnoty parametrů v obvodu bude induktance cívky v obvodu nejmenší možná a jaká bude?

2. Pro jaké nastavitelné hodnoty parametrů bude kapacitance kondenzátoru v obvodu největší možná a jaká bude?

3. Jaká může být maximálně amplituda proudu v daném obvodu? Pro jakou kombinaci odporu rezistoru R, indukčnosti cívky L, kapacity kondenzátoru C, amplitudy napětí zdroje ε a úhlové frekvence ω toto maximum amplitudy nastává? Který z uvedených parametrů můžete změnit bez toho, abyste museli měnit ostatní a uvedená maximální amplituda se přesto nezměnila?

4. Je možné docílit při odporu rezistoru R = 1 kΩ toho, aby amplituda napětí na cívce VL byla větší než amplituda napětí na zdroji ε? Je toho možné docílit při odporu rezistoru R = 10 kΩ? Pokud ano, uveďte vždy příklad, pro kterou kombinaci parametrů toto nastává.

5. Je možné docílit při odporu rezistoru R = 1 kΩ toho, aby amplituda napětí na kondenzátoru Vc byla větší než aplituda napětí na zdroji ε? Je toho možné docílit při odporu rezistoru R = 10 kΩ? Pokud ano, uveďte příklad, pro kterou kombinaci parametrů toto nastává.

6. Existuje v uvažovaném rozsahu úhlových frekvencí 100 – 1000 Hz hodnota či interval hodnot, pro které není možné obvod s daným rozmezím hodnot parametrů uvést do rezonance? Pokud ano, pro kterou hodnotu či interval toto nastává?

 

 

1 odpověď na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

host

0x

Induktance (odpor kladený cívkou při určitém kmitočtu) je daná podle vzorečku XL = 2.π.f . L, to znamená, že čím vyšší je kmitočet, tím větší induktanci (indukční odpor) cívka klade. I tento odpor se vyjadřuje v ohech..

Kapacitance (odpor kladený kondenzátorem při určitém kmitočtu) je daná podle vzorečku XC = 1/ (2.π.f . C), to znamená, že čím vyšší je kmitočet, tím nižší kapacitanci (kapacitní odpor) kondenzátor klade. I tento odpor se vyjadřuje v ohmech.

Rezonance nastává v případě, že se XC = XL.

Když dosadíme za XL = 2.π.f . L a za XC = 1/ (2.π.f . C), dojdeme běžnými úpravami rovnice 2.π.f . L = 1/ (2.π.f . C) k vzorečku f2 = 1 / (22 . π2 . L . C) a když rovnici odmocníme, dojdeme ke vztahu f = 1 / (2 π . odmocnina (L.C)), což je tak zvaný Thompsonův vzorec. Všimněte si, že v tomto případě se vůbec neuplatňuje ohmický odpor v obvodu, tvořený obykle ohmickým odporem drátu, kterým je navinutá cívka.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]