Nejste přihlášen/a.
Separátory hrají klíčovou roli ve všech používaných alkalických bateriích a akumulátorech. Jejich hlavní funkcí je zabránit zkratu mezi kladnou a zápornou elektrodou, a zároveň musí umožnit přesun iontových nosičů náboje, obsažených v elektrolytu, které jsou potřebné k uzavření obvodu při průchodu proudu v elektrochemické cele. Separátory pro alkalické akumulátory by měly mít velmi dobré izolační vlastnosti, dobrou schopnost vedení iontů a výbornou odolnost vůči agresivnímu alkalickému prostředí. Separátory se v akumulátoru neúčastní žádné elektrochemické reakce, nicméně jeho vlastnosti ovlivňují energetickou hustotu, životnost a bezpečnost akumulátoru. Výběr materiálu separátoru závisí na chemickém složení akumulátoru a jeho použití. Ve srovnání s primárními bateriemi jsou požadavky na sekundární baterie přísnější na chemickou a elektrochemickou stabilitu, je požadována dlouhá životnost, mechanická pevnost a zamezení prorůstání dendridů. Separátor by měl také zamezit samovybíjení při delším uložení. Pro vysokou hustotu energie a výkon by měl být separátor tenký, vysoce porézní, schopný odolávat vyšším teplotám.
Ve skutečnosti je to trochu jinak. Anodu článku tvoří směs MnO2 + C. Uhlík je tam kvůli vodivosti, MnO2 oxiduje vznikající vodík na vodu za současně redukce MnO2 na hydroxid-oxid manganitý MnO(OH). MnO2 je tedy elektrodou. MnO2 současně chemickou reakcí omezí polarizaci anody vznikajícím vodíkem. Uhlík jen zvyšuje vodivost této směsi. A pprotože směs je zrnitá a nelze ji zpevnit pojidlem, musí se něčím obalit. Dřív se to balilo do takové nějaké řídké tkaniny. Teď to bude tedy ten papír (je mnoho let, co jsem naposledy tenhle článek kutal).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.